Dla dziecka w wieku przedszkolnym oraz wczesnym wieku szkolnym warto przygotować odpowiednio dostosowany do jego wieku pokój. Jest to etap życia dziecka, gdy zaczyna ono naukę a jednocześnie bardzo szybko się rozwija. Warto stworzyć taki wystrój pokoju, który pozwala na dostosowanie sypialni do potrzeb ucznia. Jak sprawnie stworzyć taki pokój?

1. Na samym początku warto jest wybrać odpowiednią podłogę. Czym kierować się przy wybieraniu materiałów na podłogę? Najważniejsze jest bezpieczeństwo. W wieku przedszkolnym dziecka ma bardzo dużo energii. Zabawa bardzo często opiera się na ruchu. Z tego powodu podłoga nie powinna być śliska, co zwiększa ryzyko groźnych upadków. Dzieci w większych pokojach bardzo chętnie biegają. Najlepszym rozwiązaniem jest szukanie materiałów , które posiadają antypoślizgową powierzchnię. Do takich materiałów można zaliczyć płytki ceramiczne.

2. Kolejnym etapem jest wybór ścian. Na tym polu możemy mieć spory wybór, który nie zawsze jest łatwy. Z jednej strony trzeba wybrać rodzaj materiałów, które chcemy użyć na ścianach. Mogą to być tapety, ale warto brać pod uwagę, że są one mniej funkcjonalne przy montażu, niż naklejki ścienne. Atutem naklejek ściennych jest możliwość wyboru wielu ciekawych wzorów dopasowanych do zainteresowań dziecka. Takie wzory to bajkowe postacie, ulubieni sportowcy, zwierzęta. Wybór jest naprawdę duży a naklejki ścienne można łatwo zmienić, gdy ulegną uszkodzeniu czy gdy znudzą się dziecku. Tapety, które można malować też są dobrym pomysłem. Decydując się na farby warto wybierać takie, które są odporne na zabrudzenia lub można je zmywać.

3. Odpowiednio dobrane meble to kolejny krok przy tworzeniu pokoju dla przedszkolaka. Na tym etapie życia dziecka warto kierować się bezpieczeństwem dziecka. Meble nie powinny posiadać ostrych krawędzi, które mogą być groźne podczas upadku. Ważne jest, by meble były odpowiednio ustawione tak by zapewniały dużą przestrzeń do poruszania się w pokoju. W pokoju dla rodzeństwa można zdecydować się na większe regały, którymi można oddzielić sypialnie dzieci. W wieku przedszkolnym warto pomyśleć o biurku i krześle odpowiednio dostosowanym do wzrostu dziecka. W tym okresie życia dziecko zaczyna się już uczyć oraz spędzać sporo czasu przy komputerze. Biurko i krzesło nie powinny narażać dziecka na problemy z kręgosłupem, czyli powinny być wygodne. Krzesło najlepiej, gdy posiada elementy ruchome, które pozwalają na ustawienie odpowiedniej wysokości oraz odchylenia krzesło. Krzesło nie powinno być wywrotne, gdyż dzieci w tym wieku bardzo chętnie się bujają na krześle, co może rodzić pewne zagrożenia.
4 Dekoracja pokoju dziecka powinna być, choć trochę dopasowana do gustu dziecka. Na całej powierzchni pokoju dziecka najlepiej sprawdzają się stonowane kolory, w których lepiej się śpi czy uczy. Warto jest poświęcić ścianę, choćby tą przy której znajduje się biurko by zastosować kolory pastelowe czy ulubiony kolor dziecka. Na tej ścianie można również umieścić naklejki czy tapety wybrane prze samo dziecko. W tak zaaranżowanym pokoju dziecko może czuć się znacznie bardziej swobodnie. Na etapie dekorowania wnętrza warto również pomyśleć o dodatkowym oświetleniu, które pozwala na doświetlenie pewnych punktów przestrzeni oraz stworzenie dodatkowych dekoracji przy wykorzystaniu światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj