W czasie snu możemy się zregenerować – zarówno fizycznie jak i fizycznie. By jednak regeneracja przebiegała bez przeszkód i dawała efekt, trzeba zadbać o komfortowy, nieprzerwany sen. Wybierając odpowiednie łóżko zwykle więcej myśli poświęca się materacom, jednak dobranie odpowiedniej ramy czy stelaża jest równie istotne dla wygody naszego snu.

Budowa łóżka i najczęściej używane materiały

Podstawa łóżka, zwana potocznie ramą ma za zadanie podtrzymanie materaca i koordynację jego pracy. Stelaż, najczęściej dokupywany osobno, to miejsce, na którym bezpośrednio układamy materac.

Drewno jest najczęściej wybieranym materiałem w produkcji łóżek. Jest to trwały i elegancki materiał, a do tego łatwy w obróbce. W zależności od rodzaju drewna otrzymujemy ramy i stelaże różnej jakości i wytrzymałości. Najlepsze, a zatem i najdroższe są łóżka wykonane z litego drewna dębowego, bukowego, lub mahoniowego, tańsze, ale też mniej wytrzymałe są łóżka sosnowe,  jesionowe czy brzozowe.

Drewniane łóżka często zamiast z litego drewna wykonane są z klejonych elementów. Nie są one tak wytrzymałe jak lite drewno, jednak nie mają one sęków, przebarwień a ich kolor jest bardziej jednolity. Ich trwałość zależy od grubości łączonych warstw oraz od ich ilości.

Jak wybrać najlepsze łóżko do sypialni

Jednym z najważniejszych parametrów łóżka jest jego szerokość. Przyjmuje się, że dla łóżka jednoosobowego optymalny wymiar to 90 cm a dla dwuosobowego standardowo to 160 cm lub, jeśli nie pozwalają na to warunki mieszkaniowe, łóżko musi mieć co najmniej 140 cm szerokości, żeby zapewnić komfort obu śpiącym na nim osobom.

Innym istotnym elementem łóżka jest zagłówek.  W opinii specjalistów ze sklepu Edinos.pl, oferującego wysokiej jakości drewniane łóżka, zagłówek wpływa nie tylko na wygodę użytkowania – na przykład podczas czytania na siedząco, ale stanowi często element estetyczny – nie tylko samego łóżka, ale często wpływa na wygląd całej sypialni.

na zdjęciu łóżko z oferty sklepu edinos.pl

W przypadku łóżek drewnianych wykonywanych na indywidualne zamówienia często jest możliwość indywidualnego doboru zagłówka. Z kolei w przypadku zakupu w sklepie często jest możliwość wyboru spośród większej ilości modeli. Dlatego warto by zagłówek pasował do reszty wnętrza oraz do już posiadanej ściennej zabudowy sypialni.

Kolejnym ważnym elementem jest wysokość ramy. Przyjmuje się, że materac standardowo powinien znajdować się na wysokości 40-50 cm jednak jest to zależne również od takich czynników jak wzrost użytkownika, kondycja kręgosłupa czy indywidualne upodobania. Należy również pamiętać, że jeśli chcemy pod łóżko wsunąć na przykład szufladę na pościel, rama musi mieć co najmniej 30 cm wysokości.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here