fot. stock.adobe.com autor: Microgen

Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz budowę osiedla, domu czy garażu, bardzo ważne jest zapewnienie wygodnego dojazdu do niej. Prawdopodobnie pierwszym materiałem do budowy drogi tymczasowej, o jakim pomyślisz, będzie płyta drogowa betonowa. Czy wiesz jednak, że masz również inne możliwości? Być może lepiej sprawdzi się płyta drogowa żelbetowa, ażurowa albo… plastikowa? Sprawdź, czym różnią się najbardziej popularne rozwiązania!

Płyta drogowa: wytrzymałość

Zastanawiasz się, która płyta drogowa będzie tak wytrzymała, aby nadawała się do budowy solidnej drogi tymczasowej? Wszystkie płyty – betonowe, drewniane czy z tworzywa –  produkowane są tak, by sprostać temu zadaniu. Z powodzeniem możesz zastosować więc zarówno tradycyjne metody budowy (w postaci płyt betonowych), jak i nowoczesne płyty drogowe plastikowe. Każda płyta jest tak skonstruowana, by wytrzymać wielokrotny przejazd ciężkiego sprzętu budowlanego, a nawet więcej! Zwykle po zakończeniu budowy, drogę tymczasową możesz rozebrać, a płyty wykorzystać podczas kolejnej inwestycji. Podstawową różnicą między rodzajami płyt nie jest więc ich wytrzymałość, a waga i sposób montażu.

Płyta drogowa: wymiar

Płyty drogowe znacznie różnią się między sobą wymiarami oraz wagą. Wiele zależy od materiałów, z jakich zostały wykonane. Zastanawiasz się, czy są to istotne różnice? Tak! Warto, abyś zdawał sobie z nich sprawę – dzięki temu wybierzesz najlepsze dla siebie rozwiązanie. Poniższe zestawienie zawiera najczęściej spotykane wymiary płyt.

Płyta drogowa na podjazd

Kiedy budowa dobiegnie końca, będziesz musiał wybrać jeszcze materiał do budowy podjazdu do garażu. Świetnie w tej roli sprawdza się płyta drogowa ażurowa. Nie odkształca się i nie deformuje pod wpływem mrozu lub upału, zapewnia też dobre odprowadzenie wody nawet po intensywnych opadach. Jeśli jednak lubisz nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, sprawdź eko kratkę dostępną na https://www.geoproduct.pl. Do jej zalet, poza odpornością na odkształcenia i dobrym odprowadzaniem wody, należy m.in. łatwy montaż.

Droga tymczasowa musi być wytrzymała i solidna. Nie oznacza to jednak, że jedynym materiałem do jej budowy jest ciężka betonowa płyta drogowa zbrojona. Z powodzeniem możesz skorzystać też z innych, bardziej nowoczesnych, rodzajów płyt. Warto poznać je i przetestować. Być może znacznie ułatwią Ci budowę, a ich szybki, niewymagający używania specjalistycznego sprzętu, montaż wyraźnie obniży koszty inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj