Czarny ślimak bez skorupy sunący po trawie.

Ślimaki są jednym z największych problemów ogrodników. Co zjada ślimak bez skorupy? No cóż… wszystko! Ślimaki żywią się zarówno roślinami ozdobnymi, jak i jadalnymi. Żerują na kwiatach, liściach i owocach, a niektóre gatunki buszują również w korzeniach roślin. Znalezienie skutecznych metod zwalczania i odstraszania ślimaków jest kluczowe, aby zachować zdrowie i piękno ogrodowych upraw. Co odstrasza ślimaki? W tym poradniku przedstawimy Ci zarówno naturalne metody i domowe środki na ślimaki, jak i specjalistyczne preparaty do zwalczania ślimaków.

Brązowy ślimak bez skorupy sunie po kamiennej ścieżce.

Jak odstraszyć ślimaki? Naturalne środki odstraszające ślimaki

Naturalne metody zwalczania ślimaków w ogrodzie to zarówno skuteczne, jak i ekologiczne sposoby na ochronę roślin przed tymi nieproszonymi gośćmi.

 • Barierki przeciwwilgociowe – ślimaki nie lubią pełzać po niektóre materiałach, które w związku z tym mogą działać jak naturalne bariery. Piasek, popiół czy pokruszone skorupy jaj rozsypane wokół roślin tworzą dla ślimaków nieprzyjemną przeszkodę. Takie „fortyfikacje” należy regularnie odnawiać, szczególnie po deszczu.
 • Rośliny odstraszające ślimaki – pewne rośliny mają naturalną zdolność odstraszania ślimaków dzięki swoim zapachom lub właściwościom chemicznym. Czosnek, nasturcja, i lawenda posadzone wokół ogrodu mogą skutecznie ograniczać ilość ślimaków w ogrodzie. To nie tylko praktyczne, ale również estetyczne rozwiązanie.
 • Zbieranie ślimaków ręcznie – choć może się to wydawać pracochłonne, to właśnie regularne zbieranie ślimaków ręcznie jest jednym z najbardziej bezpośrednich i najskuteczniejszych sposobów na kontrolowanie ich populacji. Najlepiej robić to wieczorem lub wczesnym rankiem, kiedy to ślimaki są najbardziej aktywne. Zebrane ślimaki należy następnie przenieść daleko od ogrodu lub zutylizować.

Kombinacja tych metod może zapewnić ogrodowi skuteczną ochronę przed ślimakami, nie powodując przy tym szkód w środowisku naturalnym. Regularne stosowanie tych sposobów zwiększa szanse na utrzymanie zdrowych i pięknych roślin wolnych od uszkodzeń spowodowanych przez ślimaki.

Domowe środki odstraszające ślimaki – co odstrasza ślimaki?

W walce ze ślimakami niszczącymi nasze uprawy liczy się każdy dobry pomysł. Oprócz opisanych wyżej, naturalnych metod odstraszania ślimaków, możemy również sięgnąć po domowe środki zwalczające ślimaki. Dwa z najpopularniejszych to pułapki piwne oraz stosowanie wapna ogrodniczego i soli.

Oryginalny kufel o lekko wygiętym kształcie, wypełniony do połowy piwem.

Jak przygotować piwną pułapkę na ślimaki?

 • Napełnij małe pojemniki, takie jak puszki czy słoiki, do połowy piwem. Piwo przyciąga ślimaki dzięki swojemu zapachowi.
 • Zakop pojemniki w ziemi tak, aby ich brzegi były na poziomie powierzchni gruntu. Ślimaki skuszone zapachem piwa, wpadną do pojemnika i utoną. Umieść pułapki wokół najbardziej zagrożonych roślin lub tam, gdzie zauważyłeś największą aktywność ślimaków.
 • Aby zachować skuteczność pułapki, należy regularnie wymieniać piwo, zwłaszcza po deszczu!

Bariery z wapna ogrodniczego i soli:

 • Wapno ogrodnicze i sól mogą być używane do tworzenia barier wokół roślin, które odstraszą ślimaki.
 • Wapno ogrodnicze rozsypane wokół roślin tworzy środowisko, które jest nieprzyjemne dla ślimaków ze względu na jego zasadowość – należy jednak zachować ostrożność i nie stosować wapna zbyt blisko roślin lub bezpośrednio na roślinach.
 • Sól (siarczan magnezu) stosuje się podobnie jak wapno, jednak z dodatkową korzyścią dla roślin – magnez i siarka są cennymi składnikami odżywczymi. Należy unikać bezpośredniego kontaktu soli z roślinami, ponieważ w nadmiarze może im szkodzić.
 • Oba środki, stosowane z rozwagą, mogą skutecznie odstraszać ślimaki, jednocześnie nie wyrządzając szkody roślinom.

Stosowanie domowych środków odstraszających ślimaki to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które może pomóc w ochronie ogrodu przed tymi szkodnikami. Ważne jest, aby pamiętać o umiarze i stosowaniu metod, które nie zaszkodzą roślinom ani nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Ochrona przed ślimakami – co na ślimaki w ogrodzie?

Zwalczanie ślimaków za pomocą środków chemicznych jest metodą, po którą warto sięgnąć, gdy inne, bardziej naturalne sposoby zawodzą, a szkody wyrządzone przez te mięczaki w ogrodzie są znaczące.

Zdecyduj się na zastosowanie środków chemicznych do zwalczania ślimaków, gdy obserwujesz dużą liczbę ślimaków, które znacząco szkodzą uprawom i trudno jest kontrolować ich populację innymi metodami. Po specjalistyczne preparaty warto również sięgnąć w przypadku cennych roślin (zarówno ozdobnych, jak i jadalnych), które są szczególnie narażone na ataki ślimaków i wymagają szybkiej ochrony.

Jakie preparaty znajdziesz w kategorii środków ochrony roślin do zwalczania ślimaków w ogrodzie?

 • Granulki na bazie żelaza – preparaty zawierające fosforan żelaza są jednymi z bezpieczniejszych opcji. Po zjedzeniu granulek ślimak przestaje pobierać pokarm, co prowadzi do jego śmierci. Produkt jest bezpieczny dla roślin, dzieci, zwierząt domowych oraz pożytecznych owadów, takich jak pszczoły.
 • Metaldehyd – skuteczna substancja do zwalczania ślimaków, ale zdecydowanie bardziej toksyczną niż fosforan żelaza. Należy go stosować z dużą ostrożnością, unikając kontaktu z roślinami jadalnymi i zbiornikami wodnymi. Warto szukać formuł o obniżonej zawartości metaldehydu lub tych, które są specjalnie zaprojektowane, aby zmniejszyć ryzyko zatrucia innych zwierząt.
 • Preparaty w formie żelu – są mniej inwazyjne dla środowiska, gdyż aplikuje się je punktowo, bezpośrednio na powierzchnię gleby. Dzięki temu ogranicza się możliwość przypadkowego spożycia przez niecelowe organizmy.

Choć środki chemiczne są skuteczne, ich użycie wymaga przemyślanego podejścia, aby zminimalizować ewentualny negatywny wpływ na środowisko oraz inne, pożyteczne organizmy. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta podanych na etykiecie produktu. Należy bezwzględnie unikać stosowania preparatów chemicznych w pobliżu zbiorników wodnych i podczas deszczowej pogody, aby zapobiec ich wymywaniu i przedostaniu się do wód gruntowych. Konieczne jest również regularne kontrolowanie efektywności zastosowanych środków oraz zmiana metod zwalczania, aby zapobiec budowaniu odporności przez ślimaki.

Szeroki wybór preparatów do zwalczania ślimaków z najdziesz w OBI. Sprawdź aktualną ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj