Montaż instalacji fotowoltaicznej niesie ze sobą wiele korzyści. Jest ekologicznym źródłem energii, daje niezależność energetyczną i generuje wymierne oszczędności.

Jest to możliwe dzięki dynamicznemu rozwojowi całej branży „Odnawialne Źródła Energii„. Nie dziwi, więc fakt, że fotowoltaika cieszy się tak dużą popularnością. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego i wydajnego funkcjonowania systemu fotowoltaicznego PV niezbędny jest jej odpowiedni dobór do własnych preferencji, potrzeb i możliwości. Do tego, zazwyczaj potrzebna jest wiedza inżynierska, jednak jest kilka kwestii, o których może zadecydować sam inwestor.

Jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej wybrać? Różnice między instalacją sieciową i wysypową.

Pierwszym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, jest: czego oczekujemy od instalacji fotowoltaicznej (PV)? Jeśli chcemy stworzyć autonomiczny system, który będzie pracował niezależnie od czynników zewnętrznych, to powinniśmy się zdecydować na instalację wysypową off-grid. W tym przypadku system współpracuje z akumulatorami, gromadząc w nich nadwyżki energii.

Drugą opcją jest instalacja sieciowa on-grid, czyli współpracująca z siecią dystrybucyjną. W tym przypadku nadwyżki energii są oddawane właśnie do sieci. Istnieje możliwość odbioru odesłanej energii.

Jak doprać moc instalacji fotowoltaicznej pod indywidualne zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy dla ekologicznej i wydajnej pracy systemu. Jak sprawdzić, jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną? Najprościej można to sprawdzić na podstawie faktur wystawianych przez sprzedawcę energii. Znajdują się na nich zestawienia zużycia energii z poszczególnych okresów.

Mając taką wiedzę, można określić, jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje nasze zapotrzebowanie. Przyjmuje się w warunkach, w których znajduje się Polska, że każdy 1 kWp instalacji fotowoltaicznej wyprodukuje około 1000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Dla przykładu, jeśli zapotrzebowanie energetyczne wynosi 4000 kWh, instalacja fotowoltaiczna powinna mieć moc 4 kWp.

Aby ułatwić skompletowanie odpowiednich komponentów do danej instalacji fotowoltaicznej, dostępne są już do kupienia kompletne zestawy fotowoltaiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy zastanawiać się nad doborem odpowiednich komponentów do wykonania działającej instalacji fotowoltaicznej.

Oprócz powyższych aspektów, trzeba zwrócić uwagę na możliwości montażowe, którymi dysponujemy. Na tej podstawie dobierany jest system mocowania paneli. Ważne jest też umiejscowienie inwertera fotowoltaicznego (falownik), dobór zabezpieczeń elektrycznych oraz okablowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj