wykusz

Wykusz będzie doskonałym urozmaiceniem prostej konstrukcji domu jednorodzinnego, w którym nie uświadczymy żadnych elementów dekoracyjnych. Skorzystanie z tej propozycji sprawi, że nasz dom zacznie wyróżniać się na tle innych. Wykusz pozwoli nam na uzyskanie wymarzonego projektu domu jednorodzinnego. Z racji tego powinniśmy posłuchać współpracujących z nami architektów, którzy bardzo często polecają klientom tego typu rozwiązania. Zewnętrzny wygląd domu to podstawa sukcesu, ponieważ dba o to, aby cała nieruchomość prezentowała się elegancko, estetycznie i nienagannie. Tym samym przechodnie mogą się nią zachwycać, a my sami będziemy mieć spore powody do dumy. Oczywiście w wielu przypadkach nie obejdzie się bez pomocy profesjonalistów, którzy o takich urozmaiceniach wiedzą dosłownie wszystko.

Wykusz – co to właściwie jest?

Na samym początku należy się głęboko zastanowić nad tym co to właściwie jest wykusz. To nic innego jak wystający element bryły, który jest jednocześnie dekoracją naszej nieruchomości i daje nam nieograniczone możliwości aranżacyjne. Kluczowe będzie więc porozumienie z architektami, którzy będą w stanie podpowiedzieć nam najmodniejsze rozwiązania i na tej podstawie zdecydujemy się na wdrożenie najciekawszych projektów.

Stworzenie wykuszu to nie przelewki, ponieważ tym samym narażamy się na większe koszty budowy całego domu. Jeśli pozwala nam na to sytuacja finansowa nie musimy się tym przejmować, ale warto to sobie bardzo dokładnie wyliczyć. Znalezienie na niego miejsca na elewacji często jest dość problematyczne, dlatego lepiej gdy zajmują się tym wyspecjalizowani fachowcy. W ten sposób nasz projekt jest realizowany sprawnie, bezbłędnie i bez żadnych zaburzeń. Decyzję o stworzeniu wykuszu należy podjąć już na etapie projektowania domu jednorodzinnego. Potem może być na to po prostu za późno.

nowoczesny wykusz

Konstrukcja musi być jak najbardziej przemyślana, ponieważ w ten sposób dom nie straci na energooszczędności. Z racji tego wybierzmy właściwe okna. Przeanalizowanie konkretnych modeli i typów to klucz do sukcesu, więc nie pozostawiajmy niczego przypadkowi. Zaangażujmy się w takie prace, a nasza nieruchomość nie będzie miała sobie równych.

Wykusz – najważniejsze informacje na temat konstrukcji

Wykusz to specyficzny element konstrukcyjny pojawiający się na elewacji domu jednorodzinnego. Może sięgać stropu ponad parterem lub być nadwieszony na jego wysokości. Ostateczna decyzja zależy od naszych analiz oraz oczekiwań. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykusz „ciągnął” się również przez nieco wyższe kondygnacje. To dlatego tak ważne jest stworzenie kompleksowego projektu, dzięki któremu fachowcy będą mogli przystąpić do prac i zająć się dla nas „wykończeniem” nieruchomości.

W wielu przypadkach mówiąc o wykuszu mamy do czynienia z niewielkimi wnękami lub też nawet pomieszczeniami z oknami, przez które można m.in. obserwować piękny krajobraz wokół własnego domu. To dość nietypowy element architektury dla naszego państwa, ponieważ w dawnych latach takie metody wykorzystywano jedynie na Bliskim Wschodzie. Wiele się jednak od tego czasu zmieniło i teraz coraz większa grupa osób decyduje się na stworzenie takiej konstrukcji. Wykusz zdobywał popularność latami, ale największą renomą cieszył się w epoce renesansu. Dzięki niemu nieruchomość zyskuje na:

 • lekkość,
 • przestronność,
 • oryginalność,
 • wystawność i elegancję,
 • niesamowite wykończenie.

Zastanówmy się nad tym, czy aby na pewno nie chcemy skorzystać z tak ciekawych aranżacji. Wykusz ma za zadanie zwiększać funkcjonalność całego domu, a także zapewnić nieco więcej przestrzeni. Poza tym dom zacznie wyglądać oryginalnie i trudno będzie znaleźć podobny w zamieszkiwanej dzielnicy. Często korzysta się z niego nawet w budownictwie tradycyjnym. Powinniśmy przeanalizować wszystkie za oraz przeciw i dopiero potem decydować się na tworzenie projektu wraz z takim elementem konstrukcyjnym. Nie każdemu będzie pasował, lecz posiada coraz większe grono zwolenników. Wykusz może występować w rozmaitych formach, a mianowicie przybiera kształt półkola, kwadratu, prostokąta lub wielokąta. Na terenie Polskim najczęściej spotyka się te ostatnie, lecz dużo zależy od indywidualnych oczekiwań domowników.

szklany wykusz

Wykusz – na co zwrócić uwagę przy tworzeniu?

Przy tworzeniu wykuszu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów, aby projekt zakończył się wielkim powodzeniem, a nasza nieruchomość na tym zyskała. Przede wszystkim wykusz może mieć zróżnicowany kształt, ale też wielkość. Możemy się zdecydować na te niewielkie oraz wąskie, ale równie dobrze można zainwestować w te o większej przestrzeni użytkowej. Co za tym idzie mogą stać się naszą jadalnią lub też oranżerią.

Wykusz ma za zadanie dopuszczać do domu jednorodzinnego bardzo dużą ilość naturalnego światła. W związku z tym jest związany z solidnie wykonanym przeszkleniem. Domownicy powinni zlecić takie zadania prawdziwym profesjonalistom, którzy będą wiedzieli jakie czynności mają wykonać krok po kroku. Światło słoneczne może padać z różnych stron, najważniejsze jest to, aby było go jak najwięcej. Wpłynie to korzystnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Przy okazji dom stanie się jaśniejszy i przytulniejszy.

Wykusz okazuje się idealnym wyborem w momencie, gdy umieszcza się go na południowej stronie budynku. Pełni wtedy funkcję doświetlającą, a więc nie będzie żadnych problemów z tym, aby w swoim domu przyjmować gości, oddawać się błogiemu wypoczynkowi czy też realizować rozmaite czynności domowe i zawodowe. Okna powinny być jednak wyposażone w odpowiedniej jakości przesłony, tak aby w okresie letnim nie dochodziło do szybkiego nagrzewania się wnętrza domu. Poinformujmy o tym fachowców, którzy sami również z pewnością podsuną nam takie pomysły. Przeszklenie nie musi znajdować się na wszystkich ścianach wykuszu. Najczęściej znajduje zastosowanie:

 • po bokach,
 • od frontu.

Ciekawym pomysłem będą okna wydłużone na całą wysokość ściany. Całość będzie się prezentowała schludnie, innowacyjnie, a poza tym będziemy mieli wrażenie, jakbyśmy zamieszkali w prawdziwej willi.

wykusz w domu

Wykusz – elementy, o których nie możemy zapomnieć

Decydując się na tworzenie wykuszu musimy znaleźć odpowiednich profesjonalistów, którzy pozwolą przejść nam przez realizację takiego projektu od A do Z. Wcale nie musi to być łatwe, lecz zbadajmy przynajmniej kilka różnych ofert, aby mieć pewność, że dokonaliśmy właściwej decyzji i nie będziemy jej finalnie żałować.

Zadbajmy o to, aby konstrukcja nie prezentowała się zbyt masywnie oraz ciężko, ponieważ łatwo uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli zdecydujemy się na murowane słupy może nam to grozić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby słupki były elementami nośnymi budynku, lecz dużo zależy od projektu. W sytuacji, gdy będą nad tym pracować fachowcy możemy mieć pewność, że wykusz będzie pełnić funkcję dekoracyjną i nie straci na swoich podstawowych właściwościach wizualnych.

Przechodząc do ścian możemy zdecydować się na wykorzystanie tych samych materiałów, co przy wznoszeniu budynku. Stanowi to dla nas ogromną oszczędność pieniędzy, więc nie zastanawiajmy się nad tym zbyt długo, tylko jak najszybciej przystąpmy do realizacji swojego pomysłu. Elementem, na którym powinniśmy się skupić jest właściwa termoizolacja. Polecany zainteresowanym osobom jest zwłaszcza polistyren ekstrudowany. Jeśli mamy do czynienia ze słupkami wykonanymi w szkielecie drewnianym optymalną inwestycją będzie dla nas termoizolacja wypełniona wełną mineralną. Jak widać do dyspozycji mamy wiele różnych rozwiązań, więc nic dziwnego, że przydadzą się w tym miejscu rzeczowe analizy oraz porady płynące z ust prawdziwych fachowców.

W pierwszej kolejności skupmy się na tym, aby:

 • konstrukcja wykuszu była solidnie połączona z częścią nośną budynku,
 • zakupić wysokiej klasy materiały i akcesoria,
 • utwardzić podstawę wykonaną z betonowej płyty konstrukcyjnej. Możemy do tego użyć zbrojenia.

Czeka nas szereg różnych czynności, którym musimy podołać, więc jeśli nie dysponujemy bogatym doświadczeniem otwórzmy się czym prędzej na pomoc z zewnątrz. Nietypowy kształt wykuszu będzie potrzebował niezbędnych obróbek blacharskich.

Wykusz a ryzalit – podstawowe różnice

Domownicy często zastanawiają się nad tym jakie są podstawowe różnice pomiędzy wykuszem a ryzalitem. Oba te elementy pełnią na ścianie zewnętrznej funkcję dekoracyjną i od wielu lat są wykorzystywane w europejskiej architekturze. Z obu propozycji możemy skorzystać zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Wszystko zależy od naszej indywidualnej wizji.

Jeśli chodzi o domy aranżowane na styl klasyczny wykusz oraz ryzalit przybierają kształt wielokąta. W nowoczesnych domach jest to z kolei prostokąt. W sytuacji, gdy chcemy się bliżej przyjrzeć różnicą pomiędzy tymi dwoma propozycjami musimy pamiętać o tym, że wykusz to forma architektoniczna, która będzie wystawać poza ścianę konkretnego budynku. Może być nadwieszony w okolicach parteru lub wznosić się na wyższe kondygnacje. Często poszerza wnętrze, w którym się znajduje i z tego zadania wywiązuje się znakomicie. To pewna forma zabudowanego balkonu, z którego można podziwiać okoliczny świat oraz przyrodę. Przy okazji będziemy musieli skorzystać w tym przypadku z:

 • żelbetowych płyt, które będą musiały przejść przez proces zakotwienia ich w ścianie, przy których się pracuje,
 • okien wykuszowych,
 • słupków międzyokiennych (chodzi tutaj o słupki murowane lub dekoracyjne).

Jak widać potrzebna będzie nam specjalistyczna wiedza, jeśli wszystkie zaplanowane prace mają być zakończone sukcesem i nie chcemy nanosić później żadnych poprawek. Pamiętajmy o tym, że każda poprawka niesie za sobą dodatkowe obciążenie finansowe, a nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić.

Ryzalit charakteryzuje się za to poprowadzeniem od fundamentów aż po sam dach. Wymaga to niekiedy znacznie więcej pracy oraz wprawy. Co istotniejsze wykusz nie będzie posiadał tej samej wysokości co budynek, a ryzalit już tak. Stworzy z nim spójną całość, chociaż trzeba zadbać o podparcie na fundamentach. Ryzalit najczęściej występuje w formie murowanej i przeszklonej. Chodzi tutaj o połączenie tych motywów, co specjalistom wychodzi nad wyraz dobrze. Dzięki temu nasza nieruchomość jest optycznie wydłużona i tym samym w krótkim czasie staje się jeszcze bardziej elegancka i prestiżowa. Miejmy na uwadze to, że ryzalit może być zakończony wieloma ciekawymi materiałami, w tym:

 • okładziną kamienną lub klinkierową,
 • deską elewacyjną lub jej imitacją.

Domownicy i inwestorzy prywatni często nie podejmują się takich prac samodzielnie, ponieważ potrzebne są do tego nieco większe umiejętności techniczne. Na szczęście na rynku nie brakuje specjalistów, w których możemy zainwestować i powierzyć im takie obowiązki. Nie ma przeciwwskazań, aby wykusz i ryzalit przyjmowały takie same kształty. Wszelkie uwagi na ten temat powinniśmy nanieść do tworzonego przez nas projektu, a pomocą służyć będą nam architekci.

wykusze

Wykusz – najistotniejsze funkcje, które wzbudzą zainteresowanie inwestorów

Wykusz spełnia wiele rozmaitych funkcji, dlatego inwestowanie w takie rozwiązania ma na terenie naszego kraju bardzo duży sens. Jeśli chodzi o zewnętrzną część budynku będzie to oczywiście funkcja dekoracyjna. Wykusz ma za zadanie ozdobić naszą nieruchomość i wyróżnić ją z tłumu. Zmienią się proporcje domu, zyska on na wartości wizualnej, a ponadto fasada stanie się:

 • otwarta,
 • ciepła,
 • przyjemna dla odwiedzających gości.

Decyzja o przeprowadzeniu takiej inwestycji może być dla nas strzałem w dziesiątkę, dlatego zadbajmy o to, aby móc sobie na to pozwolić pod kątem finansowym. Wykusz pełni też wiele funkcji użytkowych. Chodzi m.in. o doprowadzenie dużej ilości naturalnego światła do wnętrza budynku czy też dodatkowy widok na najbliższe otoczenie. Zdecydujmy się na zastosowanie lżejszej konstrukcji słupków, aby całość nie była zbyt masywna i odrzucająca.

Wykusz zwiększy naszą powierzchnię mieszkaniową, a więc nie będziemy mieć problemów ze stworzeniem dodatkowego pomieszczenia do wypoczywania, zabaw z dziećmi, itd. Może to być również reprezentacyjna jadalnia, do której będziemy zapraszali swoich gości i rodzinę.

Wykusz – kilka zalet oraz wad

Jak każde rozwiązanie architektoniczne wykusz ma swoje wady oraz zalety. Jeśli chodzi o najważniejsze zalety warto w tym miejscu wyróżnić:

 • odpowiednie doświetlenie wnętrza,
 • optyczne powiększenie wnętrza,
 • poprawa komfortu życia domowników,
 • poprawa wartości wizualnej całej nieruchomości,
 • zwiększenie powierzchni użytkowej pomieszczenia,
 • możliwość zaprojektowania na wiele różnych sposobów.

Jak widać zalet jest pod dostatkiem, ale pod lupę powinniśmy wziąć także różne wady. Oczywiście chodzi tutaj o większe koszty budowy domu. Niewiele osób może sobie pozwolić na taki komfort, ale jeśli już się na to zdecydujemy z pewnością nie będziemy tego żałować. Ponadto czas budowy domu zostanie nieco wydłużony i będziemy musieli znaleźć odpowiednich fachowców do stworzenia wykuszu. Musimy zakupić dodatkowe materiały budowlane i zwiększy się obrys naszego budynku.

Wykusz – kilka słów podsumowania

Wykusz to jeden z najciekawszych pomysłów na urozmaicenie swojej nieruchomości, jeśli zauważymy, że nie występują na niej żadne elementy dekoracyjne. Z pomocą wykuszu możemy to zmienić, lecz na takie rozwiązanie architektoniczne powinniśmy zdecydować się już na etapie projektowania domu.

Wykusz jest wystającym elementem bryły, który jest zlokalizowany na wysokości parteru, ale bez problemów może wznosić się też na wyższe kondygnacje. Daje nam nieograniczone możliwości aranżacyjne. Musimy zadbać o to, aby jego konstrukcja nie wpłynęła niekorzystnie na energooszczędność domu. To niewielkie wnęki lub też dodatkowe pomieszczenia użytkowe z oknami, które przepuszczają dużo naturalnego światła. Tym samym dane pomieszczenie jest skutecznie doświetlone. Może to być np. kącik do wypoczynku, reprezentacyjna jadalnia lub kącik zabaw z dziećmi.

Wykusz zapewnia naszej nieruchomości oryginalność, lekkość, przestronność i wyższy poziom elegancji. Dom zacznie wyróżniać się z tłumu i na pewno zachwyci wielu gości oraz przechodniów. Może być stosowany w budownictwie tradycyjnym i nowoczesnym. Przybiera kształt kwadratu, półkola, wielokąta lub prostokąta. Przeszklenie znajduje się w nim przede wszystkim po bokach oraz od frontu. Należy też pamiętać o specjalnych przesłonach, aby latem pomieszczenie zbytnio się nie nagrzewało. Istotnym elementem są okna wydłużone na całą wysokość ściany. Nie zapominajmy o utwardzeniu podstawy (m.in. przy pomocy zbrojenia).

Jeśli chodzi o podstawowe różnice między wykuszem a ryzalitem zwróćmy uwagę na to, że ryzalit wznosi się na wysokość całego budynku, a wykusz nie za bardzo. Wykusz doskonale ozdobi naszą nieruchomość, a fasada stanie się przytulna, ciepła i otwarta. Dodatkowym atutem jest to, że wnętrze zostanie optycznie powiększone, a także poprawi się komfort życia domowników. Do największych wad można zaliczyć dodatkowe koszty finansowe oraz zakup kolejnych materiałów budowlanych i wydłużenie prac związanych z budową domu. Zwiększy się też obrys całego budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj