co na taras

Co na taras? Budowa tarasu może być rozpoczęta od wyboru rodzaju podłogi. Nie są to łatwe sprawy, dlatego przyda się znajomość wszystkich dostępnych propozycji oraz zaangażowanie w zaplanowane prace architekta. Poszczególne materiały wykazują się rozmaitymi wymaganiami. Nie zawsze będziemy mogli sobie pozwolić na konkretny typ podłogi. Jeśli od dłuższego czasu zastanawiamy się czym wyłożyć taras i nie znajdujemy odpowiedzi na to pytanie możemy pokusić się o skorzystanie z najpopularniejszych i najciekawszych pomysłów podłogowych. Skupmy się na tym, aby nasza podłoga mogła być prawidłowo ułożona na danym gruncie, a poza tym miała stabilną podbudowę (np. betonową). Kluczem do sukcesu jest odpowiednio wczesne wybranie podłogi. Najlepiej jeśli zrobimy to jeszcze przed wykonaniem warstwy spadkowej. Dzięki temu nasze prace przebiegną bezstresowo i osiągniemy zamierzone efekty.

Deski drewniane – najbardziej uniwersalne oraz estetyczne rozwiązanie

podłoga na taras drewno

Analizując to czym wyłożyć taras bazujmy na uniwersalnych oraz estetycznych rozwiązaniach. Do takich zaliczymy z całą pewnością drewniane deski, do których dostęp w dzisiejszych czasach jest nieograniczony. Odpoczynek na drewnianym tarasie ukoi nasze nerwy, a przy okazji nacieszymy swoje oczy pięknym widokiem i będziemy obcować z naturą. Deski zdobywają uznanie głównie ze względu na to, że:

 • są przyjemne w dotyku,
 • nie ma problemów z ich montażem,
 • są ciepłe i w okresie wiosenno-letnim można po nich chodzić boso,
 • zbyt szybko się nie nagrzewają,
 • nie są podatne na różnorodne uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne.

Taki wybór sprawdzi się zwłaszcza w tych ogrodach, które pięknie kwitną i rośnie w nich wiele niezwykłych roślin. Przebywanie na takich tarasach poprawi nasze samopoczucie, a my sami poczujemy się, jak prawdziwe gwiazdy. Zregenerujemy się i będziemy mogli przygotować się do wykonywania poszczególnych obowiązków domowych lub zawodowych. Drewniane tarasy świetnie komponują się z pięknymi kwiatami, roślinami lub ozdobnymi kamieniami. Nie rezygnujmy z naszych marzeń i postawmy na drewno, które nie powinno być dla nas kosztowną inwestycją.

Deski drewniane wymagają jednak pewnych prac konserwacyjnych. Raz na kilka miesięcy trzeba je dokładnie wyczyścić oraz poddać procesowi olejowania. Tym samym użytkowany materiał nie będzie wyblakły oraz nie ulegnie zniszczeniom. Najlepiej jeśli zajmą się tym fachowcy, a my takie prace będziemy po prostu nadzorować. Najciekawszym pomysłem na zaaranżowanie naszego tarasu będą deski wykonane z drewna egzotycznego. Chodzi tutaj o takie drewno, jak:

 • merbau,
 • massaranduba,
 • bangikirai.

Oczywiście zastanawiając się nad tym czym wyłożyć taras nie powinniśmy rezygnować z bardziej znanych rozwiązań, a konkretniej z modrzewia europejskiego i syberyjskiego. Odrzućmy natomiast sosnę i świerk, ponieważ w tym przypadku na materiale z biegiem czasu mogą powstać spore uszkodzenia.

Thermo drewno – doskonały zamiennik dla desek drewnianych i kompozytowych

thermo drewno

Drugą opcją, którą powinniśmy solidnie przeanalizować, gdy będziemy myśleć nad tym co na taras jest niewątpliwie thermo drewno. To odpowiedni zamiennik dla desek drewnianych i kompozytowych, więc jeśli nie jesteśmy ich zwolennikami warto zdecydować się na taką właśnie inwestycję.

Thermo drewno to deski, które wykonuje się najczęściej z jesionu oraz sosny, lecz istotne jest to, aby były one poddane obróbce termicznej. Konieczne jest zastosowanie pary wodnej oraz wysokiej temperatury. Najważniejszą informacją dla zainteresowanych osób jest to, że w trakcie takiej modyfikacji termicznej nie są wytwarzane żadne szkodliwe substancje. To duża korzyść dla naszego zdrowia oraz wygody użytkowania. Nic dziwnego, że thermo drewno pojawia się obecnie na tak wielu tarasach.

Thermo drewno jest materiałem, który:

 • jest przyjazny dla zdrowia oraz w pełni naturalny,
 • z biegiem czasu ciemnieje,
 • nie musi być zabezpieczany środkami ochronnymi.

Ważne jest to, aby już na samym wstępie przeprowadzić proces olejowania, dzięki któremu thermo drewno będzie odpowiednio zabezpieczone przed promieniowaniem UV i utratą oryginalnego koloru. Jeśli chcemy cieszyć się estetycznym materiałem podłogowym nie możemy zlekceważyć niektórych obowiązków. Z racji tego opłaca się zainwestować w doświadczonych fachowców, którzy wykonają takie prace za nas, a my będziemy jedynie sprawdzali ich efekty. Nie należy wahać się zbyt długo nad tym czym wyłożyć taras, lecz skorzystać z pewnych i cenionych na rynku rozwiązań. Thermo drewno łatwo się układa, chociaż dużą wagę należy przyłożyć do etapu docinania desek oraz montowania drewnianych elementów. Robi się to w podobny sposób, co przy deskach modrzewiowych lub drewnie egzotycznym.

Deski kompozytowe – brak problemów z utrzymaniem zadowalającego wyglądu i stanu

podłoga kompozytowa na taras

Jeśli nadal nie wiemy co kłaść na taras i szukamy dla siebie jakiegoś ciekawego rozwiązania powinniśmy zdecydować się na deski kompozytowe. To gwarancja duże wygody użytkowania, ponieważ nie mamy żadnych problemów z utrzymaniem zadowalającego wyglądu i stanu takich desek. Poradzą sobie z tym nawet mniej doświadczeni właściciele tarasów.

Zaletą desek kompozytowych jest to, że:

 • są praktyczne i solidne,
 • są trwałe (wykorzystuje się połączenie mączki drzewnej, dodatków uszlachetniających i tworzyw syntetycznych),
 • cechują się bogatymi walorami estetycznymi.

Osoby, które będą przebywać na takich tarasach poczują się zdecydowanie lepiej, a przy okazji będą mogły się zregenerować, zapomnieć o problemach i nacieszyć się pięknym widokiem. Deski kompozytowe sprzyjają dzieciom, młodzieży czy też seniorom. W tym przypadku stawia się na ich uniwersalność, a taka inwestycja nie musi być dla nas zbyt dużym obciążeniem finansowym.

taras z kompozytu

Deski kompozytowe z biegiem czasu nie będą się rozwarstwiać oraz pęcznieć, więc nic dziwnego, że ich popularność jest tak duża. Poza tym świetnie radzą sobie z negatywnymi warunkami atmosferycznymi, bakteriami, owadami i grzybami. Co prawda po kilkunastu miesiącach użytkowania mogą się na nich pojawić pierwsze ślady ścierania oraz zarysowań, lecz nie powinny być bardzo widoczne. Zawsze deski można poddać procesom konserwacyjnym i przywrócić im naturalny wygląd. Najlepiej jeśli popracują nad tym uznani fachowcy, dzięki którym takie podłogi będą spełniać nasze oczekiwania pod każdym kątem.

Płytki i kamień – nieco bardziej oryginalne materiały, które sprawdzą się na mniejszych przestrzeniach

taras z kamienia

Nie mając pełnej wiedzy na temat tego czym wyłożyć taras warto postawić niekiedy na nieco bardziej oryginalne rozwiązania, a wśród nich możemy wyróżnić z całą pewnością płytki oraz kamień. To materiały, które sprawdzają się zwłaszcza na nieco mniejszych przestrzeniach tarasowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z nich również na nieco większej powierzchni.

Płytki odpowiadają za połączenie estetyki, trwałości oraz bogatych walorów praktycznych. Z racji tego na tarasach zauważa się je dość często, choć są oryginalniejszym wyborem niż drewno. Nie mamy problemów z ich regularną pielęgnacją, ponieważ wystarczy je precyzyjnie zamiatać oraz usuwać z nich wszelkie plamy, które mogą się pojawić zwłaszcza wtedy, gdy na tarasach przebywają małe dzieci. Płytki nie wymagają:

 • impregnowania,
 • regularnego odnawiania.

To dla nas duża oszczędność czasu, więc jeśli wahamy się nad tym czym wyłożyć taras może to być dla nas absolutny strzał w dziesiątkę. Najwięcej pracy z płytkami mamy po zakończeniu okresu zimowego, kiedy trzeba je dokładnie umyć i usunąć z nich zanieczyszczenia. Wystarczy je poprawnie zamontować, aby nie chłonęły wody, radziły sobie z wysokim poziomem wilgotności, zmiennymi temperaturami i promieniowaniem UV. Wraz z kolejnymi miesiącami nie będą tracić podstawowego koloru.

kamienny taras

Jeśli płytki nie są dla nas satysfakcjonującym rozwiązaniem zawsze możemy przeznaczyć swoje pieniądze na taras wyłożony kamieniem. Taka powierzchnia prezentuje się bardzo elegancko, schludnie i estetycznie. To nieco bardziej romantyczne i oryginalne rozwiązanie, które spodoba się zwłaszcza parom z nieco większym stażem. Płytki z kamienia łupanego pasują do scenerii:

 • romantycznej,
 • wiejskiej,
 • tradycyjnej.

Alternatywą są płytki cięte, które sprawdzają się na nowocześnie aranżowanych tarasach. Wystarczy zbadać najmocniejsze strony zaproponowanych materiałów, a na pewno wybierze się dla siebie te odpowiednie. Podłogi tarasowe z kamienia są odporne na zarysowania i ścieranie, a poza tym doskonale radzą sobie z uszkodzeniami mechanicznymi. Użytkownicy docenią ich trwałość oraz solidność. Poszukiwania możemy uznać za zakończone. Takie podłogi na pewno spodobają się nie tylko nam, ale też całej rodzinie.

Palety i kostka brukowa – stylowo, modnie oraz z efektem WOW

W sytuacji, gdy chcemy, aby podłoga tarasowa prezentowała się stylowo, modnie oraz dysponowała efektem WOW powinniśmy pomyśleć o zainwestowaniu w podłogi z palet i kostki brukowej.

Palety nie będą dla nas dużym wyzwaniem finansowym, ponieważ ich pozyskanie jest banalnie proste i czasami możemy zrobić to bez żadnych inwestycji. Konieczne jest tutaj posiadanie szerokiej wiedzy montażowej, tak aby palety były poprawnie zainstalowane i służyły nam przez odpowiednio długi czas. Taka podłoga może przetrwać nawet kilka sezonów, lecz trzeba o nią dbać. Jeśli chcemy je prawidłowo ułożyć konieczne będzie zastosowanie agrowłókniny. Należy ją umieścić na równym podłożu, a następnie ustawić na niej solidnie dobrane betonowe bloczki. W ten sposób drewno będzie optymalnie odizolowane od danego podłoża. Palety są mocowane do desek, a przy okazji trzeba pamiętać o tym, aby mocno je skręcić. Na sam koniec możemy zdecydować się na skorzystanie ze szlifierki, aby powierzchnia była idealnie gładka. Nie znajdziemy na niej żadnej drzazgi.

taras z kostki brukowej

Dla osób zastanawiających się nad tym czym wyłożyć taras polecanym rozwiązaniem jest kostka brukowa. To stylowy wybór, który radzi sobie z niskimi temperaturami, ścieraniem, zarysowaniami oraz wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Również w tym przypadku nie musimy się martwić o to, że ta inwestycja pochłonie z naszego budżetu wszystkie odłożone środki finansowe. Kostkę trudno jest jednak utrzymać w kompletnej czystości, dlatego należy o nią regularnie dbać i usuwać z niej zanieczyszczenia. Cechuje się chropowatą powierzchnią, dlatego trudno się na niej poślizgnąć. Kostka powinna być układana w systemie pływającym. Odpowiadają za to doświadczeni specjaliści, którzy świetnie się na tym znają. Konieczne jest też zastosowanie preparatu impregnującego, dzięki któremu kostka będzie w stanie odzyskiwać swój naturalny kolor.

Dwie ostatnie propozycje – żywica i płyty betonowe

Dwie ostatnie propozycje dla osób, które nie wiedzą co dać na taras to żywica oraz płyty betonowe. W przypadku posadzki żywicznej możemy mieć pewność, że nasza podłoga tarasowa będzie starannie wykończona oraz zachwyci wszystkich swoim wysokim poziomem elegancji. To nowoczesne rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza na industrialnych tarasach.

taras z żywicy

Podłoga z żywicy zachwyci nas swoją:

 • trwałością,
 • wodoszczelnością,
 • odpornością na mróz,
 • odpornością na promieniowanie UV.

Nie zawsze musimy wiedzieć czym wyłożyć taras, ale czasami lepiej zdecydować się na jakieś nowoczesne materiały, które będą nam odpowiadać na każdej płaszczyźnie. Posadzka żywiczna zalicza się do takich materiałów, więc na pewno nie opłaca się jej omijać szerokim łukiem. Trzeba mieć świadomość tego, że nasz taras stanie się wtedy zadbany, rzuci się w oczy wszystkim znajomym, a poza tym sprzyja biesiadowaniu oraz spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Układanie podłogi tarasowej z wykorzystaniem posadzki żywicznej to proces dość czasochłonny oraz stosunkowo skomplikowany, dlatego lepiej poprosić o pomoc fachowców. Konieczne jest posiadanie specjalistycznych narzędzi, ale też zwrócenie uwagi na przerwy technologiczne i bardzo staranne przygotowanie podłoża, na którym później będzie się pracowało. Nie wszyscy poradzą sobie z tym w pojedynkę.

Ostatnią propozycją, którą należy wziąć pod lupę przy zastanawianiu się nad tym czym wyłożyć taras są płyty betonowe. To gwarancja praktyczności, trwałości oraz ciekawych walorów estetycznych. Takie płyty zapewnią podłodze oryginalny wygląd oraz solidne zabezpieczenie przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Powinniśmy mieć na uwadze to, że podłoga wyłożona płytami betonowymi może być dość surowa, więc nie każdy „zakocha się w niej od pierwszego wejrzenia”. Zaimpregnowane płyty będą jednak całkowicie odporne na szkodliwe działanie pleśni, grzybów oraz różnych czynników zewnętrznych. Będą łatwe do utrzymania w czystości, a co istotniejsze nie będą nadmiernie nasiąkać. Trudno jest je uszkodzić, dlatego nasza podłoga przez wiele długich miesięcy będzie się prezentować wyśmienicie i nieskazitelnie.

Czym wyłożyć taras? Kilka słów podsumowania

najładniejszy taras

Problematyczne dla wielu osób może okazać się to czym wyłożyć taras, dlatego w niektórych przypadkach warto bazować na doświadczeniach rodziny lub znajomych. Nie czując się na siłach, aby zająć się tym samodzielnie jak najszybciej zadzwońmy po profesjonalną ekipę fachowców, która zajmie się dla nas realizacją stworzonych projektów.

Do wyboru mamy dziewięć popularnych oraz ciekawych pomysłów, dzięki którym nasz taras będzie skutecznie odmieniony i na pewno przypadnie do gustu każdemu odbiorcy. W grę wchodzą przede wszystkim deski drewniane, thermo drewno oraz deski kompozytowe. To trzy najczęściej wybierane materiały podłogowe na taras, które zadbają o to, aby podłoga była zadbana. Deski drewniane zaskoczą nas tym, że są ciepłe, przyjemne w dotyku, a poza tym nie będą się zbyt szybko nagrzewać. Thermo drewno powinno być olejowane, tak aby zabezpieczyć materiał przed promieniowaniem UV i zmianą koloru. Deski kompozytowe są trwałe, estetyczne, a poza tym nie mamy żadnych problemów z tym, aby przez długi czas utrzymać je w zadowalającym stanie technicznym.

Nieco bardziej oryginalnymi wyborami, lecz dalej bardzo popularnymi są płytki oraz kamień. Przy płytkach nie ma zbyt dużo pracy. Ich utrzymanie w pełnej czystości nie zajmie nam dużo czasu, chociaż pamiętajmy o to, iż musimy o nie zadbać zwłaszcza po zakończeniu okresu zimowego. Kamień może przybierać formę łupaną lub ciętą. Kamień łupany sprawdza się w aranżacjach romantycznych, tradycyjnych i wiejskich, natomiast cięty pasuje do nowoczesnych tarasów.

Dbając o to czym wyłożyć taras pamiętajmy również o innych materiałach, a konkretniej o kostce brukowej, paletach, betonowych płytach i żywicy. Kostka brukowa to optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że podłoga tarasowa poradzi sobie z negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Na kostce bardzo trudno jest się poślizgnąć. Betonowe płyty prezentują się dość surowo, lecz są materiałem niezwykle trwałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Posadzka żywiczna jest wodoszczelna, niezwykle industrialna oraz odporna na szkodliwe działanie mrozu. Z kolei palety nie stanowią dla nas zbyt dużego obciążenia finansowego (można je pozyskać za darmo), chociaż ich montażem powinny zająć się osoby z nieco większym doświadczeniem.

1 KOMENTARZ

 1. Bardzo ciekawy i wyczerpujący temat artykuł! Akurat jestem przed zmianami na tarasie i na pewno wrócę tutaj przed wyborem podłogi 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj