sposoby wiązania sznurówek

Cóż można napisać o sposobie sznurowania butów? Pewnie pomyślicie, że niewiele, ponieważ jeszcze parę lat temu sposób wiązania sznurowadeł nie maił większego znaczenia. Obecnie to jak zasznurowane są nasze buty świadczy o naszym dobry guście i znajomości aktualnych trendów mody. Minęły już czasy, gdy sznurowadła można było zakupić w trzech jedynie słusznych kolorach, czyli czarnym, białym i brązowym. Obecnie znajdziemy sznurówki we wszelkich możliwych kolorach i odcieniach w tym wielokolorowe i neonowe. Dlatego też sznurowadła to nie tylko odzwierciedlenie naszego stylu, ale również manifestacja naszych poglądów, dla przykładu wegetarianie wybierają zielony kolor sznurowadeł, co ma podkreślić ich ekologiczne poglądy zaś panie ze środowisk feministycznych chętniej sięgają po sznurówki fioletowe.

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych i kilka tych mniej popularnych sposobów wiązania sznurówek.

Drobno na krzyż – to chyba najbardziej popularny sposób wiązania sznurówek. Przez dwie pierwsze dolne dziurki od spodu przekładamy końcówki sznurowadła, a następnie na krzyż od spodu przekładamy przez kolejne dziurki aż do góry. Pamiętajmy, żeby po przełożeniu przez pierwsze dziurki wyrównać do jednakowej długość obu końców sznurówki.

Paski – to kolejny z nieśmiertelnych sposobów wiązania sznurówek. Należy wprowadzić sznurowadło do góry prze dwie pierwsze dolne dziurki a następnie wyjąć je od spodu przez dwie wyżej. Teraz zamieniamy końcówki równolegle miejscami, przepychamy przez te same dziurki pod spód i wyciągamy ponownie w dziurkach powyżej. Tworzymy w ten sposób poziome paski.

Można połączyć obie te techniki, czyli stworzyć ich wariację. Zaczynamy tak jak w sposobie paski, ale zamiast równoległego przeciągania sznurówek przekładamy je na krzyż w dziurki powyżej, a po każdym kolejnym skrzyżowaniu sznurówkę prowadzimy od spodu przez dziurkę znajdującą się bezpośrednio pod aktualnie używaną.

Pamiętajmy, że eksperymentowanie z rozmaitymi sposobami wiązania sznurówek najlepiej przeprowadzić na obuwiu sportowym lub trampkach.

Drabinka – Sznurówkę należy przewlec od spodu przez obie dziurki, a następnie jej końce przekładamy prostopadle od góry przez dziurki wyżej. Jeden koniec sznurowadła należy przeciągnąć przez jego przeciwległy fragment, ułożony pionowo, który powstał przez przewleczenie sznurówki z pierwszej do drugiej dziurki. Na koniec należy włożyć go do dziurki prostopadle do góry. Z drugim końcem, należy zrobić dokładnie to samo. Pamiętajmy, aby sznurówki krzyżowały się dokładnie na środku. Taki sposób wiązania sznurówek pozwala uzyskać modny wygląd ulubionej pary trampek.

Na skos – W tym przypadku należy przewlec sznurówkę z wierzchu przez pierwsze, dolne dziurki. Następnie jeden z końców wystarczy przeciągnąć prostopadle od spodu do dziurki wyżej. Drugi koniec sznurówki przewlec od spodu, na skos do trzeciej dziurki od dołu. Oba końce należy przewlekać równolegle z wierzchu do dziurki, znajdującej się po drugiej stronie. Wszystkie kroki wystarczy powtarzać przewlekając końcówki na zmianę – jedna prostopadle, a druga po skosie.

Linie bez wiązania – W celu uzyskania efektu ukrytego wiązania, sznurówkę należy przewlec z góry przez dziurki, które znajdują się najniżej. Oba końce sznurówki, wystarczy przeciągnąć prostopadle od spodu do góry w taki sposób, aby jeden z nich znalazł się w dziurce wyżej, a drugi dwie dziurki wyżej. Następnie każdy z końców należy przewlec równolegle do dziurki po drugiej stronie, ponownie przeciągnąć oba końce sznurowadła od spodu, co drugą dziurkę prostopadle do góry, a następnie równolegle do sąsiedniej dziurki. Przy przedostatnim poziomie, wystarczy przewlec do góry jeden z końców sznurówki – ten, który znajduje się najniżej i przeciągnąć go równolegle przez pierwszą parę dziurek. Gdy oba końce sznurówki będą po tej stronie, wystarczy już tylko po spodniej stronie wiązania wykonać supełek i obciąć zbędne końce.

Zamek błyskawiczny – to kolejny efektowny sposób wiązania sznurówek. Sznurówkę przewlekamy dołem przez dwie pierwsze dziurki. Następnie przekładamy oba jej końce od spodu, przez poprzeczny kawałek sznurowadła, który powstał między najniższymi dziurkami. Powinna powstać pętelka. Krzyżujemy oba kawałki sznurówki na środku i przewlekamy od spodu przez kolejne dziurki. Ponownie przeciągamy każdy z końców pod dopiero, co utworzonym fragmentem wiązania, tak, aby powstała pętelka. Powtarzamy, aż do przewleczenia sznurówki przez ostatnie dziurki.

Pętle – też bardzo ciekawy sposób wiązania sznurówek. Sznurówkę przewlekamy od samego dołu, przez obie dziurki od spodu. Oba końce sznurówki należy skrzyżować na środku i opleść wokół siebie tak, by powstała pętelka. Sznurówkę przewlekamy przez następną parę dziurek ponownie od spodu. Powtarzamy cały proces aż dojdziemy do pierwszej pary dziurek w bucie.

Oczywiście jest zdecydowanie więcej sposobów ciekawego wiązania sznurówek. Przeszukując internet znajdziecie opisy a nawet filmy instruktażowe.

Na zakończenie ciekawostka, wiedzieliście, że końcówka sznurówki (plastikowa lub metalowa) ułatwiająca jej przewlekanie ma swoją nazwę? Tak, takie zakończenie nazywa się aglet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj