Ogrzewanie podłogowe to bynajmniej nie tylko popularne rozwiązania powierzchniowe. Równie ciekawe opcje daje ogrzewanie ścienne, które coraz częściej trafia do domowych i biurowych wnętrz. Gdzie wykorzystać ogrzewanie ścienne? Jakie produkty grzewcze najlepiej zastosować, by zapewnić we wnętrzach komfort cieplny i obniżyć wysokość rachunków? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Ogrzewanie ścienne – co to takiego i jak działa?

Ogrzewanie ścienne jest jednym z rodzajów ogrzewania powierzchniowego, w którym elementy grzewcze umieszcza się bezpośrednio w ścianach. Ukrywa się je pod warstwą tynku (system „mokry”), bądź pod płytami kartonowo-gipsowymi lub prefabrykowanymi panelami ściennymi.

Jak to działa? Urządzenia grzewcze w ogrzewaniu ściennym oddają ciepło do ścian, a one dalej – do wnętrza. Przez promieniowanie przekazuje się aż 90% ciepła, emitowanego przez instalację. Reszta jest dostarczana w procesie konwekcji. Rozwiązanie wymaga znacznie niższej temperatury czynnika grzewczego niż w klasycznych grzejnikach. W zależności od zastosowanego typu ogrzewania, instalację można podpiąć do zasilających ją kotłów kondensacyjnych lub pomp ciepła.

Najpopularniejsze typy ogrzewania ściennego

Wyróżnia się aż trzy typy ogrzewania ściennego. W każdym z nich stosuje się inne rodzaje źródeł ciepła. Ciepło może być bowiem dostarczane do pomieszczeń dzięki:

  • wodzie,
  • powietrzu,
  • energii elektrycznej.

Każde z rozwiązań działa z nieco inną wydajnością oraz sprawdza się w innych przestrzeniach. Dlatego warto dokładnie poznać ich parametry, zanim podejmie się decyzję o wykonaniu ogrzewania ściennego.

Ogrzewanie wodne – podstawowy rodzaj ogrzewania ściennego

Podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego, tak i przy ogrzewaniu ścian najczęściej spotyka się systemy wodne. Pod wierzchnią warstwą tynku lub płyt układa się system rurek, połączonych kolektorami. To w nich później płynie woda (temperatura 30-45 stopni Celsjusza), oddająca ciepło do instalacji i wnętrza.

System nie wymaga tworzenia bardzo grubych ścian, a także zapewnia przyjemny komfort dla wszystkich osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Ogrzewanie powietrzne – kanały grzewcze w ścianach

Znacznie grubszych ścian wymagają rozwiązania powietrzne. W tym systemie bowiem wykonuje się specjalne kanały, którymi krąży ciepłe powietrze. Najczęściej tworzy się je z bloczków wapienno-piaskowych z pionowymi otworkami. Powietrze podgrzewa się u dołu ściany, a następnie przenosi ku górze.

Ogrzewanie powietrzne jest znacznie kosztowniejsze w wykonaniu oraz wymaga bardziej skomplikowanych prac adaptacyjnych. Należy także zadbać o lepszą termoizolację ścian zewnętrznych, by nie dochodziło do zbyt dużych strat ciepła.

Ogrzewanie elektryczne – prostota wykonania, skuteczność działania

Najmniej problematycznym rozwiązaniem są systemy elektryczne. Składają się z elektrycznej maty, rozkładanej na ścianie i podpinanej do domowej sieci energetycznej. Nie wymagają pomp ani kotłów, by mogły dostarczać przyjemne ciepło do wnętrz.

Ogrzewanie elektryczne jest najprostsze i najtańsze w montażu, a także zapewnia wygodę codziennego sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Tego typu rozwiązania można znaleźć w sklepie https://econovli.pl/.

Ogrzewanie ścienne – największe zalety i wady

Największą zaletą systemów grzewczych ściennych jest znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji. Ogrzewanie tego typu pozwala bowiem obniżyć temperaturę we wnętrzu przy zachowaniu komfortu cieplnego, a to przekłada się na realne oszczędności. Pomieszczenia, wyposażone w ogrzewanie ścienne nagrzewają się równomiernie i szybko, bez względu na ich wysokość.

Ciepło jest oddawane do wnętrza bez przeszkód, które występują w przypadku ogrzewania podłogowego, przy którym należy ograniczyć liczbę mebli, zrezygnować z dywanów oraz zastosować odpowiednie podłogi, odporne na działanie wyższych temperatur.

Dzięki użyciu mniejszej grubości pokrycia instalacji grzewczej niż przy ogrzewaniu podłogowym, rozwiązania ścienne wyróżniają się niższą bezwładnością cieplną oraz pozwalają na precyzyjniejszą regulację temperatury w pomieszczeniach. Ogrzewanie ścienne zapewnia również większą ustawność wnętrz, co przydaje się nie tylko w małych mieszkaniach.

Z drugiej strony, jeśli rozważa się montaż instalacji grzewczej ściennej, trzeba uwzględnić konieczność wykonania solidnej termoizolacji ścian zewnętrznych. Ponadto, należy uważać, by nie uszkodzić delikatnej maty grzewczej lub przewodów w ścianie przy zmianach aranżacji wnętrza i wbijaniu kołków w ścianę.

Nowoczesne ogrzewanie ścienne – praktyczne i wydajne rozwiązania

Ogrzewanie ścienne zapewnia przyjemne ciepło we wnętrzach domowych i biurowych. Dzięki temu tworzy się idealne warunki do rekreacji lub pracy, przy znacznym ograniczeniu wydatków na ogrzewanie. Jest to zatem rozwiązanie, które w wielu sytuacjach może się naprawdę opłacać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj