Na termomodernizację budynków decyduje się obecnie coraz więcej osób. To pokłosie tego, że to po prostu opłacalna inwestycja, która spłaca się z roku na rok. Co daje nam termomodernizacja, jak sprawdzić, czy będzie konieczna oraz jak wpływa ona na to, że każdego kolejnego miesiąca oszczędzamy? Odpowiedzi na poniższe pytania znajdziecie poniżej.

Zanim jednak zdecydujemy się na termomodernizację, trzeba wybrać badanie termowizyjne. Na czym ono polega i jakie przeprowadzić?

Badania termowizyjne – podstawowe informacje

Na badania termowizyjne decyduje się kilka grup klientów. Należą do nich głównie:

  • osoby, które podejrzewają, że w ich domu potrzebne będą prace termomodernizacyjne, ponieważ np. w niektórych miejscach lub pomieszczeniach jest zimniej, lub szybciej się one ochładzają,
  • osoby kupujące domy z rynku wtórnego, by sprawdzić, czy będą wymagać one termomodernizacji i tym samym – doinwestowania już na samym początku,
  • osoby kupujące domy z rynku pierwotnego oraz te, które zleciały budowę swojego domu, lecz chcą upewnić się, że spełnia on wszystkie zakładane normy i kryteria.

W każdym przypadku podstawą jest to, że nikt nie chce, by jego dom szybko się oziębiał. Oczywiście taki problem wpływa nie tylko na nasz komfort mieszkania (pomieszczenia, które pomimo ogrzewania, są notorycznie zimne, to nic przyjemnego), ale również sprawia, że zimą na ogrzewanie wydajemy po prostu mniej.

Sprawdź i dowiedz się więcej kontrola prac ociepleniowych

Wiele osób, kupujących domy z rynku pierwotnego lub budujące swoje domy, inwestuje w odpowiednie technologie, projekty i materiały, by domy były energooszczędne. Dopłacają, jednak na nic się to zda, jeżeli projekty zostały wykonane błędnie lub pojawiły się problemy podczas budowy i realizacji. Z tego względu trzeba sprawdzić, czy dany dom faktycznie spełnia normy domu energooszczędnego lub takie, jakie założyliśmy my lub deweloper.

Jak przeprowadzane jest badanie termowizyjne?

Do badania wykorzystywana jest specjalna kamera, a efektem pracy jest termogram – albo w formie elektronicznej, albo w formie papierowej. Na nim zaznaczone są temperatury w danym miejscu, naszym zadaniem jest więc poszukiwanie takich miejsc, gdzie temperatura jest wyższa lub niższa od pozostałych.

Jeżeli badanie wykonujemy wewnątrz budynku, poszukujemy ciemnych, niebieskich lub granatowych plam – to tam temperatura jest niższa, ponieważ ciepło ucieka np. przez mostek termiczny. Inaczej jest na zewnątrz budynku – tam poszukujemy jasnych, żółtych lub pomarańczowych plam – to oznaka, że w tym miejscu ucieka ciepło z wnętrza naszego budynku.

Możemy zdecydować się na badanie wewnątrz, na zewnątrz lub badanie kompleksowe, obejmujące dwie pierwsze opcje.

Kontrola efektywności energetycznej budynków – kliknij i dowiedz się więcej!

Nie możemy zapomnieć również o odpowiednich warunkach, w których badanie termowizyjne powinno zostać przeprowadzone.

W jakich warunkach przeprowadzać badanie termowizyjne?

Badanie powinno przeprowadzane być w okresie grzewczym. Co ważne, im wiesza będzie różnica temperaturowa między wnętrzem budynku, a temperaturą na zewnątrz, tym dokładniejsze będą wyniki samego badania. Nie zaleca się więc realizowania badań w dni słoneczne.

Dni słonczych często nie da się jednak dokładnie zaplanować, stąd warto zdecydować się na badanie nocne. Są one też lepsze pod tym kątem, że różnica w temperaturach, o których wspomnieliśmy powyżej, będzie większa, niż w trakcie dnia.

Jak badanie termowizyjne pomaga nam oszczędzać pieniądze?

Sposobów jest bardzo wiele, bowiem w wielu przypadkach zdarza się, że nieszczelny budynek będzie generował dla nas naprawdę spore koszty.

Jeżeli kupujemy dom, wykorzystując badanie termowizyjne, upewniamy się, że nie będziemy musieli ponosić ani kosztów termomodernizacji, ani wysokich rachunków za ogrzewanie.

Sprawdź! Badanie szczelności budynku

Jeżeli sami przeprowadziliśmy właśnie modernizację lub budujemy własny dom, sprawdźmy, czy wszystko zostało prawidłowo wykonane. W innym przypadku ponieśliśmy koszty, jednak nie uzyskamy pełnych efektów, co będzie dla nas oczywistą stratą.

Badania termowizyjne, niezależnie od powodu, który nas do nich składnia, może wykonać dla nas firma Termocent. Więcej o ich ofercie możemy odwiedzić się na ich stronie internetowej, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here