Listwy elewacyjne to element, dzięki któremu łatwo wykonać efektowne i stylowe ozdobienia drzwi i okien, gzymsy, sztukaterię. Dzięki temu zwykłe ściany zyskują nietuzinkowy charakter. Listwy elewacyjne cieszą się coraz większą popularnością, a ogromny wybór modeli i wzorów ułatwia dopasowanie niezależnie od stylu architektonicznego. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Dobrze dobrane listwy elewacyjne potrafią całkowicie odmienić charakter budynku. Zdecydowanie jest w czym wybierać: począwszy od modeli tradycyjnych i klasycznych, przez nowoczesne, aż po bardzo ozdobne listwy zewnętrzne.

Listwy elewacyjne – rodzaje

Omawiane elementy to po prostu lekkie listwy elewacyjne styropianowe, z których składa się sztukateria zewnętrzna. Ten dodatek stanowi ciekawe wykończenie i nadaje budynkowi konkretny styl. Listwy elewacyjne (czyli listwy fasadowe) można podzielić na:

  • profile elewacyjne – stanowiące przede wszystkim ozdobę okien. Występują w wielu różnych wersjach, dlatego łatwo dopasować je do każdej części,
  • bonie elewacyjne – detale mające zastosowanie typowo ozdobne. Wcześniej te elementy sztukateryjne wykonywano bezpośrednio w tynku, a obecnie – gdy w budownictwie stosuje się cieńsze warstwy – wykorzystuje się produkty styropianowe.

Listwa elewacyjna ze styropianu ma za zadanie nie tylko zdobić budynek. Produkty są doskonałym rozwiązaniem chroniącym ściany przed wpływem czynników takich jak warunki atmosferyczne. Dodatkowo sztukateria elewacyjna maskuje ewentualne niedociągnięcia i mankamenty budynku. Listwy styropianowe posłużą także jako sztukateria wewnętrzna. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę, by profile styropianowe były spójne ze stylistyką aranżacji i tworzyły z nią wyrazistą całość, a także były trwałe.

Kątowniki PCV

Dużą popularnością cieszą się także stosowane w niektórych budynkach kątowniki PCV. To typ listew ochronnych, które umieszczane są w narożnikach ścian narażonych na uszkodzenia eksploatacyjne. Taki sposób wykończenia także może stanowić element dekoracyjny. Dostępne są chociażby rozmaite kształty – na przykład montowane kątowniki łukowe stanowią część owalnej ściany – i kolory. Najbardziej klasyczną barwą listew elewacyjnych jest biel, ale możliwości są znacznie szersze.

Kiedy przydadzą się profile dylatacyjne?

Elewacyjne listwy występują w na tyle szerokim asortymencie, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. W przypadku podłoża z drewna lub materiału drewnopodobnego doskonale sprawdzą się profile dylatacyjne. Pozwalają na łączenie dwóch powierzchni elewacji lub wypełnienie szczeliny między panelami, która czasem jest konieczna z punktu widzenia technologii, by zachować wytrzymałość konstrukcji na lata. Drewniane podłoże najczęściej jest narażone na obciążenia i warunki pogodowe, a do tego nieustannie pracuje. Profile dyletacyjne sprawiają, że elewacja długo prezentuje się w nienagannej kondycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here