biokominek

Inwestowanie w biokominki ma bardzo duży sens, ponieważ jest to rozwiązanie ekologiczne i pozwala nam na zaoszczędzenie większych pieniędzy. Takie modele sprawdzają się w wielu domach jednorodzinnych. Sprzyjają m.in. seniorom oraz dzieciom. Warto o nich pomyśleć zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych. Biokominek rozpala się w bardzo krótkim czasie, co jest sporym ułatwieniem np. w momencie, gdy trzeba pilnie wyjść z domu lub wraca się do niego po dłuższej nieobecności. Nawet mniej doświadczone osoby poradzą sobie z tym w pojedynkę i nie będzie trzeba angażować do takich prac sąsiadów. Tego typu modele muszą być napełniane biopaliwem, a do rozpalenia wystarczy nam dłuższa zapałka lub zapalniczka. Cały proces rozpalania w kominku przebiega komfortowo, a my możemy cieszyć się przyjemnym ciepłem oraz magicznym klimatem. Nic dziwnego, że biokominki znajdują zastosowanie w wielu salonach.

Biokominki – kilka słów o rozpalaniu oraz gaszeniu

Jeśli przystępujemy do rozpalania biokominków musimy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim uważajmy na paliwo, którym będziemy się posługiwać. Nie powinno nam się rozlać. Jeśli tak się stanie poczekajmy chwilę zanim rozpalimy kominek. Najpierw usuńmy wszelkie plamy po rozlanym paliwie i nie doprowadzajmy do żadnych niebezpiecznych sytuacji.

kominek na biopaliwo

Istotną informacją dla większości użytkowników jest to, aby ilość paliwa nie była zbyt dużo. Nie możemy go przelać, dlatego zapoznajmy się z oznaczeniami, które znajdziemy na pojemnikach i stosujmy się do nich. W ten sposób rozpalanie kominka przebiegnie prawidłowo, a my nie narazimy się na niepotrzebną dawkę stresu. Do każdego biokominka dołączana jest instrukcja obsługi, więc nie wyrzucajmy jej do kosza, lecz dokładnie się z nią zapoznajmy. To właśnie w niej znajdziemy wszystkie najważniejsze wiadomości na temat prawidłowego rozpalania w takim modelu kominka. Po pewnym czasie nabierzemy w tym fachu wprawy i instrukcja okaże się zbędna.

Problemów nie powinniśmy mieć również z gaszeniem biokominków, ponieważ wystarczy odciąć dopływ tlenu do komory spalania. Można do tego wykorzystać rączkę do wygaszania. Obecni producenci przykładają do tego sporą wagę, więc w zestawie nie powinno jej zabraknąć. Poszukajmy jej dokładnie, a następnie wykorzystajmy we właściwym momencie. Z pomocą wspomnianej rączki możemy sobie pozwolić na regulację powstałego paleniska. Rączki mogą się od siebie nieznacznie różnić, a wiele będzie zależało od konkretnego rodzaju paleniska. Tak naprawdę proces wygaszania opiera się na wykonaniu jednego prostego ruchu, więc nie jest to skomplikowane działanie.

szeroki biokominek

Zadbanie o prawidłową wentylację i właściwe użytkowanie

Kluczem do sukcesu jest to, abyśmy zadbali o prawidłową wentylację w pomieszczeniu, w którym znajdzie się biokominek. Dzięki temu nie stawiamy przed sobą żadnych ograniczeń, a z kominka będzie można skorzystać w dowolnie wybranym momencie. W domach jednorodzinnych jest to niezwykle istotne, ponieważ zawsze powinno być w nich ciepło i przytulnie.

Odpowiednia wentylacja nie będzie mieć żadnych kłopotów ze sprawnym odprowadzeniem nadmiaru dwutlenku węgla, a więc tym samym nie doprowadzi się do żadnych niebezpiecznych następstw. Czas użytkowania będzie w stu procentach zależny od naszych potrzeb, chociaż niemałe znaczenie ma również ilość posiadanego paliwa. Warto zaopatrzyć się w nieco większe ilości, ponieważ jak widać wyraźnie możemy z nich korzystać praktycznie codziennie.

włączanie biokominka

Drugą sprawą, na której powinniśmy się skupić jest właściwe użytkowanie biokominków. Producenci nie zalecają gaszenia paleniska w momencie, gdy całe paliwo się nie wypaliło, jednak w większości kupowanych modeli jest to jak najbardziej możliwe. Trzeba zrobić to rozważnie i z wyczuciem, dlatego najpierw nabierzmy w tym fachu wprawy, a dopiero potem przeprowadzajmy jakiekolwiek działania. Pamiętajmy o tym, że pozostawione biopaliwo może bardzo szybko parować i odczujemy to przy następnej próbie rozpalenia w kominku, kiedy cały proces stanie się nieco gwałtowniejszy. Z racji tego zachowajmy szczególną ostrożność i w pierwszej kolejności zadbajmy o swoje bezpieczeństwo, używając do rozpalenia dłuższej zapalniczki.

Kilka zasad, których musimy przestrzegać na każdym kroku

Posiadacze biokominków powinni dostosować się do kilku podstawowych zasad, które muszą być przestrzegane na każdym kroku. Chodzi tutaj m.in. o:

 • braku dolewania paliwa do palącego się paleniska – może to doprowadzić nawet do bardzo groźnych wybuchów, więc absolutnie się z tym wstrzymajmy. Biopaliwo możemy dolewać jedynie do ostygłego już paleniska, dlatego dokładnie to sprawdzajmy i nie popełnijmy w tym zakresie żadnego błędu. W momencie, gdy w palenisku nie będzie już paliwa odczekajmy minimum 35-40 minut, zanim dolejemy go ponownie,
 • ewentualnego pożaru nie powinniśmy gasić wodą, a gaśnicą do gaszenia alkoholi – to bardzo ważna zasada, której nigdy nie wolno nam złamać. Wykorzystanie wody może wywołać jeszcze większy pożar i narobi poważnych szkód. Oczywiście nie każdy posiada w domu wspomnianą wyżej gaśnicę, dlatego w szczególnych przypadkach ogień można przykryć jakimś grubszym materiałem, np. kocem lub kołdrą.

Jak widać przestrzeganie tych zasad może doprowadzić do tego, iż nasz poziom bezpieczeństwa znacznie się zwiększy. To niezwykle istotne nie tylko dla nas, ale też dla całej rodziny, która mieszka w domu jednorodzinnym. Przyłóżmy się do tego zwłaszcza wtedy, gdy w domach pojawiają się małe dzieci.

biokominek na ścianie

Biokominki niosą za sobą wiele zalet, ale jedynie wtedy, gdy są prawidłowo wykorzystywane. Przeczytajmy dokładnie dołączoną do zestawu instrukcję obsługi i wykonajmy wszystkie czynności, które są w niej opisane. Na tej podstawie mamy stuprocentową pewność, że każdy kolejny krok wykonamy poprawnie i nie narazimy się na żadne przykre niespodzianki.

Biokominki – jak dobrać do nich paliwo?

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami pozostało się nam zastanowić nad tym, jakie paliwo wybrać do naszych biokominków. Oczywiście możemy mieć z tym spore problemy zwłaszcza wtedy, gdy z takiego modelu kominka korzystamy po raz pierwszy i za bardzo nic o nim nie wiemy. Z pomocą mogą nam przyjść doświadczeni specjaliści, którzy podpowiedzą zainteresowanym, które paliwa okażą się strzałem w dziesiątkę i gdzie konkretnie je zakupić.

Co najważniejsze na paliwie absolutnie nie powinniśmy oszczędzać, bo ma to wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz sprawne rozpalenie paleniska. Musi to być paliwo najwyższej jakości, więc takiego właśnie szukajmy na rynku w pierwszej kolejności. Biokominki powinniśmy opalać paliwem:

 • żelowym,
 • płynnym.

Zdecydowanie bardziej popularną opcją jest paliwo w formie płynnej, ponieważ powstaje na bazie alkoholu i nie generuje żadnych nieprzyjemnych zapachów oraz szkodliwego dymu. W ten sposób zatroszczymy się o własne zdrowie i nie będziemy działać na własną niekorzyść, np. w zakresie samopoczucia. Przy wyborze paliwa kierujmy się kilkoma prostymi zasadami:

 • dobrej jakości paliwo musi być stworzone na bazie etanolu,
 • produktem spalania w trakcie korzystania z paliwa muszą być niewielkie ilości dwutlenku węgla, które zostaną wyprowadzone z pomieszczenia poprzez prawidłowo działającą wentylację. Dochodzi do tego para wodna,
 • paliwo nie może zawierać w sobie żadnych niebezpiecznych substancji. Najłatwiej będzie nam to sprawdzić w momencie, gdy po spaleniu na naszym kominku nie pozostaną żadne ślady popiołu.

Jak widać dobieranie właściwego paliwa do biokominków może nam przysporzyć trochę kłopotów, a więc zaangażujmy się w to na sto procent i nie pozostawmy niczego przypadkowi. Skupmy się na tym, aby była to pewna inwestycja, której nigdy nie będziemy żałować.

biokominek od strony okna

Biokominki – największe zalety oraz wady

Posiadanie biokominków to gwarancja wielu udogodnień, dlatego coraz większe grono osób decyduje się na wydanie własnych pieniędzy na takie urządzenia. Biokominki pozwalają nam na spełnienie marzeń o rodzinnym i przytulnym klimacie we własnym salonie. Przy takim kominku można spędzać romantyczne wieczory i mieć pewność, że ani przez moment nie będzie nam zimno. Jego atutem jest to, że możemy mu nadać dowolną lokalizację. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kominek występował w formie:

 • ściennej,
 • do zabudowy,
 • wolnostojącej.

Zastanówmy się nad tym, która z tych opcji będzie dla nas najkorzystniejszym wyborem, a następnie przejdźmy do realizacji transakcji. Istnieje wiele nowoczesnych modeli, które prezentują się atrakcyjnie pod kątem wizualnym i przyciągają wzrok naszych gości. To my sami mamy największy wpływ na to, jak konkretnie będzie wyglądał nasz kominek w wersji bio. Biokominki sprawdzą się w aranżacji:

 • skandynawskiej,
 • nowoczesnej,
 • klasycznej,
 • eklektycznej.

Jeśli mamy co do tego jakieś wątpliwości zawsze możemy zdecydować się na zatrudnienie architekta wnętrz. To specjalista, który pomoże nam wybrać najciekawszą opcję do naszego wnętrza. Biokominek daje nam nieograniczone możliwość, ponieważ część ściany może być przeszklona. Stworzy nam to odpowiedni klimat do wypoczynku i organizowania romantycznych wieczorów z ukochaną osobą. Takie modele coraz częściej pojawiają się w innowacyjnie aranżowanych wnętrzach, np. w takich, w których sypialnie są połączone z łazienkami.

aranżacja biokominka

Atutem biokominków jest również ich mobilność, dlatego nie mamy żadnych problemów z tym, aby przenosić je w obrębie konkretnych pomieszczeń. Nie należą do najcięższych urządzeń, chociaż powinni się tym zajmować wyłącznie panowie. Z proponowanych modeli możemy skorzystać nie tylko w naszych domach, ale też na balkonach, tarasach i w ogrodach. Wiele zależy od tego, jakie mamy cele oraz potrzeby. Sprzyja to m.in. organizowaniu spotkań towarzyskich i uroczystości rodzinnych. Nie powinniśmy zapominać o tym, że wybrane paliwo będzie bezwonne i bezdymne, dlatego w żadnym momencie nie zagrozimy otaczającemu nas środowisku naturalnemu.

Oczywiście biokominki mają kilka wad, którym warto się nieco bliżej przyjrzeć, aby nasza decyzja była w pełni przemyślana i świadoma. Po pierwsze w pomieszczeniu, w którym znajdzie się taki kominek musi znajdować się odpowiednio działający system wentylacyjny. Ponadto wnętrze to musi być często wietrzone, gdyż produktem spalania oprócz pary wodnej jest dwutlenek węgla (w niewielkich ilościach). Poza tym biokominek nie nadaje się na jedyne źródło grzewcze w większych domach jednorodzinnych, bo nie dysponuje tak dużą mocą grzewczą, jak inne dostępne na rynku urządzenia z tej kategorii. Taka inwestycja związana jest również ze sporymi wydatkami na paliwo, a nie każdy może sobie na to pozwolić.

Biokominki – w jaki sposób zająć się ich montażem oraz ile za nie zapłacimy?

Nie pozostało nam nic innego, jak zastanowić się nad ceną takich kominków oraz sposobem ich montażu. Niczym nie musimy się martwić, taka inwestycja w wielu przypadkach okaże się strzałem w dziesiątkę i sprosta naszym oczekiwaniom.

gdzie umieścić biokominek

Montaż biokominka zależy oczywiście od tego, w jakim miejscu będzie się znajdował. Najmniej problemów mamy z modelami wolnostojącymi. Nieco więcej problemów przysporzą nam modele ścienne, jednak w tym zakresie powinniśmy postawić na profesjonalne usługi fachowców, tak aby kominek znalazł się na wybranej ścianie i mógł być wykorzystywany przez bardzo długi czas. Fachowcom takie prace nie sprawią większej trudności, a poza tym nie powinny być zbyt czasochłonne. Jeśli zdecydujemy się na wybór wersji do zabudowy miejmy na uwadze to, że biokominek musi być optymalnie zintegrowany z meblami. Takie działania wymagają większego zaangażowania i poświęcenia sporej ilości wolnego czasu. Co najważniejsze wspomniane modele dają nam ogromną swobodę aranżacyjną i wykończeniową, ponieważ mogą być wykorzystywane:

 • w szkle,
 • w skórze,
 • w drewnie,
 • w stali nierdzewnej,
 • w materiale MDF.

Ceny biokominków są bardzo zróżnicowane. Dużo zależy od tego, na jakie zestawy będziemy chcieli się zdecydować w naszych domach jednorodzinnych. Są mniej i bardziej rozbudowane. Jeśli chcemy zadbać o swój komfort powinniśmy wybierać te nowocześniejsze, za które zapłacimy nieco większe pieniądze. Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, lecz równie dobrze za kominek w wersji bio możemy zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Takie inwestycje pochłoną pewne pieniądze z naszego budżetu, dlatego decyzja musi być kilka razy przemyślana, a najlepiej jeśli zostanie podjęta po głębokich konsultacjach ze specjalistami. Miejmy ich u boku i słuchajmy się ich rad, a na pewno nie wyjdziemy na tym niekorzystnie.

Biokominki – kilka słów podsumowania

Zainteresowanie biokominkami rośnie z dnia na dzień, ponieważ jest to jedna z nowocześniejszych form kominków, które mogą być wykorzystane w naszych domach. Pasują do pięknie urządzonych salonów i z łatwością się w nich odnajdą, nadając im przytulności, charakteru oraz elegancji.

Jedną z istotniejszych informacji dla inwestorów jest to, że rozpalanie oraz gaszenie biokominków jest niezwykle prostą czynnością. Do rozpalenia potrzebne będzie nam biopaliwo oraz dłuższa zapałka lub zapalniczka. Jeśli natomiast chcemy zgasić palenisko możemy zrobić to przy pomocy specjalnej rączki, zachowując w tym wszystkim wzmożoną ostrożność. W pomieszczeniach, w których znajdą się biokominki musimy zadbać o prawidłową wentylację, tak aby nie było trudności z odprowadzaniem nadmiaru dwutlenku węgla i pary wodnej (produkty występujące podczas spalania). Poza tym producenci nie zalecają gasić paleniska w momencie, gdy paliwo się jeszcze nie spaliło. Jest to możliwe, lecz należy robić to rozważnie i z większej odległości.

W przypadku rozpalenia paleniska musimy mieć na uwadze to, aby nie dolewać biopaliwa do paleniska, które jeszcze się pali, ponieważ może to doprowadzić do trudnego w opanowaniu pożaru. Po wypaleniu paleniska należy odczekać 35-40 minut, zanim na nowo doleje się do niego paliwa. W sytuacji, gdy dojdzie do pożaru, do jego ugaszenia wykorzystajmy gaśnicę przeznaczoną do gaszenia alkoholi lub gruby materiał (koc, kołdra). Na pewno nie może to być woda.

Kluczem do sukcesu dla właścicieli biokominków jest dobranie wysokiej jakości biopaliwa. Najlepiej jeśli będzie to paliwo płynne na bazie etanolu, które nie wydziela nieprzyjemnych zapachów i dymu, a poza tym nie pozostawi na kominku śladów popiołu. Nie da się ukryć, że biokominki są bardzo uniwersalnym wyborem, ponieważ pasują do aranżacji nowoczesnej, skandynawskiej lub eklektycznej. Poza tym mogą występować w formie wolnostojącej, do zabudowy lub ściennej. Są mobilne i możemy je ustawić na balkonach lub tarasach.

Ich największą wadą jest drogie paliwo oraz występowanie ubocznych produktów spalania (dwutlenek węgla), dlatego musimy zadbać o skutecznie działającą wentylację. Kominki nie zagrożą jednak środowisku naturalnemu. Poza tym niska moc grzewcza sprawia, że nie mogą być jedynym domowym źródłem ciepła. Ich montaż nie zajmie fachowcom większych problemów. Najmniejszy stres czeka nas z kominkami wolnostojącymi, a w przypadku wyboru wersji do zabudowy musimy pamiętać o tym, aby kominek był zintegrowany z naszymi meblami. Cena biokominków może się wahać w granicach od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Zależy to od konkretnego modelu oraz naszych potrzeb i możliwości finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj