Obecnie dużą popularnością wśród ogrodników cieszą się szklarnie ogrodowe wyposażone w pokrycie wykonane z poliwęglanu. Materiał ten występuje zazwyczaj w trzech odcieniach – przezroczystym, mlecznym oraz dymionym. Grubość płyt poliwęglanowych wynosi od 4 do 40 mm. Jakie są wady i zalety szklarni z poliwęglanu? Podpowiadamy.
Budowa szklarni z poliwęglanu
Jak przebiega proces stawiania szklarni z poliwęglanu? Wbrew pozorom nie jest on tak skomplikowany i czasochłonny, jakby mogło nam się wydawać. Warto wiedzieć, że w większości przypadków są to konstrukcje przeznaczone do samodzielnego montażu. Do wykonania profili z reguły wykorzystuje się stal, aluminium bądź drewno. Decydując się na wybór konstrukcji drewnianej, musimy mieć na uwadze, fakt jej częstej konserwacji. Zdaniem ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest wybór szklarni z wytrzymałymi i odpornymi na uszkodzenia stalowymi profilami.
Płyty poliwęglanowe cechują się niebywałą elastycznością, co umożliwia stworzenie konstrukcji o nietypowym kształcie, tak by szklarnia stanowiła praktyczny dodatek ogrodowej aranżacji.
Szklarnie ogrodowe wykonane z wysokiej jakości poliwęglanu znajdziemy między innymi w ofercie firmy Botanic – świetnym przykładem jest tutaj model Botanic Tulipan, z otwartym dachem, przystosowanej do samodzielnego montażu.
Wady i zalety szklarni z poliwęglanu
Szklarnie ogrodowe z pokryciem wykonanym z poliwęglanu mają swoje zalety i wady. Skupiając się na cechach przemawiających za zakupem tego modelu, warto tutaj wspomnieć o prostym i bezproblemowym montażu. Co więcej, poliwęglan jest materiałem niezwykle trwałym, skutecznie absorbującym szkodliwe działanie promieniowania UV. Oprócz tego poliwęglan wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne, co jest szczególnie istotne w przypadku uprawy roślin ciepłolubnych.
Jeżeli chodzi o wady szklarni poliwęglanowych, to uwzględnić tu należy przede wszystkim ich lekką konstrukcję, która jest narażona na uszkodzenia podczas silnego wiatru. Jak powszechnie wiadomo, poliwęglan jest stosunkowo miękkim i elastycznym materiałem, w związku z czym jest on o wiele bardziej podatny na zarysowania. Ponadto poliwęglan łatwo przyciąga kurz, dlatego też wymaga on regularnego czyszczenia.
W porównaniu do tradycyjnych szklarni szklanych lub foliowych modele z pokryciem wykonanym z poliwęglanu są znacznie droższe. Niemniej jednak biorąc pod uwagę ich funkcjonalność, walory estetyczne oraz trwałość można stwierdzić, że jest to inwestycja, która się opłaca.