ozdoby do ogrodu

Ozdoby do ogrodu są jednym z najważniejszych elementów na drodze do pięknego udekorowania ogrodu. Często stawiamy je na równi z roślinami. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dbają o przytulność, nadanie odpowiedniego charakteru i swobodny relaks na świeżym powietrzu. Dzięki odpowiednio dobranym ozdobom możemy zaaranżować nasz ogród na wersję japońską, angielską czy też jeszcze jakąś inną. Ozdoby są niezwykle pomocne przy wydzielaniu właściwych stref. Mogą przybierać rozmaite formy, niektóre z nich są stojące, a inne wiszące. Jak widać wiele zależy od naszych indywidualnych upodobań. Takie inwestycje można przedyskutować z doświadczonymi architektami, aby mieć pewność, że nie wyda się pieniędzy na produkty, z których później nie będzie się korzystało.

Drewniane ozdoby ogrodowe – absolutny hit oraz pełne zadowolenie użytkowników

Źródło: pinterest.co.uk/pin/635077984938730939/

Bardzo często wybieranymi ozdobami do ogrodu są te w wersji drewnianej. Okazują się absolutnym hitem, a poza tym gwarantują użytkownikom pełne zadowolenie. Warto w nie inwestować zwłaszcza w sytuacji, gdy ogród chcemy zaaranżować na styl:

 • rustykalny,
 • angielski,
 • romantyczny.

Drewniane ozdoby do ogrodu kojarzą się użytkownikom z sielanką, obcowaniem z naturą oraz elegancją. Dodatkowo zainteresowani mogą poczuć się jak na prawdziwej łące lub w lesie. To ukojenie dla naszych nerwów oraz odrobina relaksu po bardzo męczącym dniu, który spędziliśmy poza swoimi domami, np. w pracy. Drewno jest bardzo ciepłym i magicznym materiałem, a poza tym działa antystresowo. Takie ozdoby nie będą dla nas zbyt kosztowne, za to cechują się długą żywotnością i łatwą pielęgnacją.

Atutem drewnianych ozdób jest ich prostota wykonania, ponieważ zwykle specjaliści wykorzystują do tego zaledwie jeden kawałek drewna. Oczywiście są pewne wyjątki, lecz dużo zależy również od naszych preferencji. Do wyboru jest tak wiele modeli, iż zaaranżowanie własnego ogrodu nie stanowi dla nikogo najmniejszego problemu. Ozdoby mogą przedstawiać aniołki, zwierzątka czy też mieć związek z lokalnym folklorem. Zazwyczaj są to piękne pergole i kratownice. Można je nabyć w stacjonarnych sklepach ogrodowych lub też przez Internet. Polecana jest zwłaszcza ta druga opcja, ponieważ zyskuje się w ten sposób większy wybór oraz spokój działania.

Z drewna mogą być wykonane również:

 • pojemniki na kwiaty,
 • mostki,
 • wiaderka,
 • taczki,
 • karmniki.

Coraz częściej w ogrodach pojawiają się także drewniane altanki, które są ich doskonałymi ozdobami. Można w nich spędzać czas w pojedynkę lub też w nieco większym gronie znajomych. Zabezpieczają przed deszczem, a oprócz tego tworzą dodatkowe miejsce do biesiadowania, wypoczynku i rozmów. Atrakcyjnym wyborem są też rozmaite płotki i cembrowiny.

Ozdoby do ogrodu z drewna – czy trzeba je kupować w sklepach?

drewniany pociąg do ogrodu

Korzystną informacją dla wszystkich potencjalnych nabywców jest to, że ozdoby do ogrodu z drewna nie muszą być kupowane w sklepach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać je własnoręcznie. Zajmuje to co prawda dużo więcej czasu, ale daje ogromną satysfakcję. Przy okazji mamy pewność, że ozdoby spodobają się nam w stu procentach. Sprawdzonym pomysłem jest przerabianie starych mebli, a konkretniej toaletek, komód czy też kredensów. Na samym początku należy skupić się na tym, aby dokładnie je oczyścić i przygotować do przerobienia. Niekiedy potrzebna będzie nam pomoc specjalisty.

Takie elementy można dowolnie przemalowywać oraz zmieniać ich kształt. Tym samym ozdoby do ogrodów dopasuje się do posiadanej przestrzeni użytkowej. Nie każdy ogród jest przecież przestronny. Czasami napotykamy na pewne ograniczenia, z którymi musimy się zmierzyć. Zaletą ozdób do ogrodu w wersji drewnianej jest na pewno to, że w krótkim czasie można je stworzyć z palet. W wielu przypadkach da się je pozyskać z pobliskich supermarketów i wcale nie trzeba za nie płacić. Z palet powstają takie ozdoby, jak:

 • kwietniki,
 • podesty,
 • meble ogrodowe,
 • specjalne kąciki do przechowywania gadżetów.

Wystarczy odrobina umiejętności, ale też kompletne wyposażenie. W tym celu warto przygotować wiertarkę, gwoździe, śrubki oraz papier ścierny. Co prawda może to pochłonąć nawet kilka dni naszego życia, ale efekt będzie piorunujący. Doceni to każdy członek rodziny oraz nasi sąsiedzi.

Podkreślenie wyjątkowości danego ogrodu – ozdoby świąteczne

Źródło: 4urbreak.com

W ogrodach szczególne miejsce zajmują ozdoby świąteczne, którym warto poświęcić odrobinę czasu. Przede wszystkim wkraczają do gry wtedy, gdy zbliżają się święta. Można je dobierać na Wielkanoc lub na Boże Narodzenie, zależnie od tego jaka pora roku panuje na zewnątrz. Ozdoby do ogrodu w wersji świątecznej pozwalają stworzyć niepowtarzalny klimat, a do tego poprawiają samopoczucie wszystkich właścicieli. Korzysta się z nich przez długie sezony. Nie jest więc tak, że po zakończonych świętach wyrzuca się je na śmietnik. Można je swobodnie przechowywać, a ozdoby będą czekać na ponowne użycie w bezpiecznym miejscu.

Jeśli ogród ma być radosny oraz dobrze oświetlony kluczem do sukcesu mogą okazać się ozdoby ledowe. To dość energooszczędne i nowoczesne rozwiązanie, nad którym nie trzeba pracować tygodniami. Strzałem w dziesiątkę będzie podświetlana girlanda ogrodowa. Nie warto zamykać się na święcące zajączki, renifery czy też bałwanki. Jeśli nie za bardzo wiemy w co konkretnie inwestować najpierw zdecydujmy się na konsultację z doświadczonym architektem. Dopiero później decydujmy się na wydawanie odłożonych pieniędzy.

Wśród świątecznych ozdób ogrodowych ważne miejsce będą zajmować:

 • kolorowe jajka,
 • wstążeczki,
 • choinki.

Popularność takich ozdób do ogrodu nie bierze się znikąd. Cieszą się nimi zarówno dorośli, jak i dzieci. Warto czasami ożywić własny ogród i nadać mu nieco oryginalnego charakteru. Święta każdego roku powinny kojarzyć się z pozytywną atmosferą, rodzinnym spędzaniem wolnego czasu oraz harmonią. Bez ozdób nie da się tego osiągnąć.

Nieco bardziej oryginalne rozwiązania – opony i gałęzie

Źródło: upcycled-wonders.com

Dużo ciekawsze i bardziej wyjątkowe będą ozdoby wykonane z opon i gałęzi. To, że nie są tak znane, jak te powyższe nie oznacza, że nie spotkamy ich w ogrodach naszych sąsiadów. W związku z tym warto się zastanowić nad tym, czy nie wprowadzić takiego pomysłu w życie na naszej posesji. To oryginalne i niecodzienne pomysły, które spodobają się każdemu.

W przypadku gałęzi postawmy na naturalną ściółkę, która może być umiejscowiona np. pod ogrodowymi drzewkami. Z gałęzi możemy wykonać piękne karmniki, ale też domki dla dzieci oraz zwierzątek. Musimy przygotować się na to, że takie czynności również pochłoną nieco wolnego czasu z naszego życia, jednak dzięki temu ogród będzie wyróżniał się na tle konkurencji. Dodatkowo skorzystają na tym nasze dzieci oraz domowe zwierzaki.

Mniej czasu zajmie nam stworzenie ozdób do ogrodu, które będą wykonane z opon. Zawsze mamy w garażu lub na działce jakieś stare opony. Często nie używamy ich latami. Popełniamy wtedy spory błąd, ponieważ istnieją inne miejsca, w których możemy je wykorzystać. Niekoniecznie musi to być nasz samochód. Opony sprawdzą się w elegancko i nowocześnie aranżowanych ogrodach. Powie nam to każdy specjalista, dlatego słuchajmy się takich rad i starajmy się je wprowadzać w życie. Ozdoby z opon są tanie, bardzo oryginalne, niezwykle atrakcyjne pod kątem wizualnym, a poza tym trudno je w jakikolwiek sposób uszkodzić. Kolejną zaletą jest podwyższona odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Najczęściej opony wykorzystuje się do tworzenia:

 • kwietników,
 • koszy,
 • wianków,
 • łabędzi.

Ozdoby do ogrodu z opon mogą przybrać formę wiszącą lub stojącą. W przypadku tej pierwszej propozycji zdecydujmy się na zakupienie sznurków i gwoździ. Druga opcja jest zdecydowanie mniej skomplikowana, ponieważ przygotowaną ozdobę wystarczy umieścić w wybranym miejscu, np. w bliskiej odległości od wejścia lub altanki. W takie prace możemy zaangażować nasze dzieci, ponieważ tworzenie ozdób z opon przysporzy im dużo frajdy, a poza tym zacieśni więzi rodzinne. Oczywiście wszelkie czynności muszą być prowadzone pod czujnym okiem rodziców.

Ozdoby do ogrodu wykonywane z cementu i betonu

Źródło: cleverly.me

Jak widać rozwiązań ogrodowych jest po prostu mnóstwo, lecz coraz większym zainteresowaniem ze strony posiadaczy ogrodów cieszą się te ozdoby, które wykonuje się z cementu i betonu. Co prawda prezentują się one dość surowo i nie zawsze przypadają do gustu naszym znajomym, ale pamiętajmy o tym, że w pierwszej kolejności mają się podobać nam samym. Jeśli tak jest nie bazujmy na opiniach innych osób, lecz kroczmy zgodnie ze swoim sumieniem i przekonaniami. Ozdoby do ogrodu muszą być kreatywne, wyjątkowe i rzucające się w oczy. Cement i beton z pewnością nam to zagwarantują.

Betonowe ozdoby można kupować w formie:

 • podobizn antycznych rzeźb,
 • figurek zwierząt i postaci,
 • donic,
 • kul i półkul.

Szczególnie te dwa ostatnie produkty są nam bardzo znane. Zauważymy je w wielu różnych sklepach i wcale nie wydaje się na nie całych oszczędności. Beton to dość dobra alternatywa dla ozdób, które wykonuje się z drewna, granitu czy też wapienia. Często płaci się za nie dużo mniejsze pieniądze, więc opłaca się to dokładnie przeanalizować. Ciekawą opcją jest stworzenie betonowych mebli ogrodowych. Pasują do stylu minimalistycznego, a poza tym można je skutecznie łączyć z płytkami.

Równie kuszącą propozycją jest cement, a konkretniej cementowe odlewy, donice i podobizny figur geometrycznych. Takie rozwiązania sprawdzają się jednak w nieco bardziej nowocześnie aranżowanych ogrodach. Jeśli interesują nas ozdoby do ogrodu, którymi będziemy w stanie zaskoczyć naszą rodzinę i znajomych to cementowa wersja na pewno spełni nasze oczekiwania.

Ozdoby ogrodowe z metalu – szerokie możliwości aranżacyjne

Źródło: balconygardenweb.com

Najszersze możliwości aranżacyjne dają nam ozdoby do ogrodu z metalu. Najczęściej wykonuje się je z/ze:

 • aluminium,
 • stali,
 • żelaza.

Kluczowe jest to, aby porównać konkretne ozdoby, a następnie wybrać te, które najbardziej pasują do aranżowanego ogrodu i poprawią nasze samopoczucie. Niekiedy do tworzenia tego typu ozdób wykorzystuje się również blachę. Konieczne jest jednak posiadanie nieco większych umiejętności technicznych i artystycznych.

Ozdoby z metalu pasują przede wszystkim do ogrodów francuskich, minimalistycznych, retro i romantycznych. Mogą to być rozmaite zwierzątka, kwiatki lub też ptaki i drzewa. Dużo zależy od naszej kreatywności. Możemy zaangażować w to nasze dzieci, ponieważ ich wyobraźnia nie napotyka na drodze żadnych przeszkód i pomoże nam otworzyć umysł.

Z metalowych ozdób do ogrodu warto wybierać także abstrakcyjne rzeźby i figury, które umieszcza się w nieco mniej widocznych i rzadziej uczęszczanych miejscach. Mogą stać z boku, ale na pewno nasi znajomi zdołają je zauważyć. Metalowe ozdoby służą do wykonywania elementów małej architektury. Mogą to być np. daszki, kwietniki czy też trejaże. Coraz większe grono ozdób wykorzystuje takie ozdoby jako niezawodne i wytrzymałe pojemniki na rośliny. Metal występuje w tej sytuacji w formie donicy, wiaderka lub konewki.

Jakie jeszcze pomysły mogą się sprawdzić w ogrodach?

Źródło: balconygardenweb

W ogrodach może sprawdzić się praktycznie każdy pomysł, w który zainwestujemy. Grunt to postępować zgodnie ze swoimi upodobaniami. Ogród ma się nam podobać, powinniśmy się w nim czuć swojsko, swobodnie i w pełni zregenerowani. Ozdoby do ogrodu mogą być tworzone z wielu innych materiałów, m.in. z plastikowych butelek, donic, gipsu czy też kamienia. Wiele zależy od naszych możliwości finansowych oraz wolnego czasu. Niektórzy decydują się pójść na łatwiznę i kupić ozdoby w sklepie. Inni wolą się w to zaangażować i działać własnoręcznie, wraz z własnymi dziećmi i rodziną.

Ozdoby z plastikowych butelek po napojach na pewno sprostają naszym oczekiwaniom. Wystarczy wyciąć w butelce odpowiednich rozmiarów otwór, a następnie umieścić w niej wybrany kwiatek lub roślinę, tak aby całość wystawała na zewnątrz. Będzie to nie tylko atrakcyjna dekoracja, ale również zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Butelki mogą przybierać różne kolory. Najczęściej w ogrodach spotyka się te w zielonym odcieniu.

Ozdoby z kamienia dają jeszcze większe możliwości, ponieważ kamienie dobiera się ze względu na:

 • rozmiar,
 • kolor,
 • kształt.

Można je zbierać samodzielnie, a następnie przystąpić do wykonania ciekawych ozdób do ogrodu. Kamienie można przemalowywać i tworzyć z nich niecodzienne postacie lub podobizny. Takie ozdoby sprawdzą się zwłaszcza w ogrodach rustykalnych.

Jeśli interesuje nas stworzenie ogrodu wertykalnego powinniśmy przyjrzeć się donicom. To doskonały wybór na pojemniki na kwiaty oraz kratownice. Sami zadecydujmy czy donice w naszych ogrodach mają być wykorzystywane w wersji wiszącej, czy też może stojącej. Są praktyczne, tanie, eleganckie, schludne, a do tego nie będą zabierać dużo miejsca. Łatwo się je pielęgnuje i nie będą podatne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest gips (np. ozdoby kwadratowe lub kuliste), ale też wiklinowe kosze. Ta ostatnia opcja sprawdzi się w ogrodach romantycznych i wiejskich. Nie rezygnujmy ze styropianu, dyni, cegieł, ceramiki czy też starych i nieco zużytych przedmiotów. Zawsze można poddać je recyklingowi.

Wybór ozdób do ogrodu – kilka słów podsumowania

Warto zebrać powyższe informacje w całość. Ozdoby do ogrodu powinniśmy dobierać z głową i zgodnie z wybranym stylem, np. romantycznym, francuskim, angielskim czy też minimalistycznym. Ogród stanie się kompletny, zadbany i zacznie sprzyjać rekreacji oraz wypoczynkowi. Ozdoby pozwolą nam na stworzenie odpowiednich stref ogrodowych i cieszenie się dostępną przestrzenią. Poprawimy tym samym nasze nadszarpnięte samopoczucie i ukoimy skołatane nerwy.

Największą popularnością wśród ozdób do ogrodu cieszą się te w wersji drewnianej i metalowej. Jeśli chodzi o drewno to dużą wagę przyłóżmy do pergoli, skrzynek, kratownic, płotków, aniołków czy też podobizn zwierząt. Drewniane ozdoby często spotkamy w sklepach, a do tego można z nich stworzyć taczki, wózki czy też wiaderka. Drewno daje nam poczucie obcowania z przyrodą i naturą. Poczujemy się jak na wsi i zadbamy o lepszy humor. Metalowe ozdoby pasują do ogrodów francuskich i romantycznych. Mogą to być m.in. ryby, ptaki, trejaże, kwiaty, daszki, drzewa czy też kwietniki. Najczęściej do ich stworzenia wykorzystujemy aluminium, stal oraz żelazo. Ozdoby te nie są drogie, za to charakteryzują się długą żywotnością i nieco mniejszymi rozmiarami.

Oryginalnym wyborem będą ozdoby wykonywane z gałęzi i opon. Zwłaszcza te drugie prezentują się ciekawie i niecodziennie. To piękne łabędzie, ale też kwietniki i dekoracje wiszące. Alternatywą są ozdoby świąteczne, które sprawdzają się oczywiście w okresie świąt. W tym przypadku zwróćmy uwagę na ozdoby ledowe, dzięki którym ogród zostanie odpowiednio rozświetlony i stanie się radosny oraz pełen blasku i magii.

Nieco mniej popularne są ozdoby wykonywane z betonu, cementu, kamienia, cegieł, gipsu, butelek plastikowych, donic, styropianu, dyni oraz ceramiki. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy z nich rezygnować na samym wstępie. Przeanalizujmy nasze potrzeby i wyciągnijmy właściwe wnioski. Niektóre z tych ozdób można łączyć z metalem lub drewnem. Skorzystajmy z rad wyspecjalizowanych architektów. Większość z ogrodowych ozdób można wykonać własnoręcznie (oszczędzając przy tym pieniądze, ale angażując się w takie czynności czasowo), np. z pomocą dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj