adaptacja poddasza

Wiele osób planuje obecnie zaadaptować nieużytkowe poddasze na własne mieszkanie. Może się to udać, ale pod warunkiem, że przejdziemy przez szereg rozmaitych formalności. Oczywiście zajmie nam to trochę czasu, ale satysfakcja będzie ogromna. Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym wymaga od nas wizyty w urzędzie. Duże znaczenie będzie miało to, jakie konkretnie roboty budowlane chcemy przeprowadzić w takim miejscu. Przydatna pomoc płynie ze strony architektów wnętrz, dzięki którym cały proces może zostać skrócony. Niektóre adaptacje poddasza nie wymagają pozwolenia na budowę, a w innych przypadkach będziemy musieli je uzyskać przed przystąpieniem do prac.

Kiedy będzie nam potrzebne pozwolenie?

Zajmując się adaptacją poddasza w domach jednorodzinnych musimy mieć świadomość tego, że niekiedy będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na przeprowadzenie zaplanowanych prac. Takie pozwolenie jest konieczne w momencie, gdy:

 • prace budowlane wymagają konkretnych pozwoleń,
 • roboty są dokonywane w domach, które są uznawane za zabytkowe (wpisane do rejestru zabytków).

Nie powinny na nas czekać żadne nieprzyjemności i bardziej obyte w sprawach urzędowych osoby poradzą sobie z tym bez niepotrzebnej straty czasu. Jeśli jednak nie za bardzo się na tym znamy pamiętajmy o tym, że cała procedura nie powinna się zbytnio różnić od tej, która czeka nas przy staraniach o pozwolenie na budowę domu. Kluczowe jest przygotowanie kompletnego projektu budowlanego, który zostanie stworzony przez architekta z należytymi uprawnieniami. W sytuacji, gdy nie będziemy nim dysponować możemy zapomnieć o tym, że dostaniemy pozwolenie na adaptację poddasza.

zabudowa poddasza

Jakich prac nie będziemy mogli przeprowadzić bez pozwolenia?

Istnieje szereg różnych prac, których absolutnie nie będziemy mogli przeprowadzić bez uzyskania wcześniejszego pozwolenia. Zaliczymy do nich chociażby:

 • rozbudowę i nadbudowę budynku – jest to szczególnie ważne, gdy zmienia się szerokość lub wysokość użytkowanego budynku. Tyczy się to m.in. prac związanych z zabudową balkonu, zmiany kształtu dachu lub podniesienia ścianek kolankowych,
 • przebudowę przegród zewnętrznych oraz różnorakich elementów konstrukcyjnych – dotyczy to prac, które zmieniają cechy techniczne lub użytkowe konkretnego budynku. W ich skład wchodzą takie prace, jak: montaż kolejnego okna dachowego, przebudowa schodów wewnętrznych lub powiększenie otworu znajdującego się w stropie.

Jak widać wszystko musimy mieć bardzo dokładnie zaplanowane i przemyślane, ponieważ w przeciwnym razie możemy popełnić spory błąd i ponieść z tego tytułu surowe konsekwencje. Najlepiej jeśli będziemy współpracować z profesjonalistami, dzięki czemu adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym przebiegnie bez przykrych niespodzianek.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym bez pozwolenia – kiedy jest to możliwe?

Nie zawsze będziemy potrzebowali wspomnianego wcześniej pozwolenia, więc jak widać warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami, a na pewno bardzo na tym skorzystamy. Pozwolenie nie jest konieczne, gdy:

 • budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków,
 • poddasze znajduje się w znakomitym stanie technicznym.

Stanu technicznego poddasza nie powinniśmy sprawdzać w pojedynkę, lepiej zaangażować w to wykwalifikowanych specjalistów. W ten sposób uniknie się wielu problemów. Jeśli pozwolenie nie będzie nam potrzebne wystarczy zgłosić zmianę sposobu użytkowania poddasza. Cała ta procedura zajmie nam mało czasu i nie pochłonie wielkich nakładów energii.

poddasze do adaptacji

Co najważniejsze wszelkie remonty możemy wykonywać bez pozwolenia, ponieważ nie jest to bieżąca konserwacja, a prace mają doprowadzić do tego, iż odtworzy się stan pierwotny danego pomieszczenia. Nie da się ukryć, że adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym kryje w sobie wiele tajemnic, ale dokładne zapoznanie się z tematem pozwala na wykonanie wszystkich czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami. Do prac remontowych zaliczamy np.:

 • wymianę pokrycia dachowego,
 • wymianę posadzki i okien znajdujących się na poddaszu – w tym przypadku nie powinniśmy ingerować w dotychczasową wielkość otworów.

Kluczowe jest również to, aby podczas wymiany pokrycia dachowego nie zmieniać kształtu całego dachu. Działajmy zgodnie z przepisami i nie ryzykujmy tym, iż w przyszłości zapłacimy za niedopilnowanie istotnych obowiązków. Pozwolenia nie wymagają również wszelkie przebudowy, które nie będą obejmować elementów konstrukcyjnych i przegród zewnętrznych. To samo tyczy się rozbudowy instalacji wewnętrznych. Dobrą wiadomością dla zainteresowanych jest na pewno to, że w trakcie remontu można używać dowolnie wybranych materiałów budowlanych, a więc z pewnością nieco się na tym zaoszczędzi. Dobierze się je do aktualnych możliwości finansowych, chociaż w pierwszej kolejności powinniśmy rozpatrywać te, które znajdują cieszą się dużym zaufaniem ze strony społeczeństwa.

Jakie formalności musimy załatwić, aby zmienić sposób użytkowania poddasza?

Zajmując się adaptacją poddasza w domach jednorodzinnych musimy mieć na uwadze to, że zmiana sposobu użytkowania poddasza będzie wymagała od nas załatwienia rozmaitych formalności. Jeśli poddasze nie ma być już strychem tylko mieszkaniem, np. dla naszego dorastającego dziecka lub seniora, powinniśmy się w to zaangażować.

Wszelkie dokumenty, które będą nam potrzebne przygotujemy na szczęście w pojedynkę, więc nie potrzebujemy do tego żadnych fachowców i rzeczoznawców. Potrzebna będzie nam jednak ekspertyza techniczna, dzięki której cała procedura będzie mogła ruszyć z miejsca. Oprócz takiej ekspertyzy musimy załatwić następujące dokumenty:

 • dokładny rysunek naszej działki, na której stoi dom wraz z miejscem, którego sposób użytkowania ma być zmieniony,
 • oświadczenie o prawie do zarządzania nieruchomością w celu wykonania zaplanowanych prac budowlanych,
 • zaświadczenie od właściwego organu o zgodności wybranego sposobu użytkowania z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
 • dokładny opis techniczny całego budynku.

To najważniejsze dokumenty, które musimy skompletować, aby adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym zakończyła się sukcesem i nie została zahamowana już na starcie.

zaadaptowane poddasze

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym – kilka słów podsumowania

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym jest zależna od wielu czynników. W niektórych przypadkach będziemy potrzebowali pozwolenia, a innym razem okaże się to zbędne. Pozwolenie jest konieczne szczególnie wtedy, gdy dany budynek znajduje się w rejestrze zabytków lub poszczególne prace budowlane związane są z posiadaniem pozwolenia na ich wykonanie. Nawiążmy współpracę z profesjonalistami, a będziemy wiedzieli jakie kroki mamy wykonać, aby cała adaptacja została właściwie zapoczątkowana i doprowadzona do pomyślnego zakończenia.

Pozwolenia nie będziemy musieli posiadać, gdy budynek nie będzie znajdował się w rejestrze zabytków, a jego stan techniczny będzie zadowalający. Bez pozwolenia wykonamy m.in. wymianę pokrycia dachowego i posadzki, ale też drobne remonty. Z kolei pozwolenie jest dla nas istotne, gdy interesuje nas rozbudowa i nadbudowa budynku oraz przebudowa przegród zewnętrznych. Zmiana sposobu użytkowania poddasza wymaga załatwienia wielu formalności, w tym. m.in. przygotowania ekspertyzy technicznej i opisu technicznego, ale też posiadania zaświadczenia od lokalnych organów o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy też oświadczenia o prawie do zarządzania nieruchomością w celu wykonania w niej zaplanowanych prac budowlanych. Nie obejdzie się również bez rysunku działki, na którym widnieje nasz dom i miejsce, którego sposób użytkowania ma zostać wkrótce zmieniony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj