Dom to wielka inwestycja, nie dziwi zatem, że wiele osób szuka oszczędności gdzie tylko to możliwe. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda redukcja kosztów się opłaca – w jaki sposób rozsądnie zmniejszyć budżet na budowę domu?

Proste projekty najlepsze

Im prostsza bryła domu, tym łatwiej go wybudować, a łatwe w wykonaniu rozwiązania są po prostu dużo tańsze. Nie trzeba się martwić, że prosty dom będzie wyglądał zbyt skromnie lub brzydko, bo między innymi na projektyzwizja.pl można znaleźć mnóstwo gotowych projektów domów o nowoczesnej, nieskomplikowanej bryle, które prezentują się bardzo atrakcyjnie. Warto zwrócić uwagę na projekty domów energooszczędnych – nie zawierają one wymyślnych elementów dekoracyjnych, są bardzo funkcjonalne i tanie w utrzymaniu.

Jak wykończyć dom?

Na koszt budowy domu wpływa też rozkład pomieszczeń w środku – liczba przegród powinna być zredukowana do niezbędnego minimum, dzięki czemu tańsza będzie zarówno sama budowa, jak i późniejsze ogrzewanie budynku.

Kolejny punkt to wykończenie wnętrz. Z jednej strony warto inwestować w materiały dobrej jakości, ale z drugiej, są to zwykle elementy, które nie wpływają na parametry techniczne budynku i można je stosunkowo łatwo wymienić w późniejszym terminie – przy skromniejszym budżecie warto na przykład zrezygnować z luksusowych tapet i pomalować ściany w pokojach tańszą farbą czy zamiast drogich, drewnianych paneli ułożyć wykładzinę.

Czy piwnica jest potrzebna?

Piwnica bardzo podnosi koszt budowy domu, a wcale nie jest niezbędna. Dom bez piwnicy nie wymaga tak głębokich wykopów, jest mniej powierzchni do zaizolowania i odpadają schody prowadzące w dół, ale zarazem traci się spory metraż, który mógłby zostać przeznaczony na pomieszczenia gospodarcze i techniczne.

Jeśli jednak da się wygospodarować takie pomieszczenia na parterze albo na poddaszu, dom wciąż będzie funkcjonalny, ale i tańszy w budowie. Tańsze może być również postawienie oddzielnej wiaty na samochody niż zrobienie garażu w domu.

Dom tani także w eksploatacji

Tani dom to nie tylko niskie koszty budowy, ale i późniejsze rachunki. Na pewno nie warto oszczędzać na takich elementach jak izolacja oraz stolarka okienna, ponieważ właśnie od tego zależy zapotrzebowanie na energię – naprawa czy wymiana izolacji jest droga i problematyczna, dlatego lepiej na początku wydać trochę więcej i mieć spokój na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here