pompa ciepła

Pompa ciepła jest jednym z tych urządzeń, które daje nam bardzo szerokie możliwości w zakresie wykorzystywania zasobów energii naturalnej. Energia ta może być pobierana m.in. z gruntów, powietrza, ale też z wody. Nic dziwnego, że takie pompy znajdują coraz szersze zastosowanie w nowoczesnym budownictwie, np. w domach jednorodzinnych. Taka forma ogrzewania domu jest nad wyraz opłacalna, chociaż musimy mieć na uwadze to, że na samym początku będziemy musieli sporo pieniędzy zainwestować. Z czasem jednak taka inwestycja nam się zwróci i będziemy z niej niezwykle zadowoleni. Producenci pomp ciepła pojawiają się na rynku z każdym kolejnym rokiem, dlatego najważniejsze jest dokładnie przeanalizowanie dostępnych ofert, a następnie zdecydowanie się na tę jedną jedyną. Tego typu inwestycje pozwalają nam zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Pompa ciepła – na jakie koszty należy się przygotować?

Pompa ciepła to sprawdzone rozwiązanie grzewcze, jednak musimy przygotować się na to, iż najpierw trzeba zebrać niezbędny kapitał finansowy, aby móc w ogóle myśleć o realizacji takiego projektu. Na terenie Polski domy jednorodzinne dysponują średnią powierzchnią użytkową na poziomie 170 metrów kwadratowych. W przeliczeniu na złotówki, koszt zainwestowania w pompę ciepła może wynieść nawet 50 tysięcy złotych. Oczywiście mowa o kompletnym montażu oraz zakupie wszelkich elementów dodatkowych. Muszą nad tym pracować uznani fachowcy, ponieważ tylko w ten sposób ma się pewność tego, że prace projektowe, montażowe oraz wykończeniowe zostaną przeprowadzone pomyślnie.

Pompy ciepła mają na terenie całej Polski wielu zwolenników. Najbardziej opłacalną propozycją dla wszelkich zainteresowanych osób jest zdecydowanie się na pompę pochodzącą od uznanego producenta, który zajmuje się również jej montażem. W takim przypadku koszt inwestycji może spaść nawet o 30-40 procent, ponieważ unika się poważnych błędów. Na ostateczny koszt planowanej inwestycji wpływ ma wiele różnych czynników, m.in. takich, jak:

 • rodzaj pompy ciepła,
 • prawidłowa instalacja wybranej pompy.

Jak widać osoby bez większego doświadczenia nie powinny oszczędzać na fachowcach, ponieważ bardzo szybko mogą tego pożałować, głównie w zakresie finansowym. Niestety wiele osób nie podchodzi do sprawy na poważnie, przez co traci się swoje oszczędności, a żeby dopracować projekt do perfekcji trzeba zaciągać niepotrzebny kredyt. Lepiej się przed tym zabezpieczyć i już na samym początku postawić na prawdziwych profesjonalistów. Wyjdzie nam to na dobre i skorzysta na tym całe gospodarstwo domowe.

Wybór pompy ciepła – jak się za to zabrać?

Wybór pompy ciepła nigdy nie będzie łatwy, ale jeśli zainteresowane osoby podejdą do tego racjonalnie i z należytym przygotowaniem nie będą tego żałować. Powinniśmy pamiętać o tym, że taka pompa dzieli się na wiele rodzajów. Podstawową kwestią, na której powinniśmy skupić naszą uwagą jest to, skąd ma pochodzić pobierana energia. Każda pompa różni się od siebie m.in. systemem czerpania energii. Takie parametry musimy dokładnie przeanalizować, aby uniknąć później rażących zaniedbań. Najpopularniejsze źródła ciepła, na które decydują się współcześni klienci to:

 • powietrze,
 • grunt.

Każde z wymienionych źródeł może dostarczać energię do budynku w inny sposób i na różnych warunkach. Szeroka wiedza jest więc kluczem do sukcesu. To właśnie dlatego tak ważne jest nawiązanie współpracy z doświadczonymi architektami oraz z ekspertami, którzy znają się na takich urządzeniach i wiedzą o nich dosłownie wszystko.

Pompa ciepła może być także kombinacją dwóch systemów. Pod tym kątem ma się pełną swobodę wyboru, chociaż zdecydowanie najczęściej spotykane rozwiązania to solanka/woda oraz powietrze/woda. Ostateczne decyzje muszą być konsultowane z fachowcami, ponieważ przeciętne osoby nie mają na ten temat zielonego pojęcia i na pewno nie będą myśleć w prawidłowy sposób. Tym samym może się zwiększyć całkowity koszt inwestycyjny, a raczej do tego żaden z domowników nie chciałby dopuścić na własnym przykładzie.

Pompy ciepła w wersji gruntowej – dlaczego są tak opłacalne?

temperatura dla pompyZdaniem wielu ekspertów najbardziej opłacalnym przedsięwzięciem w dzisiejszych czasach są pompy ciepła w wersji gruntowej. Oczywiście jest w tym dużo racji, jednak trzeba zastanowić się nad tym, dla kogo konkretnie są one przeznaczone. Kryją w sobie wiele zalet i wcale nie jest trudno je zamontować, pod warunkiem, że zabierają się za to osoby, które świetnie się na tym znają i mają do tego odpowiednie narzędzia. Takie pompy ciepła odpowiadają za pobieranie ciepła z gruntu, a konkretniej poprzez skuteczne ogrzewanie cieczy, która jest odporna na proces zamarzania. Ta ciecz pochodzi z kolektora gruntowego i dostarczana jest najpierw do wybranej pompy, a następnie do samego budynku. Pompy są bardzo ekologicznymi i bezpiecznymi w działaniu urządzeniami.

Wszelkie zawiłości związane z działaniem tego typu urządzeń grzewczych wyjaśnią nam profesjonaliści, dlatego współpraca z nimi jest kwestią kluczową. Nie należy uciekać przed takimi rozmowami, ponieważ prowadzą do wielu dobrych rzeczy. Gruntowe pompy ciepła są uważane za:

 • bardzo wydajne,
 • doskonałe pod kątem parametrów eksploatacyjnych,
 • niezawodne,
 • odporne na zmienne temperatury.

Nic dziwnego, że można je obecnie zauważyć w tak wielu gospodarstwach domowych, skoro ludzie są nimi po prostu oczarowani. Oczywiście istnieje kilka kwestii, które należy wziąć pod lupę podczas realizowania takich inwestycji. Chodzi tutaj o umiejętne dobranie wydajności źródła ciepła oraz mocy pompy do naszego zapotrzebowania energetycznego. Nie mając w tej kategorii większego doświadczenia i nie dysponując fachową wiedzą, musimy bazować na poradach profesjonalistów, które okażą się dla nas nad wyraz pomocne.

Pompy ciepła w wersji gruntowej są w stanie pracować na maksymalnych obrotach i z pełną wydajnością nawet przy bardzo niskich temperaturach, dochodzących do -25 stopni Celsjusza. Powinniśmy pamiętać o tym, aby ich nie przeciążać, ale tutaj wystarczy korzystać z porad fachowców i na pewno uniknie się groźnych błędów. W przypadku gruntowych pomp ciepła należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 45 tysięcy złotych. W grę wchodzi przecież realizacja dolnego źródła ciepła, która powinna kosztować 13-14 tysięcy złotych, ale też zakup samego urządzenia grzewczego. Dorzucamy do tego profesjonalny montaż. Nie są to jednak aż tak duże kwoty, biorąc pod uwagę wydajność wybranego systemu.

Powietrzne pompy ciepła – jakie mają zalety i czym przekonują do siebie inwestorów?

powietrzne pompy ciepła
powietrzne pompy ciepła

Drugim rozwiązaniem, na które możemy się skupić są powietrzne pompy ciepła. Również mają wiele zalet, dlatego warto dokładnie porównać między sobą dwa powyższe modele i na podstawie wyciągniętych wniosków zdecydować się na finalną inwestycję. Pompy te wykorzystują jako źródło ciepła powietrze atmosferyczne. Co prawda ich popularność nie stoi na tak wysokim poziomie, jak urządzenia gruntowe, ale w ostatnich latach zmienia się to na lepsze. Jak widać wystarczy się do nich przekonać, a wielu inwestorom się to opłaci.

Powodem takiego stanu rzeczy może być m.in. wahająca się cena zakupu urządzenia centralnego. W takiej sytuacji należy przygotować się na dość spory wydatek, ponieważ wyniesie on około 15 tysięcy złotych. Nie każdego jest stać na taką inwestycję początkową. 15 tysięcy to dolna granica, gdyż bardziej pożądane urządzenia potrafią kosztować nawet 35 tysięcy złotych. Wiele zależy od nas samych, ale też od przeanalizowanego zapotrzebowania energetycznego. Wszystkie te parametry należy wziąć pod uwagę, aby podjąć rozsądną decyzję. Ludzie decydują się na takie pompy ciepła z kilku powodów, przede wszystkim:

 • nie ma konieczności inwestowania w dolne źródło energii,
 • na niektórych elementach można zaoszczędzić, nawet kilka tysięcy złotych,
 • całkowity koszt inwestycyjny nie powinien przekroczyć 30 tysięcy złotych, chociaż można zdecydować się na droższe modele.

Powietrzne pompy ciepła sprawdzą się głównie na niewielkich działkach, na których nie ma się możliwości zainwestowania w instalację wymiennika gruntowego. Takich osób jest naprawdę sporo, dlatego ostatnimi czasy takie pompy zyskały na popularności i popyt na nie raczej nadal będzie rósł. To odpowiednia opcja dla tych osób, które nie chcą przeprowadzać na swoich działkach żadnych prac ziemnych, ponieważ mają co do tego jakiekolwiek obawy. Nie trzeba się z nich nikomu tłumaczyć, ponieważ to my wykładamy pieniądze na wybrane urządzenie grzewcze, a zadaniem fachowców jest jego prawidłowy montaż. My nie musimy sobie tym zaprzątać głowy. To ciekawa inwestycja również w sytuacji, gdy chce się nieco zaoszczędzić na ogólnych kosztach inwestycyjnych. Oczywiście trzeba się przy tym liczyć z nieco wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.

Pompa ciepła a eksploatacja urządzenia grzewczego

przekrój gruntu

Koszty eksploatacji potrafią się od siebie znacznie różnić, dlatego kluczowe jest nawiązanie ze sprawdzonym fachowcem, który będzie w stanie poinformować nas o wszelkich kosztach inwestycyjnych. Dużo zależy od:

 • efektywności danego urządzenia,
 • wydajności wybranej pompy.

W tym przypadku bada się skalę roczną, a konkretniej współczynnik SPF. Jeśli zainwestuje się w pompę typu solanka/woda na poziomie SPF 4.5 można mieć gwarancję niższych kosztów eksploatacyjnych, niż w przypadku pompy o wartości SPF 4.0. Pierwsze rozwiązanie związane jest z kosztami na poziomie 1500 złotych, natomiast drugie to koszt rzędu około 1700 złotych. Jak widać dokładne analizy są w tej kategorii jak najbardziej wskazane, a więc osoby bez należytej wiedzy nie będą w stanie odpowiedzieć sobie na wiele prostych pytań. Na szczęście na rynku nie brakuje prawdziwych fachowców, którym możemy zaufać i nawiązać z nimi nieco dłuższą współpracę. Każdemu wyjdzie to na dobre, ponieważ wiążące decyzje będą podejmowane w porozumieniu ze specjalistami i niczego nie pozostawi się przypadkowi.

Pompa ciepła to korzystne rozwiązanie grzewcze, dzięki któremu można dużo zaoszczędzić, jeśli do sprawy podejdzie się z chłodną głową i weźmie się pod uwagę wszystkie możliwości. Pompy ciepła w wersji powietrze/woda będą generować nieco wyższe koszty eksploatacyjne, ponieważ charakteryzują się odrobinę niższą wydajnością. Warto rozejrzeć się za najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, co dla większości zainteresowanych inwestorów nie powinno być zbyt trudne. Grunt to nie podejmować finalnych decyzji zbyt pochopnie i na własną rękę, ponieważ sporo można na tym stracić.

Pompy ciepła – jakie dodatkowe korzyści można z nich wynieść?

ładna pompa

Pompy ciepła wiążą się oczywiście z wieloma dodatkowymi korzyściami, dlatego dogłębne zbadanie tematu jest jak najbardziej opłacalne. Chodzi tutaj głównie o to, że:

 • koszty eksploatacyjne nie będą stały na zbyt wysokim poziomie,
 • koszt inwestycji może zwrócić się w bardzo krótkim czasie, zależnie od wybranego rozwiązania,
 • budynki mogą być ochładzane latem.

Takie propozycje mają więc szereg rozmaitych zalet. Najkorzystniejszą opcją okazują się pompy ciepła z wbudowanymi funkcjami chłodzenia pasywnego, których na rynku nie brakuje. Dobrą inwestycją będą również pompy rewersyjne, w których dolne źródło ciepła można swobodnie zamieniać z górnym. Możliwości jest wiele, lecz liczy się to w jaki sposób do tematu podejdą inwestorzy. Wszelkie zaniedbania odbiją nam się czkawką, dlatego należy działać cierpliwie i w porozumieniu ze specjalistami. Powyższe pompy umożliwią ochłodzenie budynku w porze letniej, a więc nie będzie konieczności inwestowania w dodatkowy klimatyzator. Pozwoli nam to zaoszczędzić na rachunkach.

Posiadając pompę ciepła nie trzeba decydować się na budowę komina lub też kotłowni. Jest to całkowicie zbędne działanie i nie przynosi wymiernych korzyści. Poinformują nas o tym wybrani architekci, dlatego warto słuchać ich na każdym etapie realizacji prac montażowych i projektowych. Uniknie się w ten sposób wielu niepotrzebnych nieporozumień. W pompach ciepła nie zachodzi proces spalania opału, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić ją w dowolnym miejscu na terenie naszego gospodarstwa domowego. Jeśli nie chcemy podejmować takiej decyzji samodzielnie, pozostawmy ją doświadczonemu architektowi.

Zrealizowanie zaplanowanej inwestycji z pewnością zakończy się sukcesem. Wiele osób marzy obecnie o pompach ciepła, chociaż na samym początku wypada po prostu zapoznać się z dostępnymi rodzajami oraz kosztami, które pojawiają się po wdrożeniu planu w życie. Zapoznanie się z aktualnymi możliwościami finansowymi pozwoli zakończyć proces w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu zainteresowani mają pewność, że stać ich na całość inwestycji i prace przebiegną sprawniej, bez niepotrzebnych zgrzytów.

Zainwestowanie oraz wybór pompy ciepłej

Zainwestowanie w pompę ciepłą w dzisiejszych czasach ma bardzo duży sens. Wiążę się to ze sporymi kosztami początkowymi, ale z biegiem czasu inwestycja zacznie się zwracać, aż w końcu okaże się bardzo opłacalna. Takie urządzenia grzewcze mają w Polsce wielu sympatyków, ponieważ doskonale ogrzewają nawet duże budynki, ale mogą je też latem chłodzić. Wszystko zależy od tego, na jakie konkretnie modele się zdecydujemy.

panel sterowania

Najbardziej popularnymi możliwościami są pompy gruntowe i powietrzne. Obie wersje mają swoje zalety. Pierwsze związane są z nieco wyższymi kosztami, ale za to charakteryzują się dużą wydajnością i odpornością na zmienne temperatury. Mogą pracować nawet w skrajnie niskich temperaturach. Pompy powietrzne działają efektywnie i nie ma w nich konieczności inwestowania w dolne źródło energii. Ostateczna decyzja powinna być więc podjęta po długotrwałych konsultacjach z ekspertami branżowymi.

W przypadku chęci zainwestowania w pompę ciepła należy przygotować kilkadziesiąt tysięcy złotych, ponieważ jest to związane nie tylko z zakupem samego urządzenia, ale też z inwestycją w elementy dodatkowe i montaż. Przeciętne osoby nie będą w stanie wykonać takich prac samodzielnie, ponieważ potrzebne są do tego specjalistyczne umiejętności, bogata wiedza oraz fachowość. Prace montażowe powinny przebiegać sprawnie i bez żadnych błędów, wystarczy przyłożyć się do wyboru odpowiedniej ekipy.

Pompy ciepła pozwalają nam na bezproblemowe wykorzystywanie energii naturalnej i zadbanie o domowe finanse. Nie trzeba decydować się na realizowanie prac ziemnych, jeśli zainteresowani wybiorą pompy powietrzne. Jak widać wszystko jest uzależnione od naszych preferencji oraz potrzeb energetycznych. Zainwestowanie w pompę ciepła ma bardzo wiele zalet, a mianowicie należy wymienić w tym miejscu chociażby:

 • pełne bezpieczeństwo użytkowania oraz ekologiczność zastosowanego rozwiązania,
 • tanie ogrzewanie oraz możliwość chłodzenia budynku,
 • brak regularnej kontroli, ponieważ pompy nie wymagają intensywnej obsługi.

Korzystanie z takich rozwiązań ma coraz większe grono zwolenników, dlatego warto przeanalizować wspomniane urządzenia grzewcze i poświęcić im odrobinę wolnego czasu. Nasze gospodarstwo domowe może się w ten sposób znacznie rozwinąć, a my na pewno zapomnimy o bardzo dużych rachunkach i zaoszczędzimy w domowym budżecie dużo gotówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj