meble ogrodowe renowacja

Drewno w ogrodzie może prezentować się naprawdę pięknie, zależy to jednak od kilku czynników. Raz zakupione meble ogrodowe mogą służyć przez lata, wymaga to jednak odpowiedniej ich konserwacji. Wystarczy kilka prostych czynności takich jak szlifowanie czy lakierowanie, by zapewnić meblom trwałość i piękny wygląd na więcej niż jeden sezon – nam z kolei renowacja pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz stworzyć zestaw, który w pełni odpowiadać będzie naszym upodobaniom.

Przygotuj powierzchnię mebli

Pierwszym krokiem rozpoczynającym renowacje jest odpowiednie przygotowanie drewnianej powierzchni do dalszych prac. W przypadku surowego drewna należy sprawdzić, czy jest ono suche, gładkie oraz wolne od zabrudzeń. Plamy z tłuszczu lub żywicy przemyć można benzyną ekstrakcyjną. Jeśli jednak przeznaczone do odnowy meble mają stare warstwy farb i impregnatów, konieczne będzie dokładniejsze ich oczyszczenie. Przede wszystkim należy pozbyć się łuszczących się powłok – najlepiej dokładnie zeszlifować ich powierzchnie przy pomocy szlifierki z gruboziarnistym papierem ściernym. Duży wybór różnorodnych maszyn do drewna oferuje sklep internetowy JP-Tech, z jego ofertą zapoznać możesz się tutaj: (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna).

renowacja mebli ogrodowych

Następnie, należy dokładnie umyć powierzchnię mebli wodą z detergentem oraz opłukać ją samą wodą. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich pozostałości oraz pyłu, a nasze meble zaraz po wyschnięciu będą gotowe do dalszej renowacji.

Wybierz odpowiednie środki

W sklepach dostępnych jest wiele rozmaitych produktów, którymi pokryć można meble ogrodowe. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć sięgnijmy po impregnaty, oleje, lakiery lub lakierobejce czy też całkowicie kryjące emalie. Niezwykle ważne jest dopasowanie typu preparatu do miejsca, w którym znajdują się nasze meble – przed zakupem warto dokładnie przeczytać zalecenia, przeciwwskazania i instrukcje załączone przez producenta.

JP-Tech Maszyny - kupuj online!

Malowanie drewna

Pokrycie mebli warstwą (lub warstwami) wybranego środka jest ostatnim krokiem w celu całkowitej ich renowacji. Produkt należy nanosić cienkimi warstwami – będzie on dzięki temu szybko schnąć, a powstała powłoka będzie mniej podatna na pęknięcia. Drewno należy malować podczas suchej, bezwietrznej pogody; większość preparatów wymaga temperatury 15-25°C, kluczowe jest jednak dokładne przeczytanie instrukcji, gdyż środki od różnych producentów wymagają często odmiennych warunków.

malowanie mebli

Właściwości drewna

Przed rozpoczęciem renowacji dobrze jest być świadomym właściwości drewna i zagrożeń, które w dużym stopniu mogą wpłynąć na ich kondycję. Mimo tego, że jest to szlachetny i piękny materiał jest on również bardzo delikatny. Narażenie mebli ogrodowych na zmienne warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, promienie słoneczne, wahania temperatury może odbić się na ich kondycji. Drewno podatne jest również na zniszczenia spowodowane przez bakterie, owady, grzyby i pleśń. W rezultacie pierwotny kolor blednie, a powłoka pęka, odpada i łuszczy się. Chcąc przez długi czas cieszyć się nienagannym stanem mebli warto sięgać po produkty i narzędzie wysokiej jakości – szeroka ich oferta dostępna jest w sklepie JP-Tech (https://jptech-maszyny.pl/wiertarki-stolowe-kolumnowe-do-metalu).

Renowacja mebli ogrodowych – podsumowanie

Warto pamiętać, że czynności renowacyjne należy regularnie powtarzać. Żaden środek nie zapewni meblom stuprocentowej ochrony, dlatego warto monitorować stan drewna i możliwie szybko reagować na niepokojące objawy. Drewno może prezentować się naprawdę pięknie – wystarczy, że odpowiednio o nie zadbamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj