Balkon i taras w każdym domu są wystawione na ciężką próbę. Po kilku latach wychodzą wszystkie błędy i niedociągnięcia powstałe podczas ich wykonania. Czynniki atmosferyczne, a zwłaszcza woda, są bezlitosne. Co zrobić, gdy właśnie nas spotkało to nieszczęście i balkon lub taras przecieka, w pomieszczeniach poniżej powstają zacieki i plamy, kruszy się wylewka, odpadają płytki i wychodzą na jaw różne defekty, spędzające sen z powiek. Przede wszystkim nie można zwlekać, bo czas działa na naszą niekorzyść. Jak powinna wyglądać naprawa tarasu i jego zabezpieczenie przed wodą?

Taras przecieka, co zrobić?

Woda potrafi wnikać w najdrobniejsze szczeliny i wędrować nimi tak długo, póki nie znajdzie ujścia, a gdy dostanie się do mikroskopijnych otworów w porowatym materiale, potrafi nawet wędrować po ścianie do góry, jak w naczyniach włosowatych (kapilarach). Rozszerzające się zacieki mogą doprowadzić do zawilgocenia ściany i warstwy izolacyjnej. Zamoknięta ściana może przemarzać, a na jej powierzchni i we wnętrzu mogą rozwijać się grzyby pleśniowe, wytwarzające rakotwórcze mykotoksyny. Przemieszczająca się woda rozpuszcza i wypłukuje wszystko, co tylko się da. Wykonane z betonu płyty tarasów i balkonów są bardzo wrażliwe na jej działanie, tym bardziej że podlegają wahaniom temperatury. Woda, zamarzając w szczelinach, powiększa je i przyspiesza kruszenie się materiału. Nie można do tego dopuścić.

Jak uszczelnić taras lub balkon?

Betonowy taras lub balkon najlepiej uszczelnić już w trakcie budowy, ale nawet w przypadku wcześniejszych zaniedbań nie jesteśmy bez szans. W przypadku, gdy beton jest popękany, konieczny jest remont i położenie prawidłowo wszystkich warstw od nowa. Trzeba pamiętać o zapewnieniu minimalnego spadku dla odpływu wody (ok 2%). Jeżeli betonowa płyta nie jest naruszona, wystarczy właściwa hydroizolacja. Czym uszczelnić taras betonowy lub balkon?

  • Folia w płynie pozwala na łatwe i szybkie zabezpieczenie betonu. Nakłada się ją wałkiem lub pędzlem. Jest to materiał mrozoodporny, ale długo schnący. Folia w płynie nie jest paroprzepuszczalna, czyli trzeba ją kłaść na dobrze osuszone podłoże.
  • Szlam mineralny jest cementową zaprawą uszczelniającą z dodatkiem polimerów w postaci mikrowłókien. Nakłada się go dwukrotnie, w ostępie kilku godzin, rozprowadzając kolejne warstwy prostopadle do siebie (na krzyż). Zaprawa może być jednoskładnikowa lub dwuskładnikowa. Tworzy sztywną lub półelastyczną powłokę odporną na zamarzanie.
  • Membrana z żywicy poliueratanowej to trwałe zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi. Może być nakładana nawet na płytki ceramiczne (o ile nie odpadają), przeważnie metodą natryskową.

Przeprowadzając hydroizolację, warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca łączenia powierzchni tarasu lub balkonu ze ścianą budynku, zabezpieczenie słupków balustrady oraz połączenia z obróbką blacharską na krawędziach.

Produkty Water Block do hydroizolacji

Taras lub balkon z płytkami

A co zrobić, gdy na przeciekającym tarasie lub balkonie są położone płytki? Jak zabezpieczyć płytki na balkonie bez konieczności ich zrywania? Do tego służą izolacje wierzchnie, przezroczyste, które pozwalają zachować naturalny wygląd płytek. W specjalistycznych sklepach lub marketach budowlanych dostaniemy informacje jak zabezpieczyć płytki na tarasie mrozoodpornymi, transparentnymi hydroizolacjami, odpornymi na działanie promieni UV. Gorzej, gdy płytki są częściowo uszkodzone i uległy odspojeniu od podłoża. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak naprawić płytki na tarasie, bo przyczyn uszkodzeń może być wiele. Może to być między innymi niewłaściwy dobór płytek pod względem klasy mrozoodporności lub użycie nieodpowiedniej zaprawy do ich położenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here