Zastosowanie gruntu lub farby podkładowej przed właściwym malowaniem nie jest konieczne. Warto jednak zdecydować się na ten krok – z wielu powodów. Można uzyskać lepszy efekt końcowy, a nawet… zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zobacz, na co wpływa zastosowanie gruntu do drewna.

Właściwości gruntu do drewna

Grunt, podkład gruntujący lub farba podkładowa do drewna to nazwy tego samego rodzaju produktów. Sprawdzają się do przygotowania drewnianych powierzchni przed malowaniem i poprawy ich właściwości. Grunt do drewna przede wszystkim poprawia przyczepność powłok nawierzchniowych. Tworzy matową powłokę, do której doskonale przylegają farby akrylowe czy olejno-ftalowe. Dodatkowo wzmacnia strukturę drewna, co ma znaczenie między innymi w przypadku renowacji starych mebli. Biała farba podkładowa do drewna pomaga uzyskać jednorodną powierzchnię o jednolitym kolorze. Jej zastosowanie pozwala zaoszczędzić farbę. Jak to możliwe? Jeśli zastosujesz podkład, nie będzie konieczne wielokrotne malowanie drewna, aby uzyskać właściwy kolor. Wystarczy jedna warstwa emalii. Produkty o takich właściwościach znajdziesz w sklepie Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Emalie-i-spraye/Emalie-gruntujace/c/b2c-emalie-gruntujace.

Kiedy warto stosować grunt do drewna?

W przypadku powierzchni drewnianych farbę podkładową warto stosować w kilku przypadkach. Sprawdzi się, jeśli odnawiasz stare meble, które wielokrotnie były malowane lub pokryte są powłoką o nieznanym pochodzeniu i właściwościach. Emalia gruntująca poprawi przyczepność podłoża i zapewni lepszą trwałość powłoki. Może poprawić efekt końcowy także w przypadku podłoży drewnopochodnych lub gdy zamierzasz przemalować na przykład meble kuchenne pokryte laminatem. Oprócz dokładnego zmatowienia jego powierzchni papierem ściernym zadbaj także o aplikację gruntu. W przeciwnym razie farba mogłaby odchodzić od śliskiej powłoki z uwagi na jej słabą przyczepność.

Zastosowanie farby podkładowej do drewna jest korzystne, gdy planujesz przemalowywanie powierzchni w ciemnym kolorze na odcienie pastelowe lub biały. Aby zapobiec przebijaniu ciemnego koloru oraz konieczności zastosowania wielu warstw, zastosuj najpierw białą farbę podkładową, a dopiero potem pomaluj mebel na pudrowy róż czy złamaną biel. Zyskasz wtedy pewność, że kolor będzie prezentował się dokładnie tak, jak na próbniku.

Farba podkładowa do metalu – kiedy jest konieczna?

Podkład gruntujący do metalu pełni nieco inne funkcje niż grunt do drewna. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie metalowej powierzchni przed korozją. W zestawie z farbą nawierzchniową (na przykład polecaną do dachów lub bram i ogrodzeń) zapewnia pełną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak śnieg, deszcz u promieniowanie słoneczne. Farba podkładowa do metalu sprawdza się szczególnie w przypadku podłoży trudnych oraz pokrytych nieznaną farbą. Szybko wysycha, wyrównuje podłoże i poprawia przyczepność wierzchniej warstwy. Nadaje się do gruntowania elementów stalowych i żeliwnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here