dom na sprzedaż

Pisanie ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości może nam przysporzyć wielu problemów. Zaczynają się one wtedy, gdy piszemy takie ogłoszenie po raz pierwszy i nie za bardzo wiemy od czego mamy zacząć. Zazwyczaj ogłoszenia umieszczane są na różnorodnych serwisach ogłoszeniowych. Jest ich tam mnóstwo, dlatego powinniśmy postarać się o to, aby ogłoszenie było atrakcyjne, ciekawe i konkretne. Dzięki temu zainteresujemy nim szeroką grupę odbiorców i zwiększymy swoje szanse na to, że nieruchomość zostanie sprzedana w krótkim czasie i za odpowiednią kwotę. W razie jakichś wątpliwości zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wiedzą jak pisać ogłoszenia i pomogą nam przejść przez ten proces bez niepotrzebnych stresów. Przydaje się to również w momencie, w którym chcemy wynająć drugiej osobie swoje mieszkanie.

Cierpliwość, przejrzystość i konkrety

Zajmując się pisaniem ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości powinniśmy postawić na cierpliwość, ponieważ jest to główny wyznacznik sukcesu. W ten sposób mamy pewność, że nasze ogłoszenie nie zostanie odrzucone przez odbiorców już na samym początku. Musi się prezentować nienagannie i zainteresować czytelnika już pierwszymi słowami. Skupmy się na tym, aby ogłoszenie było:

 • przejrzyste,
 • napisane prostym, lecz chwytliwym językiem,
 • skonkretyzowane (wymieńmy wszystkie zalety naszej nieruchomości).

Na rynku istnieje wielu specjalistów, którzy zajmują się takim pisaniem ogłoszeń na co dzień i mają ku temu odpowiednie kwalifikacje. Zdecydujmy się na ich wyszukanie, a w ten sposób nasze ogłoszenie nie będzie miało sobie równych i przyciągnie uwagę najbardziej wymagających odbiorców.

Najmniej problemów ze stworzeniem tego typu opisów mają pracownicy agencji nieruchomości, którzy dysponują wielkim doświadczeniem i doskonale wiedzą na jakie elementy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Nasze ogłoszenia nie powinny być przesadzone, dlatego przygotujmy konkretny plan działania (szkic ogłoszenia) i to na nim budujmy swoją ofertę, która pojawi się w sieci internetowej.

W ogłoszeniu musimy znaleźć miejsce na wiele podstawowych informacji

W każdym ogłoszeniu musimy znaleźć miejsce na wiele podstawowych informacji, a jednocześnie powinniśmy pamiętać o tym, aby nie było zbyt długie. Jeśli będzie to ogłoszenie, które ma być czytane przez kilkanaście minut, zostanie odrzucone już na samym wstępie. Zazwyczaj ludzie czytają je na szybko, np. w drodze do pracy lub do kosmetyczki. Pierwsze zdania muszą być nad wyraz interesujące. Pisanie ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości należy mieć we krwi. To gwarancja tego, że nasze starania zakończą się wielkim sukcesem.

Wśród podstawowych informacji, które muszą być zawarte w ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości znajdują się:

 • powierzchnia danej nieruchomości,
 • liczba pomieszczeń i lokalizacja,
 • udogodnienia w budynku oraz w jego pobliżu,
 • typ nieruchomości,
 • stan techniczny i dostępne wyposażenie oraz elementy dodatkowe (np. piwnice),
 • łatwość dojazdu i stopień skomunikowania z centrum miasta,
 • cena.

To tylko niektóre z informacji, o których nigdy nie powinniśmy zapominać. Oprócz tego weźmy pod uwagę to, czy chcemy negocjować zaproponowaną cenę, czy też może jest ona ostateczna. Liczy się również termin dostępności danej nieruchomości. Niektóre ogłoszenia mówią o tym, że lokal będzie udostępniony za kilka dni, a inne, że za kilka miesięcy. To ważne informacje dla potencjalnych inwestorów.

Jeśli nie wiemy jak zabrać się za przygotowanie takich informacji powinniśmy rozpocząć współpracę z biurem nieruchomości, które załatwi za nas wiele różnych formalności. Tym samym nie będziemy narażeni na niepotrzebny stres, a nieruchomość sprzeda się w ekspresowym tempie. Oczywiście przedstawicielom biura nieruchomości trzeba będzie wypłacić uzgodnioną wcześniej prowizję.

W jaki sposób dodać ogłoszenie w wybranym serwisie?

Bardzo ważnym krokiem dla wszystkich zainteresowanych osób jest to, aby dodać ogłoszenie do wybranego serwisu ogłoszeniowego, który jest związany ze sprzedażą nieruchomości. Poszczególne portale różnią się od siebie m.in. funkcjonalnością oraz sposobem dodawania takich ogłoszeń. Jeśli nigdy wcześniej się tym nie zajmowaliśmy możemy mieć pewność, że po drodze napotkamy rozmaite przeszkody. W ogłoszeniach powinny pojawić się zdjęcia, najlepiej jeśli będą przedstawiały wszystkie pomieszczenia i udogodnienia, które wymienimy w naszej ofercie.

Opisy bez ogłoszeń są odrzucane, ponieważ rzadko która osoba decyduje się na wydanie dużych pieniędzy w ciemno. Chodzi przecież o zakup nieruchomości, a więc jest to inwestycja poważna i nakierowana na długie lata. W związku z tym każdy krok powinien być kilkukrotnie przemyślany i dopiero na tej podstawie inwestorzy decydują się na zrealizowanie wybranej transakcji. Pisanie ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości to dość ciężki kawałek chleba, z którym można sobie jednak łatwo poradzić, gdy u boku ma się doświadczonych specjalistów.

Dodając ogłoszenie na wybranym portalu pamiętajmy o tym, aby wypełnić wszystkie pole w przygotowanym formularzu. Dzięki temu dodawanie oferty zakończy się sukcesem i inne osoby będą mogły ją zobaczyć na swoich komputerach lub telefonach komórkowych. Jeśli zapomnimy o jakimś polu, formularz poprosi nas o uzupełnienie istotnych danych, więc nie musimy obawiać się o to, że nie przejdziemy takiego kroku. Cały proces nie powinien być zbyt czasochłonny chyba, że nasze ogłoszenie jest naprawdę bardzo pokaźne.

zadania w sprzedażny nieruchomości

Zbudowanie atrakcyjnej treści dla odbiorców

Podczas pisania ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości naszą uwagę skupmy na tym, aby zbudować atrakcyjną treść dla każdego możliwego odbiorcy. Wiadomo, że nie wszystkim da się dogodzić, jednak nasze starania mogą doprowadzić do tego, że sprzedamy nieruchomość w zadowalającym czasie. Przydaje się to np. wtedy, gdy zainteresowanym zależy na szybkim pozyskaniu dodatkowej gotówki, np. tuż przed zagranicznym wyjazdem.

Oto kilka podstawowych zasad, którymi warto kierować się podczas tworzenia treści:

 • ogłoszenie nie może być zbyt długie i powinno być przyjazne dla czytelników,
 • nie bazujmy na lakonicznych ofertach i niczego nie ukrywajmy, odbiorcy szybko to zauważą i odrzucą ofertę,
 • najważniejsze informacje umieśćmy w pierwszym ogłoszeniu, tak aby odbiorca zapoznał się z całością i wiedział czego konkretnie dotyczy oferta.

Jak widać w tworzeniu tego typu ogłoszeń przyda się spore doświadczenie, ponieważ to właśnie dzięki niemu będziemy potrafili ubrać nasze myśli w słowa i przekazać odbiorcom właściwe informacje, które mogą ich zainteresować.

Tworząc pierwszy akapit nie powinniśmy używać równoważników zdań, ponieważ jest to źle odbierane przez czytelników. Nasz opis ma być krótki, lecz konkretny. Przypomnijmy sobie to, jak pisaliśmy wypracowania w szkole średniej i postarajmy się to powtórzyć. Tym samym zwiększamy swoje szanse na znalezienie wartościowego inwestora, który nie wystawi nas na ostatniej prostej.

Atrakcyjna treść powinna w sobie posiadać wiele dodatkowych informacji, które będą w stanie rozwiać wątpliwości najbardziej wybrednych odbiorców. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

 • lokalizację najbliższych sklepów, aptek, restauracji, supermarketów czy też placu zabaw,
 • okolicę, a więc czy w pobliżu znajdują się jakieś tereny zielone, miejsca do biegania lub jazdy na rowerze,
 • czy do środka wpada dużo naturalnego światła, czy też nie jest to mieszkanie, które sprzyja wykonywaniu pracy zdalnej.

Jak widać treści muszą być starannie dopracowane i kluczowe jest to, aby na sam koniec rzucił na nie okiem jakiś profesjonalista lub osoba z większym doświadczeniem, która wcześniej przygotowywała już takie ogłoszenia.

Wybierzmy do kogo chcemy skierować naszą ofertę

Pisząc ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości powinniśmy wybrać grupę odbiorców, a więc osoby, do których chcemy skierować naszą ofertę. Nie powinno to być dla nas trudne, ponieważ to my sami decydujemy to, czy chcemy sprzedać lub wynająć mieszkanie studentom, a może biznesmenom.

Jeśli nie za bardzo nas to interesuje postawmy na uniwersalne opisy, które mogą zainteresować praktycznie każdego, kto na nie wejdzie. Mieszkań poszukują głównie:

 • młode rodziny,
 • młodzi przedsiębiorcy,
 • studenci.

Młode rodziny będą skupiały się na tym, aby mieszkać w pobliżu placu zabaw, sklepów, aptek i ośrodków zdrowia. Liczy się dla nich dużo miejsca na ewentualne spacery z dzieckiem oraz przestronność mieszkania. Takie informacje musimy zawrzeć w swojej ofercie, a na pewno spotkamy się z pozytywnym odbiorem i wieloma telefonami. Nie będziemy narzekać na brak ofert.

Młodzi przedsiębiorcy bardzo cenią sobie mieszkania, w których mogą wypoczywać lub swobodnie pracować po godzinach. Potrzebują też relaksu w pobliżu miejsca zamieszkania, a więc jakiejś siłowni lub też klubu fitness. Przydadzą się również trasy biegowe i rowerowe. Jeśli mamy na sprzedaż takie właśnie mieszkanie, powinniśmy pamiętać o tym, aby wspomnieć o wszystkich tych rzeczach w tworzonym opisie.

Studentów zainteresuje bliskość ośrodków akademickich, klubów i barów mlecznych. Poza tym interesuje ich szybki dojazd do centrum i pełne wyposażenie mieszkania. Widzimy na jakich elementach warto się skupiać, dzięki czemu nasza oferta będzie jeszcze atrakcyjniejsza i zyska przewagę nad tymi konkurencyjnymi, których w sieci internetowej każdego dnia pojawia się przynajmniej kilkaset. Ofert jest co prawda dużo, ale jeśli nasza nieruchomość będzie zadbana i stworzymy do niej atrakcyjny opis, nie będziemy mieć problemów z jej ekspresową sprzedażą. Pisanie ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości to podstawa, więc nie pozostawiajmy niczego przypadkowi i nie twórzmy takich opisów na kolanie.

Chwytliwy tytuł oraz kilka przydatnych wskazówek, którymi warto się kierować

Na atrakcyjność naszego ogłoszenia bardzo duży wpływ ma oczywiście chwytliwy tytuł. Trzymajmy się suchych faktów, a więc jeśli nasze mieszkanie znajduje się w samym centrum miasta, umieśćmy taką informację w tytule. Powinna to być tzw. „wisienka na torcie”, która zapewni nam spore zainteresowanie sprzedawaną nieruchomością. Najlepiej przyjmują się takie tytuły, jak: „Na sprzedaż duża kawalerka w centrum miasta i w bardzo dobrej cenie!”. Nie używajmy zbędnych epitetów, ponieważ może to być odstraszające dla naszych odbiorców i sprzedaż ulegnie znacznemu wydłużeniu.

Oto kilka przydatnych wskazówek, którymi warto kierować się podczas pisania ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości:

 • podkoloryzowanie oferty może zakończyć się dla nas fiaskiem, ponieważ pamiętajmy o tym, iż potencjalny nabywca prędzej czy później zechce zobaczyć dane mieszkanie i sprawdzi jego stan faktyczny,
 • unikajmy mało znaczących przymiotników i nie wywyższajmy swojej oferty, ponieważ na inwestorów działa to drażniąco,
 • nie przekazujmy w opisach swoich indywidualnych przeżyć i doświadczeń. Ludzie są zainteresowani mieszkaniami, a nie naszą historią. Może to ich odtrącić,
 • piszmy bez zdrobnień, nie wygląda to zbyt estetycznie.

Jak widać tworzenie tego typu opisów może być dość skomplikowane, jednak jeśli podejdziemy do sprawy profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem uda nam się osiągnąć wielki sukces. Dużą uwagę poświęćmy dodawanym zdjęciom, które nie mogą być rozmazane i muszą idealnie oddawać stan faktyczny naszej nieruchomości. Nie możemy niczego ukrywać, ponieważ podczas bezpośrednich spotkań wszystko wyjdzie na jaw, a nam będzie po prostu głupio, a już na pewno nie zdołamy sprzedać takiej osobie mieszkania.

Kluczowe jest też ustalenie właściwej ceny za daną nieruchomość. Wiadomo, że każdy chciałby zarobić na swoim mieszkaniu jak najwięcej, ale postawmy na rozsądną cenę, która nie będzie w stanie nikogo odstraszyć. Pomocny może okazać się rzeczoznawca mieszkaniowy. To dzięki temu specjaliście będziemy wiedzieli, ile pieniędzy możemy zażądać za naszą nieruchomość.

Zapoznanie się z innymi ofertami oraz podanie danych kontaktowych

Jeśli chcemy, aby nasza oferta wyróżniała się na tle konkurencji powinniśmy zapoznać się z innymi ogłoszeniami w serwisie, w którym chcemy wystawić mieszkanie na sprzedaż. Będziemy wiedzieli na jakich informacjach bazują inne osoby, jakie ceny proponują, itd. Zawsze możemy być o krok przed nimi, chociaż trzeba pamiętać o tym, że tak samo mogą pomyśleć inni, a konkretniej te osoby, które będą wrzucać ogłoszenia tuż po nas.

Pisanie ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości nie może się obyć bez podania danych kontaktowych. Jeśli chcemy mieć pewność, że oferta spotka się z dużym zainteresowaniem podajmy:

 • numer telefonu,
 • adres e-mail.

Nie wszyscy lubią rozmawiać przez telefon, niektórzy wolą napisać wiadomość i dowiedzieć się przez mail wszystkich podstawowych informacji. Oba rozwiązania są jednak optymalne, ponieważ w ten sposób dogodzimy praktycznie każdemu odbiorcy i nasze ogłoszenie stanie się atrakcyjne. Istotne jest to, aby w trakcie pisania ogłoszeń zachować właściwą kolejność, ponieważ ma to olbrzymie znaczenie. Jeśli na samym wstępie umieścimy mało wartościowe informacje dla inwestorów możemy mieć pewność, że zainteresowanie nim nie będzie zbyt duże.

Pisanie ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości – kilka słów podsumowania

Osoby przystępujące do pisania ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości muszą mieć pełną świadomość tego, że ma to niebagatelny wpływ na zwiększenie szans na sprzedaż danego mieszkania. Nieodpowiednie podejście do sprawy doprowadza do tego, że ogłoszenie nie jest atrakcyjne i znika wśród innych, a my pozostajemy z dużym problemem.

Przy pisaniu ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów lub agentów nieruchomości. Postawmy na cierpliwość, przejrzystość oraz konkretne informacje, które powinny pojawić się w ogłoszeniu już na samym wstępie. Dzięki temu ogłoszenie zainteresuje wiele różnych osób. Ogłoszenie nie może być stworzone w 2-3 minuty, ponieważ cały proces zakończy się porażką. Określmy jakie informacje są w nim niezbędne. Będą to na pewno: typ nieruchomości, metraż, ilość pomieszczeń, udogodnienia, wyposażenie, cena, lokalizacja, stan techniczny i dojazd. Jeśli nie wiemy jaką cenę zaproponować skonsultujmy to z rzeczoznawcą.

Wybierzmy właściwy serwis ogłoszeniowy, na którym umieścimy naszą ofertę i wypełnijmy wszystkie niezbędne pola w przygotowanym formularzu. Dodajmy przejrzyste zdjęcia (najwyższej jakości), tak aby odbiorcy mogli zapoznać się ze stanem technicznym danej nieruchomości. Opisy nie powinny być podkoloryzowane, nie ukrywajmy najistotniejszych informacji, bo szybko tego pożałujemy. Treść musi być atrakcyjna, a najważniejsze informacje mogą pojawić się już w pierwszym akapicie. Skupmy się na chwytliwym tytule oraz unikaniu zbędnych przymiotników.

Pamiętajmy o tym, aby przygotowywane przez nas ogłoszenia nie były zbyt długie, ponieważ mało która osoba będzie chciała się z nimi zapoznać w całości. Sprawdzajmy oferty konkurencji i dostosujmy ofertę do potrzeb odbiorców, a bardzo się nam to opłaci. Poza tym określmy grupę docelową, ponieważ zwiększymy w ten sposób swoje szanse na pomyślne załatwienie sprawy. Mogą to być młode rodziny, przedsiębiorcy lub też studenci. Po wyborze grupy docelowej, dopasujmy do niej opis sprzedawanej nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj