Wielu pasjonatów akwarystyki uważa, że największą frajdą jest samodzielne tworzenie własnego, miniaturowego, wodnego świata od podstaw. Jednak, dla początkującego akwarysty, może to być nie lada wyzwania, w którym każdy błąd, nie dość, że może sporo kosztować, to jeszcze, już na samym początku, zniechęcić do tworzenia akwarium.

Dlatego na rynku dostępne są gotowe akwaria z wyposażeniem, które zresztą często są wybierane jako idealny prezent. Chcesz wiedzieć, co może zawierać zestaw akwariowy i czy jest to opłacalny zakup? Czytaj dalej, a my rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Zestawy akwariowe i ich zawartość

Praktycznie każdy zestaw akwariowy zawiera elementy niezbędne do tego, abyś mógł rozpocząć swoją przygodę z hodowlą rybek. Nie wszystkie zestawy są jednak takie same. Różnią się one ilością elementów, a także mogą posiadać osprzęt o różnym stopniu zaawansowania. Oczywiście logiczne jest, że w przypadku bardziej rozbudowanego zestawu, cena akwarium dla rybek będzie odpowiednio wyższa. W zależności od zawartości zestawy może podzielić na:

  • Podstawowe — jest to zazwyczaj najtańsza opcja akwarium Zestaw, który składa się najczęściej ze zbiornika i pokrywy wyposażonej w oświetlenie. Pozostałe akcesoria należy zakupić osobno, co, z drugiej strony, daje nam wiele możliwości aranżacji.
  • Rozszerzony — ten zestaw, oprócz pokrywy z oświetleniem, zawiera również odpowiednio dopasowaną do pojemności akwarium grzałkę, termometr, a także filtr. Czasami w formie gratisu, producenci dorzucają również inne dodatki, jak np. pokarm dla rybek oraz poradniki dla początkujących akwarystów.
  • Kompletny — innymi słowy opcja „wszystko w jednym”. Zestaw ten zawiera nie tylko akwaria dla rybek z wszelkim niezbędnym osprzętem, ale również często wyposażony jest również w dopasowaną do akwarium szafkę. W tego typu zestawach najchętniej wybierane są duże akwaria, jak np. 100 litrowe akwarium, pod które znalezienie odpowiedniego mebla mogłoby być kłopotliwe.

Najpopularniejsze zestawy akwariowe

Strach i niepewność sprawiają, że początkujący akwaryści najczęściej sięgają po niewielkich rozmiarów akwaria, chociaż tak naprawdę to właśnie duże akwarium jest dużo lepszą i, o dziwo, mniej pracochłonną w przyszłości opcją.

Bardziej doświadczeni akwaryści coraz częściej stawiają na widowiskowe akwarium panoramiczne 100l. Jest ono co prawda droższe niż zwykłe, proste akwarium 100l z wyposażeniem, jednakże efekt wizualny, jaki możemy uzyskać w akwarium panoramicznym, jest nieporównywalnie lepszy.

Wśród producentów, największym powodzeniem, niezmiennie od kilku lat, cieszy się polska marka Aquael. Najczęściej wybierany produkt, wśród początkujących akwarystów to zestaw akwariowy Aquael Day&Night. Dużym powodzeniem, wśród ogółu użytkowników cieszy się również designerski zestaw OptiBent. Więcej zestawów Aquael (i nie tylko) możesz zobaczyć tutaj: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/akwaria-i-zestawy/zestawy-akwariowe.

Zestawy akwariowe — czy to się opłaca?

Tak naprawdę to zakup zestawu akwariowego to podwójna oszczędność. Po pierwsze, oszczędzasz czas, ponieważ nie musisz biegać po różnych sklepach akwarystycznych w poszukiwaniu pasujących do Twojego zbiornika akcesoriów.

Po drugie gotowe zestawy zazwyczaj są w dużo korzystniejszej cenie, niż te tworzone samodzielnie. Poza tym nie ryzykujesz braku kompatybilności pomiędzy zakupionymi osobno urządzeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj