Zima tuż tuż, a za oknem już pierwsze chłody. Dodając do tego wysokie ceny gazu i węgla oraz trudności z jego zakupem, coraz więcej osób wykonuje przegląd swoich okien. Warto to zrobić przed nadchodzącą zimą, gdyż dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Nieszczelne okna i drzwi balkonowe jednoskrzydłowe mogą odpowiadać za stratę nawet 20% ciepła z mieszkania. Mikroskopijne szczeliny są drogą wejścia dla chłodu, który nieustannie przenika z zewnątrz do środka mieszkania, ochładzając powietrze. Jeśli zapobiegniemy temu już teraz, zima będzie dla nas znacznie lżejsza do przetrwania.

Krok 1 – samodzielna regulacja drzwi balkonowych z PVC

Wiele osób zapomina o tym, że okna i drzwi balkonowe z PVC wymagają okresowej regulacji. Służą do tego specjalne śruby w okuciach i zawiasach, dzięki którym możemy zapewnić skrzydłom jeszcze lepsze dociskanie do ramy i znajdującej się w nich uszczelek. Pamiętajmy o tym, że w prawie każdym przypadku producenci stolarki PVC przewidują tzw. mikro wentylację, z której należy korzystać szczególnie zimą. Zapewnia ona stały i kontrolowany dopływ powietrza, który przedostając się systemem mikro kanalików, ma czas, by się ogrzać i nie wychładzać pomieszczenia. W internecie bez trudu można znaleźć wiele poradników, jak samodzielnie wyregulować okna i drzwi wejściowe / balkonowe przed zimą.

Krok 2 – montaż uszczelek do drzwi balkonowych i okien

W przypadku drewnianej stolarki starego typu możemy mieć do czynienia z dużymi nieszczelnościami. Jest to efekt kurczenia się drewna i powstawania nawet kilku milimetrowych szczelin. Jednym ze sposobów, aby sprawdzić szczelność drzwi balkonowych, jest ostrożne przesuwanie płomienia świeczki lub zapalniczki wzdłuż ościeżnicy. Jeśli płomień będzie drgał, jest to niechybny znak, że do środka przenika zimne powietrze z zewnątrz. Jeśli nie wiemy, jak wyregulować drzwi balkonowe starego typu, pozostaje nam użycie uszczelek. W sprzedaży jest ich naprawdę spory wybór: uszczelki gumowe i piankowe o różnych wymiarach i profilach. Uszczelki sprawdzają się także w przypadku okien, w których regulacja docisku jest uszkodzona. Można je także montować do ościeżnic drzwi wejściowych, poprawiając nie tylko komfort termiczny, ale i akustykę w mieszkaniu.

Krok 3 – sprawdzamy stan okuć

Nawet dobrze wyregulowane okna i drzwi mogą przepuszczać zimno, jeśli ich okucia są skorodowane. Możemy wtedy próbować zwiększać lub zmniejszyć docisk, ale nic to nie da. Jedyną radą będzie uzupełnienie braków i pomyślenie o wymianie zniszczonych okuć, a może i całych okien w możliwie szybkim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj