metr bieżący

Różne wielkości w budownictwie, ale i w innych branżach podawane są w jednostkach takich jak metr bieżący i metr kwadratowy. W tym przypadku jednak metr metrowi nie jest równy. Trzeba o tym pamiętać, żeby nie mylić metra bieżącego, zapisywanego także skrótem „mb” lub „m.b.” z metrem kwadratowym, czyli m2.

Metr bieżący – co to jest?

Metr bieżący jest po prostu jednostką długości różnych przedmiotów, które mają więcej niż jeden wymiar, tyle że wszystkie pozostałe wymiary, poza samą długością, nie są w danym momencie istotne lub są stałe i nie trzeba ich mierzyć. Ludzie często słysząc nie do końca zrozumiałe określenie „metr bieżący” myślą, że chodzi o jakąś specjalistyczną jednostkę obliczaną w skomplikowany sposób, podczas gdy de facto nie różni się ona on klasycznego metra jako jednostki długości w układzie SI. Tyle tylko, że dotyczy rzeczy, które mają też swoją szerokość.

Bardzo ważne dla zrozumienia pojęcia „metr bieżący” jest zapamiętanie, że nie jest to jednostka powierzchni. Dla przykładu: jeżeli pomalowaliśmy sufit na odcinku o długości 2 metrów, to oznacza, że pomalowaliśmy 2 metry bieżące sufitu, niezależnie od tego, jak szeroki jest pomalowany pas. Gdybyśmy chcieli uzyskać wynik mówiący o pomalowanej powierzchni, musielibyśmy mnożyć długość razy szerokość. Dla metrów bieżących szerokość nie ma znaczenia. Liczy się tylko długość.

Gdzie stosuje się metry bieżące?

Metry bieżące są jednostką stosowaną często w krawiectwie. Określają długość materiałów potrzebnych do szycia, które są sprzedawane właśnie według cen za metr bieżący. Dobrym przykładem zastosowania tej jednostki są firany. Przy ich zakupie szczególnie duże znaczenie ma długość od miejsca zawieszenia do podłogi lub parapetu, w zależności od rodzaju wystroju. Taką długość podaje się właśnie w metrach bieżących, dodatkowo dostosowując później szerokość do wymiarów okna. Różna szerokość firany nie zmienia jednak jej długości określonej w metrach bieżących. W przypadku firan większego znaczenia nie ma za to ich powierzchnia, a ich zakup według niej mijałby się z celem, bo sama powierzchnia niewiele mówi o długości.

W krawiectwie tkaniny kupuje się na metry bieżące, które mają swoją określoną, stałą szerokość. Dopiero po zakupie można ich szerokość odpowiednio dopasowywać, w zależności od pożądanego efektu finalnego szycia, jednak najistotniejsze jest to, jak długa ma być tkanina, czyli ile ma mieć metrów bieżących. W metrach bieżących podajemy też na przykład długość kabli. W tym przypadku również zdarza się często, że kable są sprzedawane w przeliczeniu ceny za metr bieżący. Tak samo jest z taśmami malarskimi czy maskującymi. Z kolei w archiwistyce w metrach bieżących mierzy się ilość akt. W przypadku dużych archiwów podaje się ją często nawet w kilometrach bieżących.

Czym jest metr kwadratowy?

metr kwadratowyMetr kwadratowy znacząco różni się od metra bieżącego. To jednostka powierzchni, na którą wpływ mają dwie wielkości, czyli długość i szerokość. 1 metr kwadratowy, zwyczajowo zapisywany 1 m2, to pole kwadratu, którego każdy bok ma 1 metr. Aby poznać powierzchnię w metrach kwadratowych musimy zawsze pomnożyć długość przez szerokość.

Metr bieżący a metr kwadratowy

Z faktu, że metr bieżący jest jednostką długości, a metr kwadratowy jednostką powierzchni wynika, że 1 metr bieżący może mieć mniej lub więcej metrów kwadratowych, w zależności od szerokości. Jeżeli na przykład szerokość jakiegoś przedmiotu mającego długość 1 metra bieżącego wynosi 8 metrów, to jego powierzchnia wyniesie 8 m2. A jeśli szerokość jest równa 0,5 m, to także powierzchnia będzie wynosiła 0,5 m2. Powierzchnia w takim przypadku zmienia się więc znacząco, mimo że długość w metrach bieżących pozostała ta sama.

Różnica między obydwoma „metrami” jest więc o tyle zasadnicza, że metr bieżący możemy bardzo łatwo zmierzyć, a inne wymiary zupełnie na niego nie wpływają. Zaś w przypadku metra kwadratowego nie obejdzie się bez liczenia. W dodatku, do tego obliczenia potrzebujemy także znać drugą wartość, jaką jest szerokość. Zmiana długości w metrach bieżących zawsze powoduje zmianę powierzchni w metrach kwadratowych, ale jednocześnie zmiana powierzchni nie zawsze musi się wiązać ze zmianą długości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj