Acetonu nie sposób pomylić z innymi cieczami, pomimo że jest bezbarwny, jego charakterystyczny, silny zapach nie pozwala go pomylić z niczym innym. To związek chemiczny o wzorze C3H6O. Jest to rozpuszczalnik, który poradzi sobie z takimi substancjami jak oleje, lakiery, tłuszcze, rozpuści też miękkie tworzywa sztuczne.

Możemy spotkać dwa rodzaje acetonu

Aceton kosmetyczny – jest to aceton, który został poddany specjalnym procesom oczyszczania. Dodatkowo wzbogaca się go witaminy i minerały. W damskiej kosmetyczce znajdziemy go, jako zmywacz do paznokci. Usunie on nie tylko zwykły lakier do paznokci, ale skuteczny będzie też na lakiery hybrydowe, pozwoli też na usunięcie żelowych nakładek.

Aceton techniczny – tutaj mamy znacznie większe pole zastosowania acetonu.

W domu zawsze znajdzie się coś, co musimy odtłuścić, usunąć plamy z farb czy delikatnie rozpuścić. Warto jest, więc zaopatrzyć się w butelkę acetonu, pamiętajmy tylko o szczelnym zakręceniu butelki i pozostawieniu w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, ponieważ opary acetonu są silnie drażniące.

Aceton do odtłuszczanie powierzchni – acetonem odtłuścimy powierzchnię przeznaczoną do malowania, aceton nanosimy pędzelkiem lub szmatką. Możemy tak odtłuścić ścianę przed malowaniem przecierając ją szmatką nasączona acetonem.

Odtłuścimy też tak powierzchnię przygotowywaną do klejenia. Ale należy pamiętać, że aceton nie usunie samego kleju, jeżeli będzie uparcie próbować usunąć klej za pomocą acetonu to prędzej uszkodzimy czyszczoną powierzchnię niż go usuniemy.

Aceton do czyszczenia narzędzi – acetonem wyczyścimy zabrudzone farbą pędzle oraz inne akcesoria malarskie. Wyczyścimy pokryte tłuszczem sprzęty oraz narzędzia poplamione żywicą. Wystarczy je zanurzyć na pewien czas w pojemniku z acetonem. Pamiętajmy żeby korzystać z pojemników szklanych lub metalowych.

Aceton do czyszczenia felg – aceton sprawdzi się w tej roli lepiej niż niejeden środek do czyszczenia felg. Kiedy widzimy na naszych felgach osadzony czarny bród, przetrzyjmy je szmatką nasączoną acetonem. Natychmiast odzyskają swój dawny blask.

Aceton w czyszczeniu okien – aceton pomaga odtłuścić szyby, w tym samochodowe. Po odtłuszczonych szybach lepiej przesuwają się wycieraczki. Należy pamiętać jednak, żeby nie potraktować acetonem wycieraczek samochodowych czy uszczelek w oknach w domu, ponieważ mogą zostać uszkodzone. Aceton można też wykorzystać do usunięcia niewielkich zabrudzeń z ram okiennych.

Aceton do usuwania naklejek – jeżeli mamy dzieci to na pewno znamy problem naklejek na szybie okna czy drzwiach od pokoju. Aceton się tutaj przyda, należy namoczyć ściereczkę w acetonie i pocierać naklejkę aż do usunięcia. Możemy ten sposób również stosować w samochodzie. Zasze należy pamiętać, żeby pocierać z wyczuciem i nie uszkodzić powierzchni pod naklejką.

Aceton do czyszczenia marmuru – Aceton świetnie sprawdzi się do czyszczenia kamiennych i marmurowych pomników, np. nagrobków. Na nagrobkach pojawiają się z czasem tłuste plamy z wosku lub ślady rdzy od ostawionych wazonów. Jeżeli nie poradzimy sobie szczotką, wodą i płynem do mycia, aceton na pewno przyjdzie nam z pomocą.

Aceton a drewno – rozlany na meblach aceton może spowodować spore zniszczenia w drewnie. Należy jak najszybciej usunąć go w następujący sposób: bibułą zbierz jak najwięcej płynu, jeżeli aceton wnikną drewno należy to miejsce nacierać wacikiem nasączonym w benzynie ekstrakcyjnej. Rozpuści ona stare powłoki lakiernicze i zregeneruje uszkodzony fragment. Wetrzyj 2-3 krople oleju tekowego i poczekaj do jego wyschnięcia. Na zakończenie procesu wetrzyj wosk do mebli i wypoleruj.

Aceton a nasze zdrowie – aceton jest środkiem chemiczny i działa silnie drażniąco na błonę śluzową i oczy. Jego dostanie się do układu pokarmowego może wywołać podrażnienie żołądka oraz wymioty. Wdychanie oparów skończy się dla nas bólem głowy, mdłościami, podrażnieniem błony śluzowej gardła, nosa i oczu, wywołają one zmęczenie i rozdrażnienie. W kontakcie ze skórą powoduje jej wysuszenie, do tego jest środkiem łatwopalnym.

Zawsze stosujmy środki ochronne takie jak rękawice, okulary oraz odzież i maseczki ochronne.

Aceton ciekawostki

  • aceton ma zastosowanie w produkcji środków wybuchowych.
  • jest składnikiem tkanek wielu roślin takich jak np. ziemniaki i żyto.
  • aceton jest w niewielkich ilościach dostępny w organizmie np. w moczu. Może pojawić się we krwi przy ciężkim stadium lub nieleczonej cukrzycy. Gdy w naszym organizmie wyczerpują się zasoby węglowodanów (np. na skutek choroby lub wygłodzenia) rozpoczyna się rozkład tłuszczów na ketony, co skutkuje kwaśnicą ketonową.

Jaki aceton wybrać?

Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt produktów w zróżnicowanym przedziale cenowym. Jaki aceton wybrać? Najzwyklejszy aceton techniczny oznaczony jest, jako „czda” – czysty do analizy i za jego litrowy pojemnik zapłacimy do 20 zł. Starajmy się nie używać go do zmywania paznokci. Tutaj warto zainwestować i wybrać aceton kosmetyczny. Dobry aceton kosmetyczny jest wzbogacony o olejki oraz witaminę A. W jego składzie znajdzie się też witamina E i F, wyciąg z aloesu i kreatyna. Składniki te będą jednocześnie pielęgnować paznokcie i skórki wokół nich. Po zmyciu paznokci pamiętajmy o umyciu rąk wodą z mydłem i nawilżeniu odpowiednim kremem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj