Mężczyźni zastanawiają się, jakie ogrzewanie domku letniskowego będzie najlepszym wyborem

W ostatnich latach z powodu pandemii koronawirusa każdy z nas docenił posiadanie własnego skrawka ziemi w postaci działki umiejscowionej z dala od zgiełku miasta. Nieoczekiwanie popchnęło to za sobą wiele zmian w szczególności na rynku budowlanym. Ze względu na powstałą stagnację, uproszczono prawo budowlane, tak, aby można było nabyć i postawić domek letniskowy o określonej powierzchni bez uciążliwych zezwoleń. Jego posiadanie stało się marzeniem większości, a w szczególności tych, którzy całe życie mieszkają w bloku. Jednak są też pewne kwestie przysparzające problemów, jak ogrzewanie domku letniskowego. Czy jest ono możliwe przy pomocy pompy ciepła? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak ogrzać domek letniskowy o małym metrażu,
  • czy pompa ciepła do domku letniskowego to dobre rozwiązanie,
  • jakiej mocy pompa ciepła do domku letniskowego okaże się właściwym wyborem.

Ogrzewanie domku letniskowego o niewielkim metrażu

Domki letniskowe zazwyczaj charakteryzują się niewielką powierzchnią. Najczęściej mieszczą się one w przedziale od kilkunastu do 35 metrów kwadratowych. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy planowane jest stałe zamieszkanie lub przewiduje się w przyszłości większą liczbę osób, inwestorzy decydują się na nieco większe konstrukcje, osiągające nawet 70 metrów kwadratowych. Ograniczona przestrzeń tego typu budynków sprawia, że musisz pomieścić w nim wszystkie niezbędne pomieszczenia, takie jak kuchnia, łazienka, salon i sypialnie, przez co nie ma już miejsca na dodatkową kotłownię czy duży kocioł. Ponadto działka, którą posiada większość z nas, nie zawsze ma dostęp do kanalizacji, gazociągu, światłowodu czy wodociągu. Jako warunek konieczny zakłada się, że wykonane jest przyłącze sieci elektroenergetycznej.

W poszukiwaniu optymalnego rozwiązania niektórzy inwestorzy kierują swoje zainteresowanie właśnie w stronę pompy ciepła, którą łatwo podłączyć do istniejącej sieci elektrycznej. Wybór konkretnego rodzaju urządzenia będzie zależał nie tylko od dostępnych środków finansowych, ale także od powierzchni działki i jej obecnego zagospodarowania. Pompy ciepła powietrzne nie wymagają dodatkowych prac ziemnych, co oznacza brak konieczności wykonywania wykopów czy odwiertów.

Pompa ciepła do domku letniskowego – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, jakie ogrzewanie do domku letniskowego wybrać? Warto przede wszystkim przemyśleć, czy będzie to budynek całoroczny, czy też wykorzystywany jedynie sezonowo, głównie latem. W praktyce domek letniskowy na działce siedliskowej lub budowlanej formalnie może być eksploatowany przez cały rok. To istotne, gdy planuje się system ogrzewania i jego rodzaj.

Jakie ogrzewanie do domku letniskowego całorocznego?

Jeśli budynek jest używany przez cały rok, rezygnacja z wolnostojących grzejników elektrycznych jest najekonomiczniejszym wyborem. Jeżeli istnieje możliwość podłączenia do sieci gazowej, a nieruchomość znajduje się lesie lub na obszarze chronionym np. Natura 2000 to instalacja kotła gazowego może stanowić problem. Dotyczy to również kominka czy wolnostojącego piecyka, które świetnie nadają klimat wewnątrz domu i są ciekawym elementem dekoracyjnym, ale mogą sprawić kłopoty przy codziennym użytkowaniu, wymagając ręcznego dostarczania drewna oraz stałego czyszczenia. Te rozwiązania są skuteczne, gdy domek letniskowy służy głównie jako miejsce wakacyjne z dostępem do drewna i nieobjętymi obostrzeniami miejscowego planu zagospodarowania. Jeżeli jednak jest on użytkowany przez cały rok, warto rozważyć instalację pompy ciepła.

Pompa ciepła do domku letniskowego GeniaAir Split marki Saunier Duval

Urządzenia od marki Saunier Duval mogą współpracować z niskotemperaturowymi grzejnikami lub instalacją podłogową. Dla małej powierzchni, jaką posiada domek letniskowy, instalacja podłogowa może być dla niektórych droższym rozwiązaniem, choć oferuje latem dodatkowo chłodzenie.

Innym rozwiązaniem jako złoty środek na obydwa dylematy jest instalacja klimakonwektorów. Od razu warto zaznaczyć, aby był w niej mały bufor np. 45 l. Pozwoli on na dłuższą pracę sprężarki pompy ciepła oraz zmniejszy bezwładność temperatury wewnętrznej w przypadku, kiedy domek będzie stał pusty zimą. Niezaprzeczalną zaletą zastosowania pompy ciepła w domku letniskowym jest to, że nie musisz jeździć na miejsce i okresowo go nagrzewać. Wszystko możesz zrobić zdalnie poprzez aplikację.

Pompa ciepła do domku letniskowego – jaka powinna być moc urządzenia?

Jesteś posiadaczem typowego domku letniskowego o powierzchni 70 m2 o lekkiej konstrukcji szkieletowej? Ważnym aspektem jest, to kiedy i jak ocieplony został domek. Jeżeli masz domek np. typu Brda wykonany w latach 90, to można założyć, że tego typu budynek ze względu na inne warunki techniczne, jakie obowiązywały w tamtym okresie, będzie posiadał dosyć wyskoki wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło. Dodatkowo taki domek najczęściej na wyposażeniu ma elektryczny podgrzewacz wody na cele CO i CWU. W sezonie grzewczym średni współczynnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło dla takiego domku to około 110 kWh/m2/rok. Oznacza to w skali roku zużycie energii w ilości 7700 kWh/rok. Jeżeli przyjmie się, że domek będzie również wykorzystywany zimą, szczytowe zapotrzebowanie na moc grzewczą wyniesie 3,85 kW. Jak widać, nie jest to duża wartość, jednakże dla końcowej wartości należy ująć jeszcze moc na cele CWU i ewentualne straty cieplne spowodowane poprzez nieszczelności. Sumarycznie bezpieczną wartością będzie 5,5 kW. Dla takiego budynku można rozważyć zastosowanie pompy monoblok VWL 55/6.

W przypadku nowoczesnego domku o tych samych gabarytach zbudowanego zgodnie z najnowszymi warunkami technicznymi, wystarczającym rozwiązaniem będzie pompa monoblok VWL 35/6.

Wiesz już, czym ogrzać domek letniskowy. Warto zainstalować w nim niewielkie pompy ciepła. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, skontaktuj się z fachowymi doradcami i instalatorami marki Saunier Duval, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie pod względem komfortowego użytkowania pompy ciepła z funkcją grzania i chłodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj