Pompa ciepła do basenu jest praktycznym elementem wyposażenia, służącym do podgrzewania wody w zbiorniku. Urządzenie to pozwala na przedłużenie czasu użytkowania zewnętrznego akwenu o nawet kilka miesięcy, czyli również poza sezonem kąpielowym. Do zalet tego rozwiązania należy możliwość utrzymania komfortowej temperatury wody basenowej, bez jednoczesnego ponoszenia wysokich kosztów eksploatacyjnych. Aby jednak pompa dobrze spełniała swoje zadanie, musi być prawidłowo dobrana pod względem zastosowanej technologii, specyfikacji czy mocy.

Technologia działania pompy

Nowoczesne pompy ciepła do basenu to urządzenia bardzo ekonomiczne, a przy tym wyjątkowo efektywne. Wynika to z faktu, że do podnoszenia temperatury wody wykorzystują darmową energię odnawialną. Przy wyborze warto więc zwrócić uwagę na budowę wymiennika ciepła i skraplacza dla przepływu wody kąpielowej, a także wydajność sprężarki. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednie przystosowanie pompy do użytkowania w różnych temperaturach zewnętrznych. Urządzenia te wykorzystują do działania ciepło pochodzące z otoczenia, dlatego poziom nasłonecznienia w niewielkim stopniu wpływa na ich efektywność. Trafnie dobrana basenowa pompa ciepła może podnieść temperaturę do nawet 35-38 stopni podczas chłodniejszych miesięcy, przedłużając okres użytkowania basenu w skali roku. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę również system pracy urządzenia, które może działać samodzielnie lub być wspierane przez inne urządzenia i sprężarki – np. grzałkę elektryczną.

Specyfikacja pompy ciepła do basenu

Wybierając pompę ciepła do basenu, warto potraktować ją jako alternatywę dla mniej energooszczędnych systemów grzewczych. W zestawieniu z konwencjonalnym systemem ogrzewania lub kolektorami słonecznymi, koszty inwestycyjne i eksploatacyjne mogą być znacznie niższe. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę poziom automatyzacji urządzenia. Nowoczesne modele obsługiwane są specjalnym sterownikiem, który wykazuje odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jednostki te mogą dysponować wieloma trybami pracy, opcjami sygnalizacji alarmu w przypadku brak przepływu wody czy funkcjami przedziału czasu pracy. Innym rozwiązaniem jest pompa ciepła do basenu ogrodowego sterowana za pomocą dedykowanej aplikacji. Takie urządzenia posiadają wbudowany moduł WiFi, który pozwala na łatwe i kontrolowanie ich pracy nawet spoza domu.

Moc pompy ciepła do basenu

Aby odpowiednio dobrać basenową pompę ciepła, należy określić zapotrzebowanie zbiornika na moc cieplną. Istnieją różne wykresy rachunkowe, które pozwalają na dopasowanie tego parametru do potrzeb akwenu. Współczynnik mocy dostępny jest również w instrukcji obsługi, a w razie potrzeb pomocy zasięgnąć można u specjalistów. Z reguły w basenach poniżej 7 m długości z powodzeniem sprawdza się pompa o mocy 5 lub 7 kW. W przypadku zbiorników do 10 m, polecanym rozwiązaniem jest urządzenie grzewcze o mocy 7 lub 10 kW. Pompa o lepszych parametrach może być z powodzeniem zainstalowana również przy małym basenie, co pozwoli na nagrzanie wody do pożądanej temperatury w znacznie krótszym czasie.

Dodatkowe elementy wyposażenia pompy ciepła do basenu

W przypadku zastosowania zadaszenia lub folii solarnej istnieje możliwość dodatkowego ograniczenia strat ciepła przez okres nieużytkowania zbiornika. Takie rozwiązanie niweluje konieczność nadpłacania za prąd, ponieważ pompa uruchamia się jedynie w przypadku spadku temperatury wody poniżej ustalonego poziomu. Poza przykryciem, sposobem na poprawę efektywności pracy urządzenia jest też odpowiednia izolacja niecki od spodu oraz boków basenu – np. za pomocą styroduru oraz specjalnej pianki poliuretanowej. Na etapie eksploatacji warto pamiętać, że basenowa pompa ciepła musi posiadać stały dostęp do powietrza. W przypadku spadku jego temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza, zaleca się odłączenie, zdemontowanie, osuszenie oraz schowanie urządzenia na przezimowanie. Samo użytkowanie pompy nie jest wymagające, ale przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać się z instrukcją obsługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj