Magazyny są wykorzystywane zarówno przez stacjonarne sklepy i hurtownie, jak i coraz popularniejsze e-commerce. Aby optymalnie spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio wyposażone. We wszystkich magazynach oświetlenie jest jedną z kluczowych instalacji. Bez lamp nie da się wygodnie i bezpiecznie korzystać z pomieszczeń. Jakie oświetlenie powinno trafić do magazynu? Czym powinny się wyróżniać lampy, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo dla pracowników? Jak oświetlenie wspiera procesy logistyczne w magazynie? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Lampy w magazynie – do czego służą?

Oświetlenie w magazynach spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim oczywiście musi być zaplanowane i wykonane tak, by gwarantować bezpieczeństwo i komfort podczas przemieszczania się w poszczególnych strefach – załadunku i rozładunku, pakowania i magazynowania towarów, znajdujących się w danym budynku.

Do tego celu przydają się przede wszystkim oprawy sufitowe i lampy wiszące. W przestrzeniach przeznaczonych do konfekcjonowania, kompletacji i pakowania używa się natomiast lamp zadaniowych. Mogą to być opraw stojące lub wiszące – dopasowane do specyfiki danego stanowiska pracy.

Lampy w miejscu pracy – parametry techniczne

Oświetlenie w magazynie, podobnie jak w innych miejscach pracy, musi spełniać restrykcyjne normy BHP, by w miejscu pracy zapewnić bezpieczeństwo dla wszystkich korzystających z niego osób. Lampy mają bowiem gwarantować wystarczające natężenie światła do przemieszczania się oraz wykonywania wszelkich zadań logistyczno-magazynowych.

Wszystkie produkty oświetleniowe mają być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Powinny to być rozwiązania hermetyczne, co chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym choćby zmianami temperatury i wilgocią. Takie produkty można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.

Kluczowe są źródła światła. Przepisy BHP określają precyzyjnie natężenie światła w miejscach pracy. Oświetlenie ogólne powinno mieć nie mniej niż 100 lx, co pozwala na wygodną kompletację zamówień z regałów. W miejscach do prac przy komputerze niezbędne jest natomiast oświetlenie na poziomie do 300-500 lx. Lampy rozmieszcza się tak, by całe stanowiska robocze były równomiernie doświetlone, bez cieni i odbłysków światła, które mogłyby nadmiernie męczyć oczy, podczas wykonywania zadań wzrokowych. Aby było to możliwe, należy wybrać odpowiednie oprawy.

Lampy w magazynie muszą dobrze doświetlać przestrzenie między regałami, a przy tym nie powinny oślepiać operatorów wózków widłowych. Równocześnie trzeba pamiętać o rozmieszczeniu poszczególnych opraw. Należy zaplanować je tak, by lampy wiszące nie utrudniały transportu towarów w magazynie.

Oświetlenie w magazynie – najpopularniejsze rodzaje opraw

W magazynach stosuje się mocno zróżnicowane typy oświetlenia. Specyfika lamp zależy oczywiście od samego magazynu. Inne rozwiązania montuje w niskich magazynach, inne w przestrzeniach wysokiego składowania.

Do najpopularniejszych typów oświetlenia w magazynach zaliczają się:

  • lampy liniowe,
  • lampy High Bay.

Pierwszy z wymienionych to mocno wydłużone lampy sufitowe, które układa się w liniach na całym suficie. Im gęstsze jest rozmieszczenie opraw, tym bardziej równomierne oświetlenie we wnętrzu.

Lampy typu High Bay to nowoczesne, okrągłe oprawy wiszące, które chętnie stosuje się w większości typów hal i magazynów. Produkty emitują silny strumień światła, który znacznie dokładniej doświetla całą przestrzeń niż standardowe lampy liniowe.

Typy źródeł światła w magazynach – czym można oświetlić wnętrza?

W nowoczesnych magazynach wykorzystuje się powszechnie energooszczędne źródła światła LED. Stawia się na zintegrowane, mocno wydłużone rozwiązania albo standardowe produkty, stosowane w oprawach typu High Bay.

Wykorzystanie technologii LED pozwala obniżyć wydatki związane z oświetleniem magazynu, przy zachowaniu komfortu i pełnego bezpieczeństwa dla użytkowników danej przestrzeni. A to przekłada się na większą efektywność pracy oraz mniejsze ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji podczas realizacji czynności zawodowych.

Oświetlenie w magazynie – nowoczesne systemy kompletacji

Magazyny wymagają odpowiedniego oświetlenia, dzięki któremu da się przemieszczać między regałami i wykonywać wszystkie zadania logistyczno-magazynowe.

Niejednokrotnie oświetlenie w magazynie bywa też stosowane do wspierania automatyzacji. Rozwiązania takie, jak picking by light stają się jednym ze sposobów wprowadzenia rewolucji Industry 4.0 do magazynów. Okazuje się zatem, że światło w nowoczesnym magazynie naprawdę odgrywa kluczową rolę w wielu przestrzeniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj