Wybór drzwi, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, wcale nie jest łatwy. Na rynku dostępne są różne rodzaje drzwi, a róznią się one między sobą budową i funkcjami. Czym różnią się drzwi bezprzylgowe od drzwi przylgowych i które z nich lepiej się sprawdzą? Jakie są różnice między nimi i które z nich będą lepszym wyborem w przypadku drzwi zewnętrznych? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Czym cechują się drzwi bezprzylgowe i przylgowe?

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem zamykania i uszczelniania. Drzwi przylgowe posiadają przylgę, czyli listwę uszczelniającą na obwodzie drzwi. Jest ona umieszczona na krawędzi drzwi, dzięki czemu po zamknięciu drzwi zachodzą na framę, tworząc uszczelkę. Tego rodzaju drzwi są odporne na wiatr i wilgoć. Przylga zabezpiecza przed przedostawaniem się zimna do wewnątrz budynku czy mieszkania. Drzwi bezprzylgowe nie posiadają przylgi i nie zachodzą na framę. Mogą dzięki temu wyglądać bardziej estetycznie, ale są mniej skuteczne w izolacji termicznej i akustycznej niż drzwi przylgowe. Drzwi przylgowe są wybierane najczęściej do miejsc o wymagających warunkach atmosferycznych, narażonych na niskie temperatury, wysoki poziom wilgotności czy opady atmosferyczne.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe- różnice

Tym, czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych to właśnie obecność przylgi. Drzwi przylgowe po zamknięciu nie tworzą płaskiej powierzchni, widoczne są w nich zawiasy od strony, w którą otwiera się skrzydło. W przypadku drzwi bezprzylgowych skrzydło po zamknięciu tworzy jednolitą płaszczyznę. Zawiasy widoczne są dopiero po otwarciu skrzydła drzwiowego. Czy to jednak oznacza, że któreś z tych dwóch rodzajów drzwi są lepsze? Okazuje się, że nie. Oba rodzaje drzwi różnią się od siebie swoją budową, przez co znajdują zastosowania w innych miejscach. Oba rodzaje jednak są w pełni funkcjonalne, a wybór nierzadko zależy od indywidualnych upodobań. Na zewnątrz sprawdzą się drzwi przylgowe, a bezprzylgowe będą lepsze do wewnątrz.

Przylgowe i bezprzylgowe drzwi- gdzie znajdują zastosowanie?

Drzwi bezprzylgowe najczęściej montuje się w mieszkaniach jako drzwi wewnętrzne. Są one mniej szczelne, a ich montaż może być dość skomplikowany, podobnie, jak regulacja zawiasów. W przypadku drzwi bezprzylgowych zawiasy są schowane, co daje designerski wygląd. Drzwi przylgowe natomiast są szczelne, nadają się więc jako drzwi montowane jako zewnętrzne. Są łatwiejsze w montażu, a ich zawiasy są przystosowane do przenoszenia większych obciążeń. Ich żywotność może być dzięki temu dłuższa. Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe będą bardzo estetycznym rozwiązaniem, podczas gdy drzwi przylgowe sprawdzą się lepiej jako drzwi zewnętrzne.

Drzwi wejściowe przylgowe zapewniają nie tylko doskonałą izolację, ale także, co za tym idzie, większą energooszczędność. To przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie, szczególnie zimą. Lepsze uszczelnienie drzwi to także większe bezpieczeństwo, co ma ogromne znaczenie w przypadku drzwi zewnętrznych. Obecność przylgi zapewnia dobrą izolację nie tylko termiczną, ale także akustyczną, chroniąc przed niepożądanymi dźwiękami. Jeśli miejsce instalacji jest narażone na trudne warunki atmosferyczne, drzwi przylgowe mogą być najlepszym wyborem.

Drzwi bezprzylgowe z ukrytymi zawiasami natomiast doskonale prezentują się po ich zamknięciu. Nowoczesne aranżacje uwielbiają takie rozwiązania, a drzwi tego rodzaju pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe są więc dobrym pomysłem na wprowadzenie do wnętrza odrobiny nowoczesności i klasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj