Remont kuchni to spore wyzwanie podobnie jak remont łazienki. Koszty trwałych oraz dobrej jakości materiałów wykończeniowych, które mają odpowiednie cechy, jak odporność na działanie wilgoci sprawiają, że remont kuchni najczęściej wykonywany jest raz na kilka lat. Z tego powodu remontowanie kuchni powinno być dobrze przemyślane. Generalny remont w kuchni to również szansa na wykorzystanie możliwości które dają nowe materiały wykończeniowe, bardziej funkcjonalne meble, oszczędne oświetlenie, czy nowoczesne urządzenia z wieloma przydatnymi funkcjami.

Decydując się na szeroko zakrojone prace remontowe w kuchni warto przygotować większy budżet. W ten sposób nie trzeba będzie nadmiernie oszczędzać a co za tym idzie będzie można wykorzystać dobrej jakości materiały wykończeniowe, energooszczędny sprzęt AGD. Remont pozwala również na poprawę funkcjonalności kuchni. Przewodnia zasada urządzania wnętrza kuchni powinna się opierać na dwóch zasadach, czyli wygoda oraz trwałość.

Na początku projekt

Remont zawsze musi być oparty na projekcie. Łatwiej mają te osoby, które są zadowolone z dotychczasowego usytuowania elementów wyposażenia kuchni. W takim przypadku wyposażenie kuchni można zastąpić jedynie nowymi produktami, ale nie trzeba martwić się o zmiany ustawienia poszczególnych urządzeń i mebli. Decydując się na zmianę aranżacji kuchni czy ustawienie nowych urządzeń jak zmywarka, należy stworzyć zupełnie nowy plan wnętrza kuchni. Poszczególne sprzęty oraz blaty robocze muszą być ustawione zgodnie z organizacją pracy w kuchni.

Zobacz również:  Przedpokój czyli wizytówka domu

Remontując kuchnię należy brać pod uwagę również nowe wymiary kupowanych urządzeń. Wykonując samodzielnie plan aranżacji kuchni warto stworzyć rysunek kuchni w postaci rzutu wnętrza. Na takim rysunku można umieścić wymiary kuchni i wstępnie dopasować do nie wymiary wybieranych elementów wnętrza kuchni. Dobrym pomysłem może być sięgnięcie po program komputerowy, który służy do tworzenia projektów aranżacji wnętrz.

Obecnie można znaleźć wiele darmowych programów, który na poziomie amatorskiego tworzenia wystroju wnętrza są wystarczające do stworzenia projektu, z którego można wygodnie korzystać.

Funkcjonalność kuchni

Estetyka pomieszczenia jakim jest kuchnia nie może przysłaniać ważnej cechy, którą musi posiadać kuchnia, którą jest funkcjonalność. Tworząc projekt kuchni trzeba skupić się przede wszystkim na funkcjonalności, gdyż to ona przekłada się na wygodę korzystania z pomieszczenia kuchennego. Dodatkowo funkcjonalna kuchnia to przyjemność spędzania w niej czasu oraz swoboda wykonywania poszczególnych czynności. Czynności w kuchni przebiegają najczęściej według z góry ustalonego schematu. Fachowcy nazywają taki schemat czynności wykonywanych w kuchni ciągiem technologicznym. Przy aranżacji kuchni musi być on podstawą ustawiania poszczególnych urządzeń. Prawidłowe zaplanowania kuchni opiera się na ustawieniu urządzeń oraz wstawieniu do kuchni odpowiedniego blatu.

Blaty w kuchni mogą mieć różne kształty. Najczęściej spotyka się blaty w kształcie liter U i L. gdy pomieszczenie kuchenne jest małe często spotykanym rozwiązaniem jest łączenie kilku stref kuchni ciągłym blatem. W większych pomieszczeniach bardzo często tworzone są tak zwane wyspy na środku kuchni. W kuchnie nie można zapominać o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca do swobodnego poruszania się. Urządzenia nie mogą stać zbyt blisko siebie, ale też nie mogą być od siebie nadmiernie oddalone. Dobrym pomysłem jest zastosowanie w kuchni tak zwanego trójkąta roboczego, gdzie poszczególne urządzenia, jak lodówka, zlew oraz kuchenka ustawione są na wierzchołkach trójkąta. Takie rozwiązanie łatwo można stworzyć w kuchniach planowanych w nowym domu. Nieco trudniej jest stworzyć trójkąt roboczy w już gotowej kuchni, gdy nie został on zaplanowany na poziomie planu architektonicznego. W zamkniętej kuchni warto wygospodarować przestrzeń na spożywanie posiłków. Nie ma takiej konieczności w przypadku, gdy kuchnia połączona jest z jadalnią czy salonem.

Zobacz również:  Funkcjonalne oświetlenie tarasu - inspiracje i pomysły

Wybór wyposażenia do kuchni

Przy zakupie oświetlenia do kuchni warto pomyśleć o pewnych oszczędnościach. Ciekawym pomysłem może być doświetlenie kuchni lampami halogenowymi, świetlówkami, lampami LED, które są tańsze w użytkowaniu. Można pomyśleć o dodatkowej lampie, która pozwala na nie włączanie górnego światła przy korzystaniu z lodówki. Kupując materiały wykończeniowe warto wybierać trwałe produkty. Nie warto na materiałach budowlanych do kuchni oszczędzać, gdyż koszty ewentualnej wymiany czy poprawy uszkodzonych materiałów wykończeniowych mogą być wysokie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here