Rosnąca popularność zdjęć cyfrowych nie sprawia, że odbitki tradycyjne tracą na wartości. Posiadanie zdjęć w fizycznej formie w dalszym ciągu jest najlepszą namacalną pamiątką, można przy ich pomocy zaaranżować różne miejsca we wnętrzu mieszkania i domu, stworzyć niezapomniany album lub sprawić komuś prezent w postaci ciekawej fotografii.

Jak powstają odbitki cyfrowe? 

Odbitki zdjęć cyfrowych niewiele się różnią od odbitek z kliszy filmowej, są one wywoływane na tym samym papierze fotograficznym, ale z zastosowaniem innej techniki. Papier jest naświetlany za pomocą specjalnego urządzenia rzutującego na niego obraz, który jest zapisany w pliku cyfrowym. W przeszłości, wyjmowanie kliszy z aparatu musiało odbywać się w zupełnych ciemnościach, aby jej nie naświetlić, następnie w celu wywołania zdjęć klisza była zanoszona zamknięta w szczelnym opakowaniu do najbliższego salonu fotograficznego. Obecnie jest to prostsza czynność, którą można wykonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy przesłanie cyfrowo zapisanych zdjęć do pobliskiego fotolabu i spokojne czekanie na odbitki. Dokonując zamówienia odbitek, warto znać parametry swojego aparatu, aby zdecydować, czy w danym formacie zdjęcie będzie lepiej wyglądało w całości, czy kiedy zostanie przycięte. 

Wywoływanie odbitek – niezwykła przygoda 

Historia fotografii liczy sobie około 130 lat. W tamtych czasach, aby zrobić rodzinną fotografię, trzeba było z całą rodziną wybrać się do fotografa, który wykonywał zdjęcie nieruchomo pozującej rodziny. Klasyczne papierowe zdjęcia do tej pory wywołują  szczególną przyjemność, są okazją do zatrzymania wyjątkowo radosnych chwil z życia. Fizyczna forma zdjęć w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością, ich przeglądanie i dotykanie sprawia wiele radości. Najbardziej popularnym formatem, w którym wykonywane są odbitki, jest rozmiar 10 x 15 cm, jest to powszechnie stosowany wymiar w albumach do zdjęć, dobrze również prezentuje się w pojedynczych ramkach. Wyjątkowe i ciekawe ujęcia z wakacji czy rodzinnych spotkań można elegancko wyeksponować i zastosować jako miłą dekorację, ustawiając na komodzie lub kominku. Niektóre zdjęcia po wywołaniu nabierają intensywności w przekazie, dlatego warto pochwalić się nimi i pokazać znajomym. Istnieje wiele niestandardowych sposobów na udekorowanie odbitkami wnętrza domu. Ciekawym rozwiązaniem jest: 

  •  wykorzystanie ram starych obrazów; pomalowane na odpowiedni kolor mogą być doskonałą oprawą dla kilku zdjęć; 
  •  w nowoczesnych wnętrzach można stworzyć interesujące odbitkowe kolaże w geometrycznej formie na ścianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj