Rośliny nie mogą się prawidłowo rozwijać bez oświetlenia. Kupując growbox’a należy zatem zwrócić szczególną uwagę na ten element. Lepsza będzie lampa HPS, CFL, MH, a może należy postawić na popularne lampy LED? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego światło jest ważne w uprawie?

Światło odgrywa ogromną rolę w procesie rozwoju roślin. To bowiem niezbędny element procesu fotosyntezy, czyli jednej z najważniejszych przemian biochemicznych na Ziemi. Fotosynteza odbywa się w dwóch fazach. Najpierw światło jest absorbowane przez roślinę oraz zamieniane na energię wiązań chemicznych. W drugiej fazie natomiast powstała energia wiązań chemicznych wykorzystana zostaje do syntezy związków organicznych. Poza energią świetlną w procesie fotosyntezy bierze udział dwutlenek węgla oraz woda. Dzięki niemu roślina zyskuje „pożywienie” oraz szansę na prawidłowy rozwój. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest oświetlenie growbox’a. Lampa HPS, a może inna? Którą wybrać?

Jakie oświetlenie do growbox’a?

Kupując growbox’a możemy zdecydować się na gotowy zestaw, wyposażony w niezbędne oświetlenie, wentylację i wszelkie inne, potrzebne elementy. Taką „mini szklarnię” możemy jednak zbudować samodzielnie, korzystając z komponentów, dostępnych w specjalistycznych sklepach. Oświetlenie dostępne jest w formie różnorodnych lamp. Różnią się one wymiarami, mocą, a także innymi właściwościami. Najczęściej wybierana przez klientów jest lampa HPS. Dużą popularnością cieszą się jednak również żarówki MH, DUAL, energooszczędne CFL, a także panele LED. Dobierając odpowiedni model należy mieć na względzie zarówno specyfikę danego, hodowanego gatunku, jak i fazę wzrostu, w której aktualnie znajduje się roślina lub w której za chwilę się znajdzie.

Czym różnią się poszczególne modele?

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest energooszczędne lampa CFL. Na nią wydamy najmniej i dlatego to model najchętniej wybierany przez początkujących hodowców. Charakteryzuje się ona raczej chłodnym, białym światłem. Nie oferuje jednak szczególnie dużego strumienia świetlnego, a także imponujących parametrów wyjściowych PAR. Właśnie dlatego nieco bardziej obeznani hodowcy sięgają również po lampy HPS lub MH. Te drugie szczególnie popularne są w fazie wzrostu. Lampa HPS przydaje się natomiast w fazie kwitnienia. Na rynku dostępne są nawet hybrydowe wersje lamp MH/HPS.

A może lampy LED?

Warto też podkreślić, że jakiś czas temu na rynek szturmem weszły lampy LED. Coraz częściej wykorzystuje się je również do hodowli w growbox’ach. To rozwiązania energooszczędne, oferujące dobre osiągi oraz nienagrzewające się. Praktycznie jedynym ich minusem jest cena. Lampa HPS, CFL lub MH na ich tle wypada jednak znacznie korzystniej cenowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here