obiekty kubaturowe

Czym jest budownictwo kubaturowe, a czym liniowe?

Obiekty kubaturowe oraz liniowe to z pewnością podstawowe pojęcia w tematyce budowlanej czy architektonicznej. Są to dwa główne rodzaje budownictwa. Pierwsze z nich, budownictwo kubaturowe, określa budynki mieszkalne i takie, które powstają na poczet użyteczności publicznej. Takimi placówkami mogą być:

 • bloki mieszkalne,
 • domy jednorodzinne,
 • hotele,
 • szpitale,
 • biurowce,
 • szkoły,
 • centra handlowe.

Natomiast budownictwo liniowe obejmuje obiekty, w których nacisk jest położony na długość. Są to m.in.:

 • linie kolejowe,
 • wał przeciwpowodziowy
 • gazociągi,
 • kanalizacja,
 • wodociągi,
 • drogi.

Kto zleca obiekty kubaturowe?

Nie istnieje jeden określony zleceniodawca obiektu kubaturowego. Jest ich wiele, lecz głównie są deweloperzy, którzy inwestując w określone lokalizacje planują sprzedać je lub wynająć w przyszłości ze znacznym zyskiem. Innym zleceniodawcą może być firma budowlana, która może budować obiekty (np. domy jednorodzinne) dla osób prywatnych, a także organów państwowych. Podczas planowania takich budynków inwestorzy muszą jednak mieć na uwadze plan zagospodarowania przestrzennego. Gdy taki plan wyklucza budowę – deweloper nie otrzyma zgody na rozpoczęcie budowy.

Kubatura brutto 

Wartość kubatury brutto to wartość określająca objętość budynku. Do jej obliczenia jest konieczne wykorzystanie wzoru matematycznego dostępnego w literaturze bądź Internecie. Jest to iloczyn całkowitej powierzchni (zmierzonej po zewnętrznym rzucie ścian zewnętrznych) oraz wysokości poziomu brutto. Wysokość jest określana od poziomu podłogi do poziomu stropu z grubością izolacji cieplnej.

Należy jednak pamiętać, że do sumy objętości wliczone są również:

 • prześwity;
 • przejścia;
 • zewnętrzne partie obiektu (werandy, tzw. „ganki”);

W skład wartości kubatury brutto nie wchodzą natomiast: stopy fundamentowe, ławy, schody zewnętrzne, studzienki kanalizacyjne, gzymsy, a także rampy. Obliczenie kubatury może być przydatne do określenia przybliżonych kosztów ogrzewania budynku czy określenia wielkości budynku. Na podstawie kubatury netto naliczana jest należna kwota podatkowa za nieruchomość.

Kubatura netto

Kubaturę netto określa się jako iloczyn powierzchni poziomów budynku i wysokości liczonej od poziomu podłogi do stropu. W obliczeniach należy uwzględnić wszelkie kondygnacje istniejące w domu, podziemne oraz nadziemne. Ponadto części budynku, które są przykryte i znajdują się po zewnętrznej stronie. Mowa m.in. o balkonach, tarasach itp. Poddasze nieużytkowe nie wymagają uwzględnienia.

Od czego zacząć obliczając kubaturę?

Najlepszym wyjściem jest zaczęcie od określenia kubatury wszystkich pomieszczeń z osobna. W tym wypadku najlepszą opcją jest wykorzystanie wzoru na objętość prostopadłościanu. Jest to iloczyn długości, wysokości i szerokości pomieszczenia. Jeżeli obliczana jest kubatura netto, w rachunkach należy uwzględnić wysokość od górnej powierzchni podłogi do spodu sufitu. Następnym krokiem jest zsumowanie objętości wszystkich pomieszczeń wraz z pomieszczeniami dodatkowymi, tzw. użytkowymi, a także elementy konstrukcyjne wystające poza powierzchnię dachu i balkonów. W przypadku tarasów i balkonów objętość oblicza się do wysokości ich barierki.

Kubatura brutto liczona wzdłuż zewnętrznego obrysu domu wymaga uwzględnienia użytkowych bądź nie poddaszy i piwnic. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie budynku na mniejsze elementy, które są figurami geometrycznymi. W tym wypadku należy jednak pamiętać o odjęciu powierzchni cokołów czy osłon kominowych.

Kubatura dachu

W literaturze o tematyce budowlanej często można zauważyć pojęcie kubatury dachu. Jest ona równa wartości powierzchni, która znajduje się pod jego konstrukcją. W tym wypadku obliczenia nie są już tak łatwe, wymagają też większej precyzji i uwagi. Wybór sposobu obliczenia kubatury zależy od rodzaju więźby dachowej. Co logiczne najłatwiej obliczyć kubaturę dachu płaskiego. Najtrudniejsze w określeniu powierzchni są dachy dwuspadowe i czterospadowe.

ksiegarka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj