beton komórkowy

Projekty budowlane z użyciem betonu komórkowego są popularne od wielu lat. Zwykle ten materiał stosuje się do stawiania ścian. Ta technologia ma tak wiele zalet, iż często korzysta się z niej nie tylko na etapie wykonawstwa, ale też w trakcie użytkowania konkretnego budynku. Co najważniejsze beton komórkowy może być uniwersalnym materiałem, ponieważ jest stosowany przy wznoszeniu rozmaitych budynków. Opłaca się przedyskutować tę sprawę z wybranym architektem, aby ten wytłumaczył nam, na czym opierają się największe zalety opisywanego materiału. Jest ich sporo, a wypada wiedzieć, że beton może być wykorzystywany przy wznoszeniu ścian działowych, wewnętrznych oraz zewnętrznych. Jednym z najważniejszych atutów jest skuteczne zatrzymywanie ciepła we wnętrzu budynku, a więc nie będziemy narzekać na niekorzystne warunki do codziennej egzystencji, nawet w okresie srogiej zimy.

Beton komórkowy – kilka istotnych informacji dla potencjalnych inwestorów

Korzystanie z betonu komórkowego ma bardzo duży sens, lecz warto przyswoić sobie kilka istotnych informacji, którymi powinni się posługiwać potencjalni inwestorzy. Beton jest materiałem energooszczędnym, a więc możemy mieć pewność, że więcej pieniędzy pozostanie w naszym domowym budżecie. Poza tym ma porowatą strukturę oraz niską masę i doskonałą izolacyjność termiczną. Nic dziwnego, że ekipy budowlane tak chętnie z niego korzystają. Wystarczy spytać o to swoich architektów, a ci podpowiedzą nam, że jest to jeden z najlepszych wyborów na rynku. Beton w wersji komórkowej będzie udaną inwestycją nie tylko ze względu na nasz komfort mieszkania, ale też dla naszego portfela.

układanie bloczków z betonu komórkowego

Beton komórkowy to materiał jednorodny. Wykazuje się mocnym szkieletem (mineralnym) oraz przyjaznością dla człowieka i otaczającego nas środowiska. Nic dziwnego, że jest uznawany za ekologiczny wybór. Jeśli interesuje nas wznoszenie energooszczędnych budynków powinniśmy zainteresować się elementami murowymi z wykorzystaniem wspomnianego typu betonu. Dzięki temu mamy pewność, że nasze wydatki nie będą zbyt wygórowane i skorzysta na tym cała rodzina.

Ściany stworzone z betonu komórkowego są odporne na szkodliwe działanie zimna (nawet w okresie zimowym), a co istotniejsze nie będą nagrzewać się latem. Wystarczy dobrać do nich odpowiedniej jakości łączniki. Fachowcy nie mają z tym najmniejszych trudności, więc warto postawić na specjalistów branżowych i powierzyć im takie obowiązki.

Beton komórkowy – czemu jest to tak atrakcyjny materiał budowlany?

Nie da się ukryć, że opisywana odmiana betonu jest jednym z atrakcyjniejszych materiałów budowlanych. Korzysta się z niej zarówno przy wznoszeniu nieco mniejszych budynków, jak i tych większych. Z racji tego budowlańcy często podnoszą swoje umiejętności, aby nauczyć się operować takim materiałem i wykonywać wszelkie zalecenia klientów. W ten sposób nie popełnia się żadnych błędów.

Do największych zalet betonu komórkowego możemy zaliczyć z pewnością:

 • doskonałą izolacyjność cieplną – dzieje się tak ze względu na jego niewielką gęstość,
 • odporność na szkodliwe działanie mrozu oraz niepalność,
 • doskonałe parametry techniczne, które nie słabną wraz z biegiem czasu,
 • możliwość swobodnej obróbki oraz szybkie wznoszenie elementów murowych,
 • możliwość budowania ścian zewnętrznych w wersji jednowarstwowej,
 • wysoką oddychalność, a konkretniej swobodne przepuszczanie pary wodnej,
 • akumulowanie ciepła, dzięki czemu ściany nie są chłodne zimą oraz nie nagrzewają się latem.

Jak widać beton komórkowy nie powinien rozczarować najbardziej wymagających inwestorów. Co prawda na samym początku trochę pieniędzy trzeba w ten materiał budowlany zainwestować, ale dzięki temu nasz budynek będzie miał zapewnione optymalne warunki termiczne. Sprzyja to m.in. wychowywaniu dzieci. Z racji tego materiał jest polecany m.in. wielodzietnym rodzinom, w których występują również seniorzy. Skorzystać może jednak z niego praktycznie każdy i na pewno będzie z tego tytułu odczuwać pełną satysfakcję.

Beton komórkowy a wpływ na ściany

Beton komórkowy ma bardzo duży wpływ na ciepłe ściany. Mur nie będzie musiał być ocieplany styropianem lub wełną mineralną. Wystarczy zastosowanie jednej podstawowej warstwy, która zapewni inwestorom doskonałą izolację termiczną. W domu będzie ciepło i przytulnie. Skorzystają na tym nasze dzieci, którym zapewnimy właściwe warunki do optymalnego rozwoju.

Zastosowana technologia wykazuje się niezwykłą trwałością, energooszczędnością oraz łatwością zastosowania. Zauważymy to zwłaszcza wtedy, gdy do realizacji takich prac wyznaczymy doświadczone ekipy budowlane. Nie powinno to być dla nich żadne wyzwanie, więc cierpliwie ich poszukajmy, a następnie przedstawmy własne wskazówki i przygotowane wcześniej projekty. Na podstawie tych danych fachowcy będą mogli przystąpić do dalszych prac.

Jeśli chcemy wznosić ściany z betonu w wersji komórkowej (jednowarstwowe) musimy mieć świadomość tego, że potrzebujemy najlżejszych bloczków betonowych. Ich grubość powinna mieścić się w granicach 40 centymetrów. Dzięki temu spełni się aktualne wymagania, co do warunków technicznych, którym powinny odpowiadać wznoszone budynki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z betonu komórkowego skorzystać wtedy, gdy chce się wznosić ściany wraz z ociepleniem. W tym przypadku musimy pokusić się o zastosowanie zdecydowanie innych bloczków. Najlepiej jeśli ich gęstość będzie się wahać w granicach 500-600 kilogramów na metr sześcienny.

ściana z betonu komórkowego

Wytrzymałość betonu komórkowego to jego ogromny atut

Osoby inwestujące w beton komórkowy z pewnością docenią to, że ten materiał budowlany jest niezwykle wytrzymały i trwały. Poradzi sobie z wieloma czynnikami zewnętrznymi oraz nieprzychylną pogodą. W związku z tym z betonu możemy wznosić ściany konstrukcyjne nawet w tych budynkach, które będą się składać z kilku kondygnacji. Beton w tej odmianie jest stosowany od co najmniej 100 lat, a dawne budynki nadal zachwycają współcześnie żyjących ludzi.

Parametry użytkowego betonu nie będą się zmieniać wraz z upływem kolejnych lat, dlatego możemy być pewni, że sprosta naszym oczekiwaniom i nie doprowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowo wilgotność sorpcyjna tego materiału mieści się w granicach od 2 do 4 procent.

Musimy pamiętać o tym, że:

 • budynki z wykorzystaniem betonu w odmianie komórkowej cechują się ustabilizowanym poziomem wilgotności, co przekłada się na mniejsze zużywanie energii,
 • beton nie będzie się rozsadzał pod wpływem krystalizacji wody.

To jedna z pewniejszych inwestycji na rynku, która powinna nas zachwycić w każdym szczególe. Jeśli szukamy wytrzymałego i skutecznie działającego materiału, z którego będziemy zadowoleni przez wiele długich lat to beton komórkowy z pewnością do nich należy. Warto znaleźć odpowiednich producentów oraz prawdziwych fachowców i jak najszybciej przystąpić do wznoszenia swojego energooszczędnego domu marzeń.

Beton komórkowy – materiał ekologiczny i przyjazny dla naszego zdrowia

Oprócz powyższych zalet powinniśmy skupić się na tym, że beton komórkowy jest materiałem niezwykle ekologicznym i przyjaznym dla naszego zdrowia. To stuprocentowa natura, ponieważ materiał ten powstaje z:

 • wody,
 • wapna,
 • piasku,
 • cementu,
 • gipsu.

Od nas samych zależy to, na jakie konkretnie bloczki betonowe się zdecydujemy. Kluczowe będzie dokładne przeanalizowanie przygotowanego wcześniej projektu. W związku z tym tak ważna jest ścisła współpraca z wykwalifikowanym architektem, który wytłumaczy nam ewentualne zawiłości. Elementy murowe z takiej odmiany betonu nie będą zawierać w sobie żadnych szkodliwych zanieczyszczeń i substancji, ale też pyłów przemysłowych oraz popiołów. Ogromnym atutem jest też obniżona promieniotwórczość betonu. Uznaje się, że stoi ona na bardzo niskim poziomie w porównaniu z innymi materiałami, które są wykorzystywane w trakcie wznoszenia ścian.

Materiał budowlany, który jest opisywany w tym artykule posiada zasadowy odczyn, a dzięki temu:

 • jest odporny na działanie bakterii i grzybów,
 • jest odporny na działanie pleśni.

Nic dziwnego, że tak wiele osób przy wszelkich pracach budowlanych zastanawia się nad skorzystaniem z betonu komórkowego. Ponadto w każdym możliwym miejscu uzyskuje się takie same parametry techniczne. Chodzi tutaj m.in. o narożniki, parapety czy też strefy przyziemia. Ściany w każdym miejscu odznaczają się takimi samymi parametrami izolacyjności termicznej, akustycznej czy też wytrzymałością na ściskanie.

bloczki z betonu komórkowego

Ekonomiczna budowa to podstawa sukcesu

Wielu inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, że ekonomiczna budowa jest podstawą sukcesu, dlatego warto się do tego przyłożyć i zaangażować we wszystkie wykonywane na posesji prace. Fachowcy pozostawieni sami sobie mogą sobie pozwolić na jakieś rażące zaniedbania, przez co później nasz budynek nie będzie spełniał odpowiednich funkcji. Nie możemy do tego dopuścić, dlatego nasza obecność na placu budowy jest jak najbardziej wskazana.

Beton komórkowy znacznie przyspiesza budowę i postęp prac. Fachowcy mają pewność, że beton będzie wygodny w użytkowaniu i nie sprawi im żadnych trudności. Wystarczą podstawowe umiejętności oraz dostęp do odpowiednich narzędzi, a wznoszenie ścian przebiegnie prawidłowo. Beton w tej wersji wykazuje się niezwykłą lekkością. Godne podkreślenia jest to, że materiał może być nawet 5 razy lżejszy od innych dostępnych produktów w tej kategorii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywane bloczki były bardzo wysokie, a więc miały np. wysokość 24 centymetrów. Ich długość wynosi w takiej sytuacji około 60 centymetrów. Na 1 metr kwadratowy ściany będzie przypadało zaledwie 7 takich elementów. To duże udogodnienie nie tylko dla nas, ale też dla samych pracowników.

Osadzanie bloczków w murze jest banalnie proste. Oczywiście trzeba posiadać w tym zakresie pewne doświadczenie. Ułatwieniem są tzw. uchwyty montażowe, dzięki którym zastosowany materiał jest poręczny. Jednocześnie murarze nie będą musieli obawiać się o to, że zrobią sobie jakąś krzywdę, a ich dłonie nie będą podatne na obtarcia i rany. Dobrym wyborem jest również murowanie bloczków z betonu komórkowego na specjalnie przygotowanej zaprawie z cienkich spoin. Za to muszą jednak odpowiadać wykwalifikowani pracownicy, którzy cieszą się sporym uznaniem społecznym. Ich grubość będzie wynosić w tym przypadku około 3 milimetrów. Mury będą jednorodne i na pewno sprostają naszym oczekiwaniom.

Beton komórkowy a łatwość obróbki – co trzeba o tym wiedzieć?

Beton komórkowy jest niezwykle łatwym w obróbce materiałem. Potwierdzi to każda osoba, która choć raz miała z nim styczność, więc warto bazować na takich radach i poszerzać swoją wiedzę. Przyda nam się to w przyszłości i będziemy mogli się nią podzielić ze swoją rodziną lub znajomymi.

Fachowcy, którzy pracują przy tej odmianie betonu nie mają problemów z przeprowadzaniem takich czynności, jak:

 • szlifowanie,
 • cięcie.

Porowaty materiał betonu sprawia, że nie występują w nim żadne drążenia. Poza tym bloczki możemy swobodnie wmurować z boku. Do cięcia potrzebna będzie nam jedynie ręczna piła. Nie musimy wyposażać się w specjalistyczne maszyny, które mogłyby kosztować bardzo duże pieniądze. Nie każdego przecież stać na takie wydatki, dlatego warto to sobie dokładnie przemyśleć i na podstawie aktualnej sytuacji decydować się na konkretne działania.

Bez problemów uzyska się elementy murowe o pożądanych kształtach oraz wymiarach. Potrzebna jest do tego profesjonalna praca, lecz nie powinniśmy oszczędzać na fachowcach, dzięki którym możemy zyskać odpowiednie warunki do codziennego funkcjonowania. Pamiętajmy o tym, że wszelkie prace w zakresie budowlanym z tej kategorii doprowadzą do tego, że będzie nam się żyło komfortowo oraz przyjemnie. Nie będziemy przy tym narzekać na własne zdrowie. Beton komórkowy odznacza się też doskonałą przyczepnością, dlatego łatwo łączy się go z różnego rodzaju klejami oraz tynkami. Prace wykończeniowe za każdym razem będą realizowane na odpowiednio wysokim poziomie, chociaż nie zwalnia nas to z obowiązku regularnego kontrolowania ekipy budowlanej. Dzięki temu nad wszystkim czuwamy i w porę możemy zareagować.

Skupmy się na tym, że beton komórkowy to jeden z najciekawszych materiałów budowlanych na rynku, który może nam posłużyć do wznoszenia ścian (w różnych wersjach). Łatwość obróbki sprzyja również realizowaniu prac instalacyjnych. Fachowcy wykonają w takim betonie niezbędne miejsce na puszki czy też bruzdy. Jak widać takie inwestycje mają głęboki sens, więc jeśli zastanawiamy się od dłuższego czasu nad wyborem konkretnego materiału weźmy pod lupę opisywaną odmianę betonu.

Beton komórkowy – kilka słów podsumowania

W tym momencie przejdźmy do podsumowania. Beton komórkowy jest chętnie wybieranym materiałem budowlanym od wielu, wielu lat. Inwestorzy powinni mieć świadomość tego, że z betonu można korzystać zarówno przy wznoszeniu ścian działowych, zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wiele będzie zależało od naszych indywidualnych oczekiwań.

Beton komórkowy wyróżnia się na tle innych materiałów porowatą strukturą, energooszczędnością, niewielką masą oraz doskonałą izolacyjnością termiczną. Wystarczy mieć świadomość tego, że ściany wykonane z tej odmiany betonu są odporne na działanie mrozu w okresie zimowym, a latem nie będą się zbyt szybko nagrzewać. W naszym domu zapanują prawidłowe warunki do codziennego egzystowania. Skorzystają na tym osoby dojrzałe oraz małe dzieci. Beton jest materiałem ekologicznym i naturalnym, przy okazji jest przyjazny dla naszego zdrowia. Nie musimy obawiać się o to, że znajdują się w nim jakieś szkodliwe substancje, popioły oraz pyły przemysłowe. To produkt powstający z takich surowców, jak: wapń, cement, gips, piasek oraz woda. Jest niepalny, a przy tym pozwala na budowanie ścian w wersji jednowarstwowej. Nie trzeba stosować ocieplenia z wykorzystaniem wełny mineralnej lub styropianu. To bardzo duża oszczędność dla naszych finansów. Oczywiście we wszelkie prace powinniśmy zaangażować doświadczonych fachowców.

Elementy murowe wykonane z betonu komórkowego wznosi się w krótkim czasie. Poza tym materiał swobodnie przepuszcza parę wodną i jest niezwykle wytrzymały oraz trwały. Świadczy o tym przede wszystkim fakt, że budynki wznoszone przy użyciu betonu komórkowego pojawiały się nawet 100 lat temu i po dzień dzisiejszy zachwycają kolejnych odbiorców. Warto przekonać się do tego produktu i polecić go swoim znajomym. Beton wykazuje się niskim poziomem promieniotwórczości, lekkością oraz łatwością w obróbce i wysoką odpornością na pojawianie się pleśni, grzybów oraz bakterii.

Zastosowanie tego materiału sprawia, że budowa jest ekonomiczna i przebiega zdecydowanie sprawniej. Nie są do tego potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Beton może być poddawany procesowi szlifowania lub cięcia (wystarczy do tego zwykła piła ręczna). W każdym miejscu parametry użytkowe wykorzystanego materiału będą takie same. Tyczy się to również narożników, stref przyziemia oraz parapetów. To dobra informacja dla tych osób, które zwracają bardzo dużą uwagę na poszczególne detale w trakcie wznoszenia kolejnych ścian wymarzonego budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj