rodzaje płytek podłogowych

Jeśli nigdy wcześniej nie brałeś udziału w układaniu płytek podłogowych, możesz być zaskoczony wieloma różnymi rodzajami dostępnych płytek. Najbardziej popularne są płytki ceramiczne i porcelanowe, ale są też płytki szklane, cementowe, metalowe i kamienne – to tylko niektóre z nich. Aby uczynić to jeszcze bardziej skomplikowanym, nie każdy rodzaj płytek podłogowych sprawdza się w każdej pracy. I oczywiście, jest budżet do uwzględnienia. Trudno nie czuć się trochę przytłoczonym.

Niezależnie od tego, czy robisz zakupy w ramach realizacji natychmiastowego projektu, czy tylko planujesz przyszłość, pozyskaliśmy kilku ekspertów, którzy przeprowadzą Cię przez 10 najbardziej popularnych rodzajów płytek podłogowych i ściennych. Dowiedz się, które płytki są najlepsze dla każdego rodzaju projektu domowego, abyś mógł cieszyć się swoim remontem przez wiele lat.

Płytka podłogowa ceramiczna

Płytka podłogowa ceramiczna jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów płytek podłogowych spotykanych w domu, ponieważ nadaje się do wielu zastosowań. Zwiększona trwałość sprawia, że płytki ceramiczne doskonale nadają się do każdego pomieszczenia w domu, np. kuchni, łazienki, a nawet wejścia. Jest łatwa w montażu, czysta i dostępna w setkach wzorów, które można dopasować do każdego projektu. Dodatkowo, jeśli szukasz renowacji w przystępnej cenie, ceramika oferuje świetny stosunek ceny do jakości.

Podczas zakupów, zalecane jest sprawdzenie numeru partii płytek ceramicznych, aby upewnić się, że masz czysty, jednolity wynik końcowy. Dodatkowo, upewnij się, że rozumiesz różnicę między glazurą a płytką nieszkliwioną. Podczas gdy płytki nieszkliwione dają artystyczne, rustykalne wykończenie, szkliwione płytki ceramiczne zapewniają większą ochronę dla trwalszych podłóg.

Płytka podłogowa porcelanowa

Innym najczęściej stosowanym rodzajem płytek podłogowych jest porcelana, która różni się od płytek ceramicznych. Atrakcyjność porcelany wynika z jej zdolności do naśladowania naturalnego kamienia, cegły lub drewna – i to bez żadnej konserwacji. Otrzymuje się takie samo eleganckie wykończenie, bez żadnych zabiegów konserwacyjnych czy wietrzenia. Ponadto, ponieważ jest to płytka uniwersalna, jest dostępna w różnych wzorach, kolorach i stylach, co pozwala na wszechstronność podczas projektowania przestrzeni. Porcelana może być stosowana nawet na zewnątrz, ponieważ nie zamarza, nie blaknie ani nie pęka. Inne zastosowania płytek porcelanowych obejmują płytki wannowe lub kuchenne, powierzchnie o dużym natężeniu ruchu oraz tylne rzędy kuchenne.

Największą wadą w przypadku płytek podłogowych porcelanowych jest to, że montaż może być trudny. Podczas gdy ty sam możesz wykonać instalację, wielu właścicieli domów zapomina, że przy układaniu tego typu podłóg potrzebny jest również klej.

Płytka podłogowa szklana

Odporność szkła na plamy sprawia, że jest ono fantastyczną alternatywą dla naturalnego kamienia. Czerwone wino i wszelkie kwaśne potrawy, takie jak cytryna i ocet, są z łatwością wycierane bez trwałego zaplamienia. Ten rodzaj płytek podłogowych oferuje również czystą i estetyczną minimalistyczną formę.

Potencjalną wadą jest to, że szkło oczywiście dość łatwo odpryskuje wzdłuż krawędzi. Z tego powodu zaleca, aby nie używać szklanych płytek podłogowych w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnia czy łazienka. Zamiast tego sugeruje zastosowanie ich w mniejszych zastosowaniach o mniejszej powierzchni i mniejszej intensywności, takich jak delikatnie używane blaty lub biurka, obudowa wokół kominka.

Płytka cementowa

Płytki cementowe są obecne na rynku od XIX wieku, a w nowoczesnej aranżacji wnętrz przeżywają one obecnie pewien boom.

Płytki cementowe są niezwykle uniwersalne i mogą zapewnić Państwu niesamowite wzory i kolory. Ponieważ płytki są niezwykle porowate, patyna może się rozwijać z czasem, aby wzmocnić wzór. Można je również szlifować i ponownie uszczelniać, jak drewniane podłogi, jeśli z czasem ulegną odbarwieniu. Największą wadą płytek cementowych jest to, że są one bardzo trudne do ułożenia. Dodatkowo płytki cementowe muszą być ponownie impregnowane raz w miesiącu, aby zachować ich piękno. Cement najlepiej jest stosować w miejscach o małym natężeniu ruchu i w małych ilościach.

Płytka marmurowa

Choć kosztowna, płytka marmurowa dodaje każdemu pomieszczeniu nutkę elegancji i wyrafinowania. Jeśli chcesz dodać piękna każdej kuchni lub wannie, układanie płytek marmurowych natychmiast poprawia przestrzeń. Marmurowa płytka zapewnia również fakturę i głębię, ponieważ jest wzorzysta lub żyłkowana. Nigdy nie będziesz miał tego samego kawałka.

Poza tym, że marmur jest dość kosztowny, wymaga dużo konserwacji, aby zachować jego nieskazitelny wygląd. Jak każdy kamień, marmurowa płytka jest podatna na zarysowania i plamy, a ponadto jest trudna do czyszczenia. Ze względu na predyspozycje marmuru do zarysowań, wytrawiania i plam, najlepiej stosować go w miejscach o małym natężeniu ruchu, chyba że zastosowany zostanie uszczelniacz. Wielu właścicieli domów unika używania marmuru w blatach, a zamiast tego dodaje marmur do elementów dekoracyjnych, takich jak podłogi prysznicowe i kolumny. Używając go w mniejszych projektach, dasz też swojemu budżetowi więcej wytchnienia.

Płytka mozaikowa

Płytki mozaikowe dają Ci szansę na elastyczne kształtowanie Twoich kreatywnych wnętrz, ponieważ są dostępne w tak wielu różnych kształtach, rozmiarach, kolorach, stylach, a nawet materiałach. Płytki mozaikowe najlepiej sprawdzają się w zastosowaniach ściennych, gdy potrzebny jest akcent. Polecam używać ich oszczędnie. Zauważa również, że w zależności od rodzaju płytki, którą wybierzesz, mozaika może szybko wyglądać na przestarzałą. Pamiętaj o tym, ponieważ wybierasz nie tylko płytkę, ale także miejsce, w którym zostanie zainstalowana.

Płytka granitowa

Granit jest kamieniem naturalnym o podobnym wyglądzie i odczuciu do marmuru ze względu na jego naturalne plamy, choć istnieją pewne istotne różnice. Granit jest nadużywany i wydaje się być tańszą alternatywą. Po części dlatego, że w rzeczywistości często jest to tańsza alternatywa, na którą nie ma się czym martwić, jeśli ma się odpowiedni budżet. Zaleca się używanie płytek podłogowych granitowych w pralni lub innej przestrzeni wtórnej, gdzie wydajność i niższe koszty są Twoim priorytetem.

Płytka wapienna

Kamień wapienny jest innym rodzajem płytki z kamienia naturalnego. Aby uzyskać prawdziwie rustykalny styl wypełniony naturalną tonacją, odcieniami i wariacjami, należy ułożyć dachówkę wapienną. Zapewnia ona naturalny wygląd, który niemalże przypomina starożytną architekturę i wzornictwo. Wytrzymała, ale miękka, wapienna płyta jest również łatwa w kształtowaniu i cięciu w celu uzyskania określonych wzorów i miejsc.

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku płytek wapiennych jest to, że jest to porowata skała. Aby zapewnić jej trwałość na długi czas, musi być odpowiednio impregnowana, w przeciwnym razie łatwo pęknie i ulegnie uszkodzeniu. Również czyszczenie kamienia wapiennego może być bolesne. Aby uniknąć zniszczenia kamienia, właściciele domów muszą używać neutralnych środków czyszczących o neutralnym pH i unikać produktów na bazie cytrusów i octu. To wszystko sprawia, że bogaty wygląd i różnorodność kolorów lub wielkości sprawiają, że jest to świetna opcja dla naprawdę każdej przestrzeni, zwłaszcza na zewnątrz. Polecamy użycie wapienia na zewnątrz w przestrzeni patio, aby nadać idealny wygląd końcowy.

Płytka podłogowa trawertynowa

Podobnie jak wapień, płytka podłogowa trawertynowa oferuje naturalną, jedyną w swoim rodzaju estetykę. Jej miękka, stonowana paleta zapewnia piękne, neutralne tony. Od szarości do brązów i beżów, jej wirująca powierzchnia tworzy eleganckie i niepowtarzalne wrażenie.

Podobnie jak inne rodzaje płytek podłogowych z kamienia naturalnego, łatwo ulegają one wpływom wody, plam i trakcji. Z tego powodu płytka trawertynowa wymaga dodatkowej konserwacji i jednorazowego uszczelnienia. Najlepiej jest używać płytek trawertynowych w miejscach o małym natężeniu ruchu w domu. Ponadto, aby uniknąć zarysowań, wytrawiania lub plam, wielu projektantów i majsterkowiczów będzie stosować te płytki na ścianach zamiast na podłogach. Jeśli stosujesz je na podłogach, upewnij się, że wiesz, jakiego rodzaju uszczelniacz należy użyć i jakich środków czystości należy użyć.

Płytka podłogowa żywiczna

Płytki żywiczne to świetne rozwiązanie do łączenia stylów, jakie sobie wymarzysz. Te płytki wyglądają świetnie i są wodoodporne. Ponadto są idealne dla majsterkowiczów, ponieważ można tworzyć własne wzory płytek. Wzory 3D są również popularne wśród żywicy i mogą imitować wygląd wody i kamieni.

Wady żywicy obejmują skłonność do wiórkowania, a ten rodzaj płytek podłogowych może również z czasem żółknąć, szczególnie pod wpływem słońca. Polecam żywiczne posadzki do obszarów wodnych, takich jak łazienka i pokoje kąpielowe. Są to również wspaniałe odpryski i elementy akcentujące.

3 KOMENTARZE

  1. Płytki gresowe są doskonałym pomysłem jeśli chcemy zainwestować w ogrzewanie podłogowe – dobrze przewodzi ciepło i nie odkształcają się pod wypływem zmiany temperatury.

  2. Gres jest najbardziej uniwersalnym typem płytki z jakim możemy mieć do czynienia i można go stosować w każdym pomieszczeniu bez względu na intensywność ruchu czy tez inne czynniki niesprzyjające. Warto nad nimi się pochylić planując wykończenie np. podłóg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj