Piękny ogród wymaga od jego właścicieli nie tylko odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, ale też wiedzy na temat możliwości, jakie oferuje dany teren. Kształtowanie ogrodów czy innych zielonych przestrzeni zaczyna się już na etapie ich projektowania. Już wtedy warto zaplanować nasadzenia roślin, oczka wodne, skalniaki oraz ścieżki łączące poszczególne strefy, znajdujące się na danym terenie.

Wiadomo, że w pracach ogrodowych niezbędne są ziemia i rośliny, ale to zdecydowanie za mało, aby ogród wyglądał niczym z katalogu. Nieco mniej oczywistym, choć doskonałym materiałem dekoracyjnym są rozmaite kruszywa ogrodowe, które coraz częściej widzimy nie tylko na prywatnych posesjach, ale też w parkach czy na osiedlowych skwerach.

Do czego wykorzystuje się kruszywa ogrodowe?

Kruszywa ogrodowe to niezwykle uniwersalny materiał, który doskonale sprawdza się w wielu zewnętrznych aranżacjach. Jest on przede wszystkim odporny na działanie szybko zmieniających się warunków atmosferycznych. Dzięki swojej trwałości, zróżnicowanej kolorystyce i nieregularnym kształtom podkreśla wybrane miejsca w ogrodzie. Można go wykorzystać między innymi do:

  • dekorowania rabatek i alejek ogrodowych,
  • uzupełnienia nawierzchni na podjazdach i tarasach,
  • ozdabiania przestrzeni wokół basenów i oczek wodnych,
  • tworzenia bazy do skalniaków,
  • drenażu i zabezpieczania korzeni roślin.

Kruszywa ogrodowe w aranżacjach

Obecnie coraz bardziej popularne są projekty ogrodów lub zielonych przestrzeni miejskich, gdzie występuje podział na kilka stref. Najczęściej jest to strefa relaksu, zabawy, klomb z kolorowymi kwiatami, zbiornik wodny lub basen, przydomowy zielnik oraz owocowo-warzywne krzewy i rabatki. W każdym z tych miejsc z powodzeniem możemy wykorzystać kruszywa ogrodowe (jak np. www.cemex.pl/ksztaltowanie-krajobrazu), które spełnią nie tylko dekoracyjne, ale też praktyczne funkcje. Doskonale wpiszą się w krajobraz tradycyjnego ogrodu z mnóstwem traw, drzew i kwiatów, jak i nieco bardziej nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach, gdzie wykorzystuje się kamienie, drewno, a nawet metaloplastykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here