Łazienka jest bardzo trudnym w projektowaniu pomieszczeniem. Z tego powodu konieczne jest kierowanie się pewnymi zasadami przy tworzeniu projektu łazienki. Jak przygotować projekt łazienki krok po kroku?
Zacznijmy od określenia stanu faktycznego, czyli tego jak wygląda łazienka, jakie są potrzeby domowników, jakie zmiany można wprowadzić by zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia, jak poprawić komfort . Wszystkie potrzeby warto spisać, by kierować się nimi przy wybieraniu konkretnych rozwiązań.
Ilu użytkowników będzie korzystało z łazienki? Jeśli z łazienki ma korzystać więcej domowników należy wziąć po uwagę ich potrzeby. Nieco inne potrzeby mają kobiety a inne mężczyźni. Gdy w domu są dzieci nie można zapominać, by dostosować urządzenia, bezpieczeństwo pomieszczenia również do potrzeb małych dzieci. Różne potrzeby domowników należy w miarę możliwości wprowadzić do projektu łazienki. Łazienka dla rodziny powinna być jak najbardziej uniwersalna.
Inspiracji do stworzenia łazienki można poszukać w gazetach branżowych, Internecie. Wiele ciekawych pomysłów można zastosować we własnej łazience. Można kierować się stylistyką znalezioną w gotowym projekcie. Z gotowych projektów można czerpać pewne kompromisy, które można zastosować we własnej łazience.
Projekt pomieszczenia warto stworzyć na papierze lub programie do aranżacji wnętrz. Dobrym pomysłem jest stworzenie kilku oddzielnych projektów z różnymi, szczegółowymi rozwiązaniami. W ten sposób można zobaczyć, który z nich najbardziej pasuje do naszych gustów oraz najlepiej spełnia potrzeby poszczególnych domowników. Warto wypróbować różne warianty ustawień mebli i urządzeń w ramach możliwości, które daje instalacja wodna i kanalizacyjna, która już w łazience się znajduje.
Nie można zapomnieć o stworzeniu kosztorysu. Na etapie wyboru poszczególnych materiałów wykończeniowych oraz elementów wnętrza łazienki należy szacować koszty korzystając z ofert dostępnych na rynku. Ustalenie wstępnych kosztów remontu łazienki, czy praca wykończeniowych pozwala na dopasowanie kosztów do posiadanego budżetu. Kontrola kosztów pozwala na uzyskanie pewnych oszczędności. Dobrze jest stworzyć dwa plany finansowe, czyli jeden dla łazienki marzeń oraz drugi, który jest najbardziej optymalny. Pozwala to na wybór na wybieranie różnych opcji urządzeń, sprzętu łazienkowego.
Wybór miejsca dokonywania zakupów ma spore znaczenie. W wielu przypadkach można w ten sposób sporo zyskać na cenach. Z jednej strony przy generalnym remoncie można spróbować realizować zakupy w dużych marketach budowlanych, gdzie można znaleźć promocje za zakupy w większych kwotach czy wyprzedaże. Pewne elementy łazienki można kupić w sklepach internetowych, gdzie można znaleźć niższe ceny.
Warto sprawdzić średnie ceny na poszczególnych rynkach produktów takich jak urządzenia do łazienki, materiały budowlane, jak płytki ceramiczne. W ten sposób można uniknąć sytuacji w jakiej dokona się zakupu produktów drogich, za które trzeba niepotrzebnie przepłacić.

Warto przemyśleć czy projekt łazienki tworzymy samemu czy zlecimy go architektom wnętrz. Profesjonalny projekt można realizować samemu, gdzie kosztem będzie jedynie przygotowanie projektu. Dobrze jest rozważyć, które prace remontowe chcemy zlecić firmie budowlanej, a które prace można wykonać we własnym zakresie. Wykonanie części prac remontowych samodzielnie pozwala na uzyskanie pewnych oszczędności, co przy dużych wydatkach pozwala na spore oszczędności związanych z wynajęciem specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj