najem okazjonalny

Pojęcie najmu okazjonalnego pojawia się na rynku nieruchomości coraz częściej. To swego rodzaju zabezpieczenie dla właścicieli mieszkań, którzy mogą w ten sposób chronić swoje prawa. Dzięki temu właściciele nie powinni mieć żadnych problemów z nierzetelnymi lokatorami, którzy nie będą chcieli opuszczać ich mieszkania. Trzeba mieć jednak pełną świadomość tego, że umowa najmu okazjonalnego jest dość złożona i zdecydowanie bardziej skomplikowana, niż w przypadku zwykłych umów, które są podpisywane z najemcami. W taki proces trzeba się zaangażować i najlepiej mieć u boku doświadczonego specjalistę.

Najem okazjonalny – dlaczego tak chętnie decydują się na to właściciele mieszkań?

Najem okazjonalny jest niezwykle przychylną formą zawierania umowy z najemcami dla właścicieli mieszkań, ponieważ w ten sposób można:

  • przeprowadzić ekspresową egzekucję komorniczą,
  • doprowadzić do szybkiego opróżnienia mieszkania,
  • doprowadzić do niezwłocznego usunięcia nierzetelnych najemców z mieszkania.
mieszkanie na wynajem
Fot: Booking

Nic dziwnego, że taka opcja ma tak szerokie grono sympatyków. Każdy chciałby przecież zadbać o swój lokal i mieć wpływ na to, kto w nim zamieszkuje oraz podejmować odpowiednie działania i decyzje. Umowa najmu okazjonalnego działa na takiej zasadzie, co standardowe umowy najmu (pod kątem mocy prawnej). Oczywiście nie wszyscy najemcy są zachwyceni taką propozycją, jednak jeśli ktoś ma zamiar działać uczciwie i zależy mu na jedynie na zapewnieniu sobie miejsca do mieszkania, powinien chętnie na nią przystać.

Taki najem zabezpiecza interesy właścicieli m.in. na tej podstawie, że w bardzo krótkim czasie można zacząć ewentualne postępowanie egzekucyjne i tym samym uniknąć niepotrzebnych procesów sądowych.

Najem okazjonalny – komu przysługuje i co zawiera w sobie umowa?

podpisywanie formalności umowa najmu

Na podpisanie umowy najmu okazjonalnego mogą zdecydować się ci właściciele mieszkań, które chcą je wynająć w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych u innych osób. W związku z tym nie obejmuje to właścicieli lokali usługowych. Chodzi tutaj o najem prywatny, a więc odpada również wynajmowanie mieszkania w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Skonstruowanie umowy najmu w wersji okazjonalnej nie powinno być zbyt skomplikowanym procesem. Każda zainteresowana osoba z pewnością temu podoła. Najem okazjonalny wymaga podpisania umowy, w której znajdą się następujące zapisy:

  • wskazanie ewentualnego mieszkania, do którego będzie mógł się wyprowadzić najemca,
  • dostarczenie oświadczenia od osób trzecich o zgodzie do wprowadzenia się najemcy do jego nieruchomości po zakończeniu umowy,
  • dostarczenie oświadczenia (akt notarialny) o zgodzie do poddania się czynnościom egzekucyjnym.

Jak widać warto przestrzegać wszystkich powyższych zasad, aby umowa obowiązywała zgodnie z przyjętymi zasadami. Taka umowa musi być zgłoszona do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie do 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Wynajmujący musi o tym bezwzględnie pamiętać, aby nie narazić się na żadne przykre konsekwencje.

wynajem mieszkania

Najem okazjonalny – kiedy można wypowiedzieć umowę?

Umowa najmu okazjonalnego musi być określona w czasie, lecz czas trwania umowy nie może przekraczać 10 lat. Istnieją pewne przesłanki, które mówią o tym, kiedy konkretnie taka umowa może ulec wypowiedzeniu. Oto one:

  • najemca nie używa mieszkania w sposób zgodny z ustaleniami przyjętymi przez właściciela,
  • najemca nie płaci za czynsz lub rozmaite opłaty przez okres trzech pełnych płatności,
  • najemca podnajmuje wynajmowane mieszkanie.

Jak widać właściciele mieszkań mogą się w ten sposób zabezpieczyć i spać zdecydowanie spokojniej, ponieważ w żadnym momencie nie będą się przesadnie martwić o własną nieruchomość. Właściciele mogą zażądać opuszczenia lokalu poprzez wysłanie żądania do lokatora (termin 7 dni na opuszczenie mieszkania). W razie jakichś problemów pozostaje eksmisja i wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Najem okazjonalny – kilka słów podsumowania

Nie da się ukryć, że najem okazjonalny to ogrom korzyści dla wszystkich tych osób, które zastanawiają się nad wynajęciem swojego mieszkania innej osobie. Dzięki temu mamy pewność, że nasze mieszkanie nie będzie przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej lub podnajmowane innej osobie. Umowa przeznaczona jest dla ludzi, którzy chcą wynająć lokal do celów prywatnych, aby zaspokoić czyjeś potrzeby mieszkaniowe.

Skorzystanie z najmu okazjonalnego pozwala na uniknięcie niepotrzebnych sporów i stresów. W ten sposób właściciele mogą zdecydować się na natychmiastową egzekucję komorniczą lub eksmisję lokatora, jeśli ten nie będzie przestrzegał ustalonych warunków. Wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić np. wtedy, gdy dana osoba nie będzie płaciła czynszu lub też zacznie używać mieszkania w sposób niezgodny z przyjętymi wcześniej ustaleniami. Czas trwania umowy to maksymalnie 10 lat, a co istotniejsze jej podpisanie należy zgłosić do Urzędu Skarbowego. Jak widać obowiązki są nakładane nie tylko na lokatorów, ale też właścicieli, jednak jest to jedna z najbezpieczniejszych form wynajmu własnego mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj