farba do mebli

Najpopularniejszą formą odnowienia mebli jest oczywiście ich pomalowanie. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować, m.in. pod kątem doboru farby. Prace przebiegną w ten sposób prawidłowo, bez niepotrzebnych błędów i ekspresowo. Na rynku możemy jednak znaleźć wiele różnych farb do mebli. Producenci walczą o zdobycie kolejnych klientów, a my powinniśmy wiedzieć, na jakich parametrach się skupić, aby nasza decyzja była trafiona. Ciekawymi odmianami są farby akrylowe, renowacyjne, tablicowe, kredowe lub alkidowe. W innych pomieszczeniach sprawdzą się za to profesjonalne lakiery. Jak widać poszerzenie wiedzy w tej tematyce jest kluczowe i bez zapoznania się z kompletną ofertą farb do malowania mebli nie da się podjąć ostatecznej decyzji. Pomocne jest też wsparcie projektantów wnętrz.

Farby akrylowe do mebli – kiedy warto ich używać?

Jedną z najciekawszych opcji pod kątem doboru farby do mebli jest farba akrylowa. To produkt kryjący, który powinien sprostać naszym oczekiwaniom. Poza tym dostęp do takich farb jest praktycznie nieograniczony. Nie trzeba przeznaczać na nie majątku. Powierzchnie można nimi malować na wiele sposobów, np.

 • z matowym wykończeniem,
 • z półmatowym wykończeniem,
 • z połyskiem.

Jak widać przyda się w tym zakresie rzeczowa analiza, najlepiej w obecności fachowca, który podpowie nam, jakie rozwiązania sprawdzą się w konkretnych pomieszczeniach. Meble możemy przecież malować zarówno w salonie, sypialni, jak i pokoju dziecięcym. Wiele zależy także od rodzaju posiadanych mebli, więc pod lupę należy wziąć wiele rozmaitych czynników. Spoiwem dla wspomnianych farb jest żywica akrylowa, a rozcieńczać będzie je woda. Posługiwanie się farbami akrylowymi nie należy do najtrudniejszych zadań, więc nie trzeba zamawiać profesjonalnej ekipy malarskiej. Wszystkie prace wykona się samodzielnie. To znaczna oszczędność pieniędzy. Takie farby charakteryzują się dość przyjemnym zapachem, ostatecznie będzie on neutralny. Szybko schną, chociaż nie są aż tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak w przypadku farb z rozpuszczalnikami.

malowanie mebli farbą

Farby do mebli w wersji akrylowej są za to:

 • odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych,
 • odporne na podniesiony poziom wilgoci i zmienne temperatury,
 • niezawodne w przypadku znacznego oddziaływania promieniowania UV.

Decyzja o ich zakupieniu może okazać się istnym strzałem w dziesiątkę. Taka farba sprawdzi się zwłaszcza w przypadku mebli drewnianych, chociaż pod tym kątem otrzymujemy bardzo szerokie możliwości. Produkty są uniwersalne, a do tego sprawdzą się na powierzchniach szklanych i matowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z nich podczas malowania:

 • komody,
 • szafy,
 • biurka,
 • kredensu.

Co za tym idzie łatwo wywnioskować, że farba do mebli w wersji akrylowej nadaje się przede wszystkim do nieco mniej eksploatowanych mebli. Dzięki temu mamy pewność, że meble zostaną skutecznie odświeżone i zyskają „drugie życie”. Spodoba się to wszystkim gościom, którzy postanowią nas odwiedzić.

Farby alkidowe do mebli – czemu mają tak szerokie grono zwolenników?

Alternatywą dla farb akrylowych okazują się farby alkidowe, które mają coraz większe grono zwolenników. Z takich farb do mebli warto korzystać przede wszystkim w przypadku mebli:

 • drewnianych,
 • laminowanych,
 • MDF.

Z ich pomocą tworzy się specjalne powłoki, które cechują się wzmożoną wytrzymałością i sporą odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Spotyka się je w wielu gospodarstwach domowych, szczególnie w tych, w których na co dzień mieszkają i wychowują się dzieci. Tego typu produkty wykazują się też dużą przyczepnością do malowanego podłoża, długą żywotnością i dobrym rozlewaniem się na malowanej powierzchni. Nie będzie trudności z tym, aby przystąpić do wskazanych prac w pojedynkę, chociaż przyda się spora wiedza oraz podstawowe umiejętności. Jeśli wiemy, że nie podołamy takiemu zadaniu, zawsze lepiej postawić na sprawdzonych fachowców, którzy zajmą się realizacją takich prac od ręki i nie wezmą za to dużych pieniędzy.

malowanie krzesła białą farbą

Farby do mebli alkidowe pozwalają nam na uzyskanie trwałej oraz gładkiej powierzchni. Meble prezentują się jak nowe, a całe wnętrze zyskuje na walorach estetycznych. Problemem może być jednak długi czas schnięcia, sięgający nawet 15 godzin. Farba tego typu sprawdzi się m.in. na powierzchniach betonowych i szklanych. Jest odporna na szorowanie, a poza tym poradzi sobie z nadmiarem wody, wilgoci i zmiennymi temperaturami. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że farby do mebli z tej półki są tak rozpowszechnione.

Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której farba alkidowa jest wykorzystywana do malowania mebli kuchennych. To zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie w przypadku wspomnianych produktów. Kuszącą propozycją są również meble ogrodowe. Zyskuje się pełną swobodę wyboru, a więc wszystko jest uzależnione od naszych preferencji.

Farby kredowe do mebli – jakimi zaletami do siebie przekonują?

Hitem ostatnich sezonów są za to farby kredowe. Jeszcze do niedawna mało która osoba o nich słyszała, jednak w dzisiejszych czasach rozpatruje się je prawie na samym początku. Poświadczają to uznani projektanci wnętrz, dlatego powinniśmy wziąć to pod uwagę w swoich rozważaniach. Farba do mebli kredowa charakteryzuje się:

 • możliwością uzyskania matowego wykończenia,
 • szeroką paletą pastelowych kolorów.

Jeśli ktoś ceni sobie żywe i dynamicznie zmieniające się wnętrza, taka farba będzie dla niego prawdziwą „perełką”. Przeznaczone są do mebli, które znajdują zastosowanie w stylu rustykalnym lub vintage. Oczywiście to tylko przykładowe możliwości, gdyż zastosowanie wspomnianych farb jest znacznie bardziej rozbudowane. Malowane nią powierzchnie nie muszą być precyzyjnie przygotowywane i nie wymagają żadnego szlifowania. Zamiast wysokiej jakości wałków można używać pędzli. Uzyska się satysfakcjonujące efekty i zadba się o to, aby wnętrze zyskało na estetyce, a meble odzyskały swój naturalny charakter. Farby kredowe bardzo szybko schną. W przypadku niektórych powierzchni już po 30 minutach od ich pomalowania można oczekiwać tego, iż powierzchnia będzie sucha i gotowa do nałożenia następnej warstwy.

odmalowany mebel
odmalowany mebel

Zaletą farb do mebli jest na pewno ich różnorodność, więc to my podejmujemy ostateczną decyzję i zastanawiamy się nad tym, w jakim celu chcemy skorzystać z konkretnej farby. Małe doświadczenie może być sporą przeszkodą, ale po to istnieją projektanci wnętrz, aby rozwiać nasze wątpliwości. Farby kredowe produkuje się najczęściej na bazie:

 • wody,
 • naturalnych pigmentów,
 • proszku kredowego.

Dzięki temu produkty są ekologiczne i nie mają nieprzyjemnego (duszącego) zapachu. Sprawdza się to we wnętrzach, w których przebywają seniorzy i małe dzieci. Farby nie należą jednak do zbyt trwałych, ponieważ pomalowana powierzchnia może być podatna na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zmienne temperatury. Trzeba to dokładnie sprawdzać i zachować wzmożoną czujność, aby meble po krótkim czasie od pomalowania nie nadawały się do wymiany.

Farby kredowe z uwagi na swoje pozytywne właściwości są wykorzystywane do malowania mebli dziecięcych, ponieważ nie będą nieść za sobą przykrego zapachu. Oprócz tego powinniśmy pomyśleć o tym, aby pomalować nimi meble wolnostojące, takie jak komody, szafki i toaletki.

Farby renowacyjne do mebli – w czym są lepsze od innych produktów?

Sporą popularnością na polskim rynku cieszą się również farby renowacyjne do mebli. W odróżnieniu od innych produktów, te farby są łatwe w użytkowaniu i we wszelkie prace można zaangażować nieco młodsze istoty. Malowanie może być prawdziwą przyjemnością i nie powinniśmy podchodzić do tego zbyt poważnie. Wszystkie niedoskonałości można przecież skutecznie zatuszować i na malowanych powierzchniach nanieść niezbędne poprawki. Dla odpowiednio podchodzących do sprawy osób nie będzie to żadnym wyzwaniem.

malowanie mebli wałkiem

Farby do mebli w wersji renowacyjnej mają wiele zalet, a konkretniej:

 • nie trzeba przygotowywać malowanej powierzchni,
 • nie trzeba stosować farby podkładowej,
 • można je nałożyć na płytki ceramiczne, drewno czy też sklejki.

Zainteresowani powinni mieć na uwadze to, że farba renowacyjna wykazuje się stosunkowo długim czasem schnięcia, nawet do 12 godzin. Jest jednak bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie trzeba przejmować się ewentualnym szorowaniem, a poza tym poradzi sobie z regularnymi kontaktami z wodą czy też tłuszczem i detergentami. Gospodynie będą mogły pielęgnować pomalowane meble, bez obaw o to, że w jakiś sposób je uszkodzą lub zniszczą.

Taka farba do mebli może jednak wymagać aż trzykrotnego pomalowania, więc należy przygotować się na to, że będzie to dość czasochłonne przedsięwzięcie. Jeśli chce się osiągnąć wartościowe i estetyczne efekty, trzeba się w to zaangażować. Nie ma drogi na skróty i każdy domownik powinien to dobrze wiedzieć. Brak czasu nie jest wymówką, zawsze można przecież zatrudnić fachowców. Farby renowacyjne przeznaczone są do malowania mebli, które znajdują się we wnętrzach podatnych na zawilgocenie.

Kiedy warto zdecydować się na lakiery?

Nieco innym wyborem może być lakier do pielęgnacji mebli. To środki, które odpowiadają za profesjonalną konserwację mebli, z racji czego są tak chętnie wykorzystywane przez osoby w różnym wieku. Warto pamiętać o tym, że takich lakierów jest jednak na rynku pod dostatkiem, dlatego ostateczna decyzja musi być dogłębnie przeanalizowana. Przyda się nam szeroka wiedza projektantów wnętrz, którzy będą potrafili wymienić najmocniejsze strony i wszystkie zalety poszczególnych odmian lakierów.

Farb do mebli jest współcześnie coraz więcej. Opłaca się iść z duchem czasu i dowiadywać się na ten temat szczegółowych informacji. To gwarancja tego, iż w pewnym momencie nie popełni się błędu. Lakiery do drewna będą kuszącą propozycją dla osób, które:

 • po zakończonym malowaniu chcą widzieć rysunek słoi,
 • chcą wyciągnąć z mebli naturalny kolor drewna.

Do wyboru są lakiery, które rozpuszcza się przy użyciu wody oraz rozpuszczalnikowe. Rozcieńczane w wodzie charakteryzują się delikatnym zapachem, łatwym stosowaniem oraz podatną na zadrapania powierzchnią. Druga opcja ma nieco duszący zapach, ale za to daje pożądany połysk i lepiej radzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi. Zdecydujemy, która farba do mebli najbardziej się nam przyda i dopiero po przeanalizowaniu wszystkich możliwości, pójdźmy na zakupy. Farby można też zamawiać przy pomocy sieci internetowej.

Powierzchnie pokryte lakierami po pewnym czasie mogą ciemnieć. Niektórym zależy jednak na uzyskaniu takiego efektu, więc wypada dobrze zapoznać się ze swoimi potrzebami. To ułatwi nam podejmowanie ostatecznych decyzji, szczególnie w sytuacji, gdy nie będziemy mieli obok siebie doświadczonego projektanta wnętrz.

Farby tablicowe do mebli – nietypowe, lecz coraz bardziej popularne środki

Dość nietypowymi środkami do malowania mebli są obecnie farby tablicowe. Jest ich na rynku naprawdę sporo i zyskują dużą popularność. Z ich pomocą maluje się nie tylko całe meble, ale również poszczególne ich części, a więc np. blaty czy ścianki. Jak widać klienci mogą docenić ich uniwersalność oraz szerokie spektrum zastosowania.

meble pomalowane farbą tablicową
meble pomalowane farbą tablicową

Farby tablicowe najczęściej wybiera się w sytuacjach, kiedy domownicy chcą pomalować drzwi lub ściany, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować nimi meble. Na malowanej powierzchni tworzy się wykończenie półmatowe lub matowe. Przeanalizowanie poszczególnych parametrów sprawi, że ostateczna decyzja będzie rozsądna i wybierzemy dla siebie taką farbę tablicową, która na pewno nas nie rozczaruje. Wsłuchajmy się w rady architektów wnętrz. Farby do mebli w wersji tablicowej są odporne na:

 • szorowanie,
 • zmywanie na mokro.

Pomalowane meble z łatwością dopasują się do reszty zaaranżowanego pomieszczenia. Czas malowania nie jest w tym przypadku znacznie wydłużony, chociaż dużo będzie zależało od naszych ruchów. Osoby angażujące się w malowanie mogą mieć pewność, że po kilku godzinach będą mogły się zrelaksować i zapomnieć o malowaniu.

Farby tablicowe są wykorzystywane przede wszystkim w pomieszczeniach dziecięcych. Można nimi pomalować blaty stolików dziecięcych czy też drzwi do ich pokoju. Zastanówmy się nad tym, jakie prace chcemy wykonać i czy dana farba będzie dla nas optymalnym wyborem. Farba tablicowa zdobywa uznanie ze względu na to, że występuje w wielu wariantach kolorystycznych, nie tylko w czerni. Dodatkowo zaskakują swoją zmywalną powierzchnią, a więc pomalowanie nimi drzwi od szafek sprawi, że dzieci zyskają nową tablicę informacyjną, a my nie będziemy musieli wydawać na nią naszych oszczędności. Przemyślane działania prowadzą do wielu korzystnych rozwiązań, dlatego tak ważne jest to, aby farba do mebli odpowiadała nam swoimi parametrami.

Wybór farby do mebli – kilka słów podsumowania

Wybór farby do mebli może nam zająć nawet kilka dni. To bardzo ważna decyzja, której nie powinno się lekceważyć. Farba musi pasować do konkretnych mebli i wykazywać się istotnymi parametrami. Dzięki temu cały proces malowania zakończy się sukcesem, a meble zostaną odświeżone i zyskają na wartości estetycznej. Popularnymi odmianami farb do malowania mebli są obecnie: kredowe, tablicowe, lakiery, akrylowe, alkidowe i renowacyjne. Oczywiście wybór jest jeszcze szerszy, ale powyższe produkty powinny być przez nas rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Jeśli nigdy wcześniej nie malowaliśmy mebli, najlepszą opcją będzie dla nas współpraca z architektem wnętrz. To specjaliści, którzy wiedzą na temat farb do mebli praktycznie wszystko i podzielą się z nami swoją szeroką wiedzą. Dobranie odpowiedniej farby zajmie nam wtedy mniej czasu. Swoją uwagę skupmy na tym, czy farba wykazuje się duszącym zapachem, czy też jest delikatna. Te ekologiczne i przyjemniejsze wykorzystujmy w pomieszczeniach przeznaczonych dla dzieci i seniorów. Tym samym nie działa się na ich niekorzyść i dba się o ich komfort oraz zdrowie.

Farba akrylowa może sprawdzić się przy malowaniu wolnostojących elementów, np. szafek i kredensów. Ta opcja zyskuje uznanie klientów z jednego prostego względu, bardzo szybko schnie i jest nad wyraz uniwersalna. Alkidowa odmiana okaże się strzałem w dziesiątkę w przypadku mebli kuchennych i ogrodowych. Z kolei kredowa zaspokoi oczekiwania rodziców, a do tego może być przydatna we wnętrzach aranżowanych na styl vintage i rustykalny.

Przebojem na rynek wdarła się za to farba tablicowa, dzięki której dzieci mogą zyskać dodatkową przestrzeń do zabawy, np. po pomalowaniu drzwi od szafy na ubrania. Farba renowacyjna dobrze spisze się w przypadku drewna i płytek ceramicznych, natomiast lakiery warto stosować w pomieszczeniach, w których znajdują się elementy drewniane i chce się uzyskać połysk.

Każda farba do mebli różni się od siebie wieloma czynnikami, np. produkcją, rozpuszczaniem w wodzie, czasem schnięcia, itd. Przeanalizowanie tych ważnych informacji sprawi, że z łatwością dopasujemy farbę do wnętrza, w którym chcemy przeprowadzić prace malarskie i odświeżyć w nich meble. Doświadczeni projektanci wnętrz pomogą nam na każdym etapie i na samym wstępie wyeliminują niewłaściwe rodzaje farb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj