Zanim rozpoczniesz studia, musisz zdecydować, gdzie zamieszkasz. Co będzie lepszym rozwiązaniem — akademik czy stancja? Każdy wybór ma swoje plusy i minusy, które omówimy w dzisiejszym artykule.

Mieszkanie w akademiku — zalety

Niewątpliwą zaletą mieszkania w akademiku w czasie studiów jest towarzystwo. To właśnie tu kwitnie prawdziwe życie studenckie i nie mamy tu na myśli wspólnej nauki. Po latach, kiedy wspomina się ten okres, z pamięci ulatują egzaminy i kolokwia. Za to doskonale pamięta się imprezy do białego rana, spanie “na waleta” oraz przyjaźnie, które zrodziły się właśnie w akademiku. Kolejną zaletą akademika jest bliskość uczelni lub lokalizacja dobrze z nią skomunikowana. Jakie jeszcze są plusy mieszkania w akademiku? Bez wątpienia jest to cena. Za miejsce w akademiku zapłacisz mniej niż za stancję.

Mieszkanie w akademiku — wady

To, co dla jednych może być zaletą, dla innych będzie wadą. Bycie towarzyskim ma swoje granice. Każdy potrzebuje przecież chwili dla siebie, o którą w akademiku jest bardzo trudno. Pojedyncze pokoje to przecież rzadkość, a jeśli trafisz na wyjątkowo towarzyskiego współlokatora, mogą do Was przychodzić studenci z całego piętra. Co jeszcze może przeszkadzać Ci w akademiku? Jeśli jesteś pedantem lub po prostu lubisz czystość, po wizycie w łazience, w akademiku możesz przeżyć szok. Dom akademicki to skupisko naprawdę różnych ludzi i na 100% znajdą się w nim również bałaganiarze (sprawdź oc).

Mieszkanie na stancji — plusy

Mieszkanie na stancji daje Ci wybór — kiedy chcesz możesz imprezować (na mieście albo w mieszkaniu), a kiedy musisz — masz spokój, by przygotować na kolokwium. Jeśli dodatkowo wynajmujesz jednoosobowy pokój, możesz się integrować ze współlokatorami na własnych zasadach. Mieszkanie na stancji to również większa swoboda. Docenisz to, kiedy łączysz pracę z nauką i imprezy do białego rana to ostatnie o czym marzysz.

Mieszkanie na stancji — minusy

Największą wadą stancji są ceny wynajmu. Szczególnie w dużych, akademickich miastach trudno dziś nie tylko o pokój, ale nawet o miejsce w pokoju w dobrej cenie. Co więcej, kiedy mieszkań na wynajem jest coraz mniej, ceny idą w górę. Tańsze będą na pewno mieszkania w mniej atrakcyjnych lokalizacjach. Niestety, wówczas na uczelnie będziesz musiał dojeżdżać tramwajem lub autobusem, co wiąże się z kolejnymi wydatkami. A jeśli dodamy do tego koszty utrzymania, może się zrobić z tego kwota, która przewyższa budżet niejednego studenta. Wynajmując mieszkanie musisz się liczyć również z tym, że trafisz na roszczeniowych sąsiadów, problematycznego właściciela (np. wszelkie naprawy będą na Twojej głowie) i współlokatorów, którzy nigdy nie wynoszą śmieci.

Akademik czy stancja — podsumowanie

Akademik czy stancja — dużo zależy od tego, jakie kryterium przyjmiesz, podejmując decyzję. Jeśli jednak zdecydujesz się na stancje, pomyśl o tzw. OC lokatora, dostępnym w ramach oferty ubezpieczenia mieszkania. Częścią tego produktu jest OC w życiu prywatnym, które może  uchronić Cię przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, takimi jak np. uszkodzenie wyposażenia mieszkania  (o ile nie wystąpią wykluczenia).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj