Oświetlenie w mieszkaniu, domu ma za zadanie spełniać dwie ważne funkcje. Po pierwsze oświetlenie spełnia rolę użytkową, czyli zapewnia odpowiednią ilość światła w poszczególnych pomieszczeniach. Po drugiej źródła światła spełniają również rolę estetyczną.

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia?

 

  1. Na wstępie należy zastanowić się, czy korzystać zamierzamy z oświetlenia górnego, czy całkowicie z niego rezygnujemy. Generalnie oświetlenie sufitowe jest bardzo funkcjonalne, ale nie może ono stanowić podstawy oświetlenie pokojów. Warto rozważyć oświetlenie boczne, które może być stworzone z kinkietów, lamp podłogowych, stołowych i doskonale sprawdza się w kuchni, łazience, czy salonie. Za pośrednictwem takiego oświetlenia można uzyskać ciekawe efekty świetlne i dekoracyjne. 
  2. Decydując się na lampy warto jest decydować się na kilka lamp w podobnej stylistyce, które nie są nadmiernie dekoracyjne. Wykorzystanie kilku, dodatkowych punktów świetlnych pozwala na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych.
  3. Wybierając lampę, która ma stanowić dodatkową dekorację nie należy umieszczać jej w pobliżu innych źródeł światła. Warto znaleźć dla takiej lampy takie miejsce, w którym będzie mogła samodzielnie zapewnić ciekawe efekty dekoracyjne.
  4. Dekoracyjne żyrandole nie powinny być oświetlane przez barwę światła, która redukuje ich dekoracyjny charakter. Światło przy takich żyrandolach powinno być neutralne.
  5. Kinkiety w pokojach warto jest wieszać na jednej wysokości, co pozwala na uniknięcie chaosu przy aranżowaniu wnętrz.
Zobacz również:  Mieszkanie w skandynawskim stylu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here