Zadbany trawnik może być prawdziwą wizytówką ogrodu. Piękny, zielony dywan to marzenie wielu ogrodników. Jednak aby osiągnąć taki efekt, trzeba włożyć nieco pracy. Pielęgnacja trawnika to cały rok wykonywania odpowiednich zabiegów. O czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać, gdy staramy się o piękny trawnik? Prezentujemy najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne trawy!

Aeracja i wertykulacja trawnika

Dzięki zabiegowi aeracji poprawiamy przepuszczalność gleby, a co za tym idzie – usprawniamy transport wody oraz powietrza. Przez wytworzenie otworów w glebie przerywamy jej nieprzepuszczalne warstwy. W ten sposób korzenie trawy mają ułatwiony dostęp do wody i składników odżywczych, a co za tym idzie – nasz trawnik staje się jeszcze piękniejszy i bujniejszy. Zabieg ten można przeprowadzić za pomocą walca z nabitymi kolcami lub przy pomocy specjalnego urządzenia, aeratora.

Wertykulacja zaś ma sprawić, by darń nie filcowała się. W przeciwnym razie trawnik może być częściej atakowany przez choroby. Wertykulacja poprawia przepływ wody, powietrza i składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu trawnika. Zabieg wykonuje się przy użyciu wertykulatora ręcznego lub elektrycznego/spalinowego. Jeśli obawiamy się, że nie poradzimy sobie z poprawnym przeprowadzeniem aeracji lub wertykulacji, skorzystajmy z pomocy specjalistów.

Pielęgnacja ogrodów Poznań Green Solutions

Nawożenie trawnika

Trawnik powinniśmy nawozić 3-4 razy w ciągu roku, przy czym pierwsze nawożenie musi odbyć się zaraz po pierwszym wiosennym koszeniu, czyli w okolicach kwietnia. Dzięki substancjom zawartym w nawozach trawa szybciej się krzewi, a nasz trawnik jest bujny, zdrowy i wolny od chwastów. Podczas nawożenia zwróćmy uwagę na to, by robić to równomiernie. W przeciwnym razie trawnik będzie miał tak zwane łyse plamy. A jaki nawóz wybrać? Mamy kilka opcji:

  • nawozy organiczne – raz na około trzy lata dobrze będzie wzmocnić trawnik i wzbogacić glebę przez nawożenie obornikiem, kompostem lub torfem organicznym. Zapobiegniemy w ten sposób wyjałowieniu ziemi.
  • nawozy mineralne – dzielą się na długodziałające i krótkodziałające. Poleca się przede wszystkim nawozy długodziałające, które stopniowo się aktywują – dzięki nim trawa jest dłużej wzbogacana. Wiosną postawmy na nawóz z wysoką zawartością azotu, który przyspiesza wzrost trawy. Jesienią zaś wybierzmy nawóz z większą zawartością fosforu i potasu – w ten sposób wzmocnimy trawnik przed nadejściem mrozów.

Nawadnianie

Nie możemy zapomnieć również o prawidłowym nawadnianiu trawnika! W czasie upałów to szczególnie ważny zabieg. Wówczas podlewamy trawę jedynie rano i wieczorem, aby ominąć porę, gdy słońce świeci najmocniej – mokra trawa wystawiona na intensywne działanie promieni słonecznych może zostać porażona. Trawnik podlewamy również po nawożeniu, aby granulki nawozu szybciej się rozpuściły i wchłonęły. Aby oszczędzić sobie pracy, dobrze będzie zdecydować się na system automatycznego nawadniania. Rozważmy taką inwestycję, gdy jesteśmy na etapie planowania ogrodu. Pomogą nam w tym specjaliści od zakładania i pielęgnacji trawników – przeczytaj więcej na: https://greensolutions.com.pl/uslugi/zakladanie-pielegnacja-trawnikow/.

Przygotowanie trawnika na zimę

To, jak przygotujemy nasz trawnik na nadejście zimy, wpłynie na wygląd trawy wiosną. Dlatego poświęćmy trochę czasu i uwagi podczas jesiennych miesięcy, aby wykonać wszystkie najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne trawy.

  • Grabimy liście, które podczas gnicia mogą powodować różne choroby trawy.
  • Jeśli źdźbła trawy są dość długie, musimy skosić trawnik – w przeciwnym razie pod pokrywą śnieżną może rozwinąć się pleśń śniegowa.
  • Wzmacniamy trawnik nawozem z wysoką zawartością fosforu i potasu.

Pielęgnacja trawnika przez cały rok

Aby móc cieszyć się piękną trawą nie tylko w sezonie letnim, gdy najwięcej czasu spędzamy w ogrodzie, powinniśmy troszczyć się o trawnik o każdej porze roku. Dzięki temu murawa będzie bujna i wolna od chorób, a nasz ogród będzie jeszcze piękniejszy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here