Oświetlenie w mieszkaniu, domu ma za zadanie spełniać dwie ważne funkcje. Po pierwsze oświetlenie spełnia rolę użytkową, czyli zapewnia odpowiednią ilość światła w poszczególnych pomieszczeniach. Po drugiej źródła światła spełniają również rolę estetyczną.
Czym kierować się przy wyborze oświetlenia?
- Na wstępie należy zastanowić się, czy korzystać zamierzamy z oświetlenia górnego, czy całkowicie z niego rezygnujemy. Generalnie oświetlenie sufitowe jest bardzo funkcjonalne, ale nie może ono stanowić podstawy oświetlenie pokojów. Warto rozważyć oświetlenie boczne, które może być stworzone z kinkietów, lamp podłogowych, stołowych i doskonale sprawdza się w kuchni, łazience, czy salonie. Za pośrednictwem takiego oświetlenia można uzyskać ciekawe efekty świetlne i dekoracyjne.
- Decydując się na lampy warto jest decydować się na kilka lamp w podobnej stylistyce, które nie są nadmiernie dekoracyjne. Wykorzystanie kilku, dodatkowych punktów świetlnych pozwala na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych.
- Wybierając lampę, która ma stanowić dodatkową dekorację nie należy umieszczać jej w pobliżu innych źródeł światła. Warto znaleźć dla takiej lampy takie miejsce, w którym będzie mogła samodzielnie zapewnić ciekawe efekty dekoracyjne.
- Dekoracyjne żyrandole nie powinny być oświetlane przez barwę światła, która redukuje ich dekoracyjny charakter. Światło przy takich żyrandolach powinno być neutralne.
- Kinkiety w pokojach warto jest wieszać na jednej wysokości, co pozwala na uniknięcie chaosu przy aranżowaniu wnętrz.