sufit napinany

Aranżacja sufitu powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ ma to spory wpływ na ogólny wygląd całego pomieszczenia. Pięknie zaaranżowany sufit sprawia, że wnętrze zyskuje walory estetyczne i jest bardzo przytulne. Kluczowe są pod tym kątem ciekawe i oryginalne projekty, na które możemy liczyć nawiązując bliską współpracę z architektami wnętrz. Wybór ogranicza się do dwóch propozycji: sufitu napinanego oraz podwieszanego. Wypada zastanowić się nad tym, jakie są największe zalety tych rozwiązań oraz podstawowe różnice. Poszerzając wiedzę w tej tematyce będziemy wiedzieli, na który sufit zdecydować się w swoim gospodarstwie domowym. Takie sufity sprawdzą się też w wielu innych wnętrzach, np. w restauracjach, operach czy też klubach.

Sufity napinane – czemu cieszą się tak dużą popularnością?

Sufity napinane cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że są oryginalne i niecodzienne. Możemy je napotkać nie tylko w domach, ale również w lokalach usługowych. Pozwalają nam na:

 • zapewnienie wnętrzom odpowiedniego wykończenia i bogatego poziomu estetyki,
 • ukrywanie wszelkich niedoskonałości,
 • nadanie wnętrzom magii, charakteru i przytulności.

Jasno można wywnioskować z tego, że sufity napinane będą dla nas prawdziwym strzałem w dziesiątkę, choć jak przy każdej inwestycji musimy przygotować się na dość duże wydatki finansowe. Oczywiście wiele jest uzależnione głównie od tego, w jaki sposób podejdziemy do kwestii aranżacji wnętrz i z kim rozpoczniemy współpracę. Do wyboru jest wielu różnych architektów wnętrz, więc bazujmy jedynie na profesjonalistach, którzy na swoich kontach mają wykonanych przynajmniej kilka takich zleceń i to z pozytywnym skutkiem.

zalety sufitu napinanego

Sufit napinany jest dość nowoczesnym rozwiązaniem, a fachowcy nie mają problemów z przełożeniem takich projektów na codzienne życie domowników. Tego typu sufity są naciągane poprzez odpowiednio dobraną płaszczyznę elastycznego materiału. Może to być np. folia PCV. Samodzielne wykonanie takich prac jest po prostu niemożliwe, dlatego poszukajmy w pierwszej kolejności wyspecjalizowanej ekipy, która zajmie się tym za nas. Nam pozostanie kontrolować przebieg zaplanowanych prac oraz przygotować odpowiednie środki finansowe, dzięki czemu fachowcy otrzymają godziwą zapłatę.

Sufity napinane znajdują się na specjalnych konstrukcjach, a kluczowe jest to, aby umiejętnie poprowadzić w tym wszystkim proces naciągania i nagrzewania. Trzeba więc cechować się wysokim poziomem doświadczenia oraz bogatą wiedzą praktyczną, popartą teorią.

Sufity podwieszane – kilka podstawowych informacji dla inwestorów

Ciekawym przedsięwzięciem dla zainteresowanych inwestorów mogą być też doskonale znane sufity podwieszane, które pozwalają domownikom na:

 • ukrywanie rur w poprowadzonych instalacjach,
 • zakrywanie niedoskonałości na stropach,
 • ukrywanie starego tynku.

Wzięcie pod uwagę tej propozycji może okazać się dla nas bardzo korzystne, chociaż zdecydujmy się na rzeczową analizę, która doprowadzi nas do pomyślnych wniosków. Pracując na co dzień z profesjonalistami możemy być pewni, że nie popełnimy żadnego błędu i nie wyrzucimy swoich pieniędzy w błoto. Zostaną prawidłowo zainwestowane, a my w krótkim czasie będziemy mogli cieszyć się pięknie zaaranżowanym sufitem.

sufit podwieszany

Sufity napinane oraz podwieszane różnią się od siebie wieloma elementami. Kluczowe jest więc sprawdzenie podstawowych informacji na ich temat oraz zagłębienie się w indywidualne potrzeby inwestorów. Każdy potrzebuje przecież innych rozwiązań, a projekty mogą się od siebie znacznie różnić. Sufit napinany ma specjalną membranę na której możemy wydrukować dowolne rzeczy. Tym samym aranżacja jest jeszcze bardziej oryginalna i unikalna. Sufity podwieszane nie dają nam takich możliwości.

Atutem wersji podwieszanej jest jednak to, że prezentuje się elegancko oraz pozwala na uzyskanie realistyczne odwzorowanie np. interesującej nas struktury drewna. Takie sufity sprawdzają się przede wszystkim w salonach oraz restauracjach. Sufity podwieszane zyskują uznanie ze względu na:

 • możliwość zastosowania nieregularności w fakturze,
 • zastosowanie części płyt gipsowo-kartonowych.

Specjalistyczna wiedza okaże się dla domowników oraz wszelkich inwestorów wybawieniem, więc nie powinniśmy oszczędzać na fachowcach, jeśli nasz sufit ma wyglądać nieskazitelnie. Wspomniane wyżej płyty sprawdzą się zwłaszcza w sytuacjach, gdy będzie nam zależało na obudowaniu wystających elementów.

Sufity napinane i podwieszane – kwestia oświetlenia

Sufity napinane oraz podwieszane musimy dobierać m.in. pod kątem kwestii oświetlenia. Wiadomo, że nasze pomieszczenia powinny być schludne i solidnie dopracowane. Architekci wnętrz doskonale się na tym znają, więc nie decydujmy się na samodzielne realizowanie takich prac, gdy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że po prostu możemy nie podołać.

Popularność podświetlanych sufitów napinanych jest coraz większa, ponieważ umożliwiają stworzenie romantycznego wnętrza, w którym zapanuje doskonały klimat i przytulność. Pozwoli nam to poprawić dotychczasowe samopoczucie i zadbać o bliskie relacje z ukochaną osobą. Spodoba się to też dzieciom. W tym przypadku możemy zdecydować się m.in. na motywy związane z kosmosem. Będziemy mieli wrażenie, jakbyśmy byli w przestrzeni kosmicznej i za chwilę mieli wylądować na innej planecie. Oświetlenie może być zastosowane na całej membranie, ale również po bokach i przy wybranych krawędziach. Ostateczna decyzja należy jedynie do nas, chociaż pod uwagę warto wziąć wskazówki płynące z ust projektantów wnętrz. To wybitni specjaliści w swoim fachu i na pewno chcą dla nas dobrze. Zdecydowanie się na sufity napinane w tej wersji sprawia, że nie będziemy mogli skorzystać z:

 • żyrandoli,
 • lamp.

Alternatywą dla powyższych rozwiązań mogą być oczywiście oświetlone sufity podwieszane, które również mają szerokie grono zwolenników na polskim rynku. W tej sytuacji sprawdzają się głównie sufity podwieszane w wersji LED z diodami, które znajdą się na krawędziach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w oświetlenie punktowe. Przeanalizowanie każdej z dostępnych możliwości jest tutaj bardzo pomocne, więc nie powinniśmy przed tym uciekać. Zadbajmy o swoje dobro oraz o to, aby sufit prezentował się nienagannie. Doceni to nie tylko nasza rodzina, ale też goście, których będziemy zapraszać m.in. na spotkania towarzyskie.

podświetlenie sufitu podwieszanego

Przeanalizowanie ewentualnego obciążenia i zapoznanie się z podstawowymi parametrami technicznymi

Przy tego typu pracach powinniśmy przeanalizować ewentualne obciążenie oraz zapoznać się z podstawowymi parametrami technicznymi poszczególnych sufitów. Nie da się ukryć, że sufity napinane są zdecydowanie lżejsze i otwierają przed nami szereg rozmaitych możliwości aranżacyjnych. To odpowiednia opcja dla osób, które nie lubią bawić się w swego rodzaju ograniczenia i zawsze chcą postawić na swoim projekcie, bez konieczności nanoszenia na nie jakichkolwiek poprawek (zwłaszcza tych większych).

Membrana w suficie napinanym nie będzie nam zabierać zbyt dużej przestrzeni użytkowej, jak w przypadku płyt gipsowo-kartonowych, jednak taki sufit sprawdzi się lepiej w nieco niższych pomieszczeniach. Jeśli mamy do dyspozycji wnętrza wysokie, powinniśmy zastanowić się nad montażem sufitu podwieszanego. Jak widać obie propozycje mają swoje sekrety oraz zalety, dlatego zbyt szybkie zrezygnowanie z jednej z nich może okazać się dla nas bardzo dużym błędem. Przestrzegą nas przed tym doświadczeni projektanci wnętrz, więc zdecydujmy się na ich pomoc, a wyjdzie nam to na dobre.

Sufity podwieszane spodobają się tym osobom, które chcą:

 • nieco obniżyć strop,
 • zmniejszyć koszty ogrzewania.

sufit napisany w kuchni

Takie sufity są jednak dość ciężkie, dlatego ostateczna konsultacja z architektem wnętrz będzie w tej kategorii kluczowa, aby przypadkiem nie zadziałać na swoją szkodę. Oto kilka parametrów technicznych, które musimy wziąć pod uwagę przy wybieraniu ostatecznej wersji sufitu:

 • grubość stropu,
 • wielkość stropu,
 • wysokość pomieszczenia,
 • materiał wykonania.

Monter, który uzyska takie informacje będzie w stanie przeprowadzić niezbędne wyliczenia i na tej podstawie podpowie nam, które rozwiązanie z powyższych będzie dla nas lepszą i bezpieczniejszą inwestycją.

Montaż wybranego sufitu – jak się za to zabrać?

Oprócz wybrania odpowiedniego sufitu, pozostaje również kwestia jego montażu. Wiadomo, że zwykli domownicy nie będą w stanie przeprowadzić takich prac od samego początku aż do zakończenia. Potrzebujemy poszukać odpowiedniej ekipy fachowców, która zaskoczy nas swoim profesjonalizmem oraz sprawnym działaniem.

montaż sufitu napinanego
fot. popcornceilingsolution.com

Sufit napinany jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ montuje się go praktycznie w jeden dzień. Pozostaje nam zamocować wybrane profile, a następnie naciągnąć membranę i odpowiednio wykończyć dany sufit. Olbrzymią zaletą takiego działania jest to, że wykorzystana w ten sposób membrana może posłużyć nam również w przyszłości. Jest uniwersalna oraz cechuje się długą żywotnością. Przy montażu sufitu napinanego nie napracujemy się tak bardzo, jak w przypadku sufitów podwieszanych, do których będziemy potrzebowali zaangażować nieco większą ilość osób.

Sufity podwieszane powinny być umieszczone na stabilnych i starannie dobranych konstrukcjach, tak aby zapewnić domownikom pełne bezpieczeństwo. Poza tym przydadzą nam się w tym zakresie:

 • kołki,
 • profile nośne,
 • profile główne,
 • płyty gipsowo-kartonowe.

Takich materiałów jest nieco więcej. Płyty powinny być też precyzyjnie przycięte, dlatego fachowcy muszą dysponować wysokiej jakości sprzętem, najlepiej z górnej półki. Płyty można umieszczać na konstrukcjach stalowych lub drewnianych. Ważne jest to, aby działać uważnie i bez niepotrzebnego pośpiechu, który może przecież prowadzić do szeregu poważnych błędów. Wystarczy zadbać o to, aby takim projektem zajęła się profesjonalna ekipa fachowców, a na pewno nasz sufit będzie prezentował się klasowo.

Sufity napinane i podwieszane – na jakie wydatki musimy się przygotować?

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, nieco lepiej wypadają pod tym kątem sufity podwieszane. Ich cena jest nieco niższa, za to możemy skorzystać ze zdecydowanie szerszej dostępności. Sufity napinane nie są jeszcze tak popularne, a przy okazji nie wszystkich jest na nie stać. Istnieje za to wiele firm, które zajmują się na co dzień profesjonalnym montażem sufitów podwieszanych. Wystarczy dokładnie przewertować sieć internetową, aby je znaleźć i skorzystać z ich usług.

Koszt inwestycji w sufit podwieszany będzie uzależniony od:

 • wyboru stelażu,
 • wybranych płyt gipsowo-kartonowych.

Tylko doświadczeni fachowcy będą umieli zamontować sufit podwieszany równo. Cena montażu może być więc nieco zawyżona, jednak i tak wyjdziemy na takiej inwestycji dużo korzystniej, niż w przypadku sufitów napinanych.

cena sufitu napinanego

Wyższa cena sufitu napinanego związana jest przede wszystkim z tym, iż zastosowana w nich membrana musi posiadać niezbędne atesty. Już samo to generuje dodatkowe koszty, które nie są możliwe do wyeliminowania. Cena jest jednak wyznacznikiem jakości aranżowanego sufitu. Będziemy z niego zadowoleni i posłuży nam latami. Koszt montażu będzie obejmował w tym przypadku nie tylko wykorzystaną membranę i profile, ale też podgrzanie i schłodzenie powłok oraz ich naciąganie. W każdym z obu omawianych przypadków należy jednak przygotować się na to, że za metr kwadratowy zapłacimy przynajmniej kilkadziesiąt złotych. Dużo zależy od tego, czy realizowany projekt będzie skomplikowany i rozbudowany.

Ważna rola wytrzymałości

Przed podjęciem ostatecznej decyzji weźmy pod uwagę wytrzymałość sufitu napinanego oraz podwieszanego. O takie kwestie powinniśmy zapytać naszych architektów wnętrz, którzy powinni odpowiedzieć nam na wszystkie zadane pytania. W innym przypadku pomyślmy o ich wymianie.

Sufity napinane wykazują się znacznie wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a do tego są trwałe i zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów. Nic dziwnego, że ostatnimi czasy są tak rozpowszechnione, nawet w sytuacji, gdy trzeba za nie zapłacić nieco więcej pieniędzy. Sufit napinany może być zamontowany w:

 • gospodarstwach domowych,
 • klubach,
 • restauracjach,
 • pięknie aranżowanych salonach.

Istotne jest to, że wraz z biegiem czasu zastosowane kolory nie będą blaknąć. Za każdym razem sufit będzie prezentować się tak samo pięknie i naturalnie. Poza tym nie traci się czasu na niepotrzebne odmalowywanie, co generowałoby za sobą dodatkowe koszty finansowe, a na tym chyba każdy inwestor chciałby zaoszczędzić. Membrana jest też bardzo odporna na „pracę” całego budynku i nie będzie pękać oraz nie ulega odkształceniom.

przykład sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane są zdecydowanie bardziej podatne na szkodliwe działanie wilgoci i zmiennych temperatur. Nasza decyzja w tym zakresie powinna być więc solidnie przemyślana, ponieważ nie zawsze musimy kierować się jedynie względami estetycznymi lub też finansowymi. Weźmy pod uwagę kwestię wytrzymałości, bo to ona powinna być w zdecydowanej większości przypadków wyznacznikiem naszego zadowolenia.

Aranżacja sufitu z wykorzystaniem sufitu napinanego i podwieszanego – kilka słów podsumowania

Aranżować własny sufit można na wiele ciekawych sposobów, jednak istotne jest to, aby wybrać pomiędzy sufitem napinanym a podwieszanym. Dla niezdecydowanych osób nie będzie to proste, lecz po przeanalizowaniu najmocniejszych stron i poszczególnych parametrów technicznych może się nam to udać.

Pomocni okażą się projektanci wnętrz, którzy będą w stanie w ekspresowym tempie wskazać nam największe różnice pomiędzy tymi propozycjami. Sufity podwieszane pomogą nam ukryć niepokojące niedoskonałości, rury od instalacji oraz stare tynki, z kolei sufit napinany nie ma aż tak skomplikowanej konstrukcji, a jego podstawą jest naciągana membrana. W każdym z tych przypadków potrzebna będzie nam wyspecjalizowana pomoc profesjonalistów.

Istotną kwestią jest dla nas oświetlenie sufitu. Wersja napinana może być podświetlona i związana np. z motywami kosmicznymi. Tym samym przeniesiemy się do zupełnie innego świata i ulegniemy całkowitemu odprężeniu. Sufity podwieszane powinny być oświetlane diodami LED, które będą umiejscowione na ich krawędziach, chociaż dobrym wyborem będzie też oświetlenie punktowe. Przejdźmy jednak do kwestii obciążenia. Sufity napinane są zdecydowanie lżejsze i zapewniają nam wyższy poziom bezpieczeństwa oraz łatwiejsze prace montażowe. Sprawdzą się w nieco niższych pomieszczeniach, natomiast wersja podwieszana pasuje do pomieszczeń wysokich i tych, w których chce się zmniejszyć koszty ogrzewania. Dobór sufitu będzie uzależniony m.in. od grubości oraz wielkości stropu i użytych materiałów.

Biorąc pod lupę całkowity koszt inwestycji, dużo lepiej wypada w tym zakresie sufit podwieszany. Jeśli chodzi natomiast o sam montaż, sufit napinany może być z powodzeniem zamontowany w ciągu 24 godzin. Na prace montażowe przy użyciu sufitu podwieszanego trzeba poświęcić znacznie więcej wolnego czasu. Ostatnią rzeczą, na której się skupimy jest wytrzymałość. Wersja napinana jest znacznie odporniejsza i mniej podatna na blaknięcie oraz pęknięcia i odkształcenia. Sufity podwieszane mogą nie poradzić sobie aż tak dobrze przede wszystkim z wilgocią i zmiennymi temperaturami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj