Obecnie dużą popularnością wśród ogrodników cieszą się szklarnie ogrodowe wyposażone w pokrycie wykonane z poliwęglanu. Materiał ten występuje zazwyczaj w trzech odcieniach – przezroczystym, mlecznym oraz dymionym. Grubość płyt poliwęglanowych wynosi od 4 do 40 mm. Jakie są wady i zalety szklarni z poliwęglanu? Podpowiadamy.

Budowa szklarni z poliwęglanu

Jak przebiega proces stawiania szklarni z poliwęglanu? Wbrew pozorom nie jest on tak skomplikowany i czasochłonny, jakby mogło nam się wydawać. Warto wiedzieć, że w większości przypadków są to konstrukcje przeznaczone do samodzielnego montażu. Do wykonania profili z reguły wykorzystuje się stal, aluminium bądź drewno. Decydując się na wybór konstrukcji drewnianej, musimy mieć na uwadze, fakt jej częstej konserwacji. Zdaniem ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest wybór szklarni z wytrzymałymi i odpornymi na uszkodzenia stalowymi profilami.
Płyty poliwęglanowe cechują się niebywałą elastycznością, co umożliwia stworzenie konstrukcji o nietypowym kształcie, tak by szklarnia stanowiła praktyczny dodatek ogrodowej aranżacji.
Szklarnie ogrodowe wykonane z wysokiej jakości poliwęglanu znajdziemy między innymi w ofercie firmy Botanic – świetnym przykładem jest tutaj model Botanic Tulipan, z otwartym dachem, przystosowanej do samodzielnego montażu.

Wady i zalety szklarni z poliwęglanu

Szklarnie ogrodowe z pokryciem wykonanym z poliwęglanu mają swoje zalety i wady. Skupiając się na cechach przemawiających za zakupem tego modelu, warto tutaj wspomnieć o prostym i bezproblemowym montażu. Co więcej, poliwęglan jest materiałem niezwykle trwałym, skutecznie absorbującym szkodliwe działanie promieniowania UV. Oprócz tego poliwęglan wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne, co jest szczególnie istotne w przypadku uprawy roślin ciepłolubnych.
Jeżeli chodzi o wady szklarni poliwęglanowych, to uwzględnić tu należy przede wszystkim ich lekką konstrukcję, która jest narażona na uszkodzenia podczas silnego wiatru.  Jak powszechnie wiadomo, poliwęglan jest stosunkowo miękkim i elastycznym materiałem, w związku z czym jest on o wiele bardziej podatny na zarysowania. Ponadto poliwęglan łatwo przyciąga kurz, dlatego też wymaga on regularnego czyszczenia.

W porównaniu do tradycyjnych szklarni szklanych lub foliowych modele z pokryciem wykonanym z poliwęglanu są znacznie droższe. Niemniej jednak biorąc pod uwagę ich funkcjonalność, walory estetyczne oraz trwałość można stwierdzić, że jest to inwestycja, która się opłaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj