jaka farba do łazienki

Postanawiasz pomalować ściany w łazience farbą zamiast kłaść na nich nieśmiertelne kafelki. Za chwilę w Twojej głowie pojawia się pytanie: jaka farba do łazienki będzie najlepsza? Aby na nie odpowiedzieć, należy zapoznać się z właściwościami farb dostępnych na rynku oraz porównać ich wady i zalety. Tylko wtedy świadomie dokonasz wyboru. Zachęcamy Cię do samodzielnych poszukiwać – potrzebną wiedzę przedstawioną w przystępnej formie znajdziesz w tym artykule. Zaczynamy!

Farba do łazienki – jakie powinna mieć właściwości?

Ze względu na częsty kontakt z wodą, detergentami i parą wodą farba do łazienki powinna być:

  • odporna na zmywanie i szorowanie (takie produkty oznaczone są europejską normą PN-EN 13300, klasyfikującą farbę do 1 klasy ścieralności),
  • hydrofobowa czyli wodoszczelna – nie tylko będzie odporna na działanie wody oraz zabrudzeń, ale ułatwi utrzymanie pomieszczenia w czystości,
  • paroprzepuszczalna czyli mająca zdolność przepuszczania wystarczającej ilości pary wodnej, co ochroni ściany przed zawilgoceniem,
  • biobójcza – hamująca rozwój pleśni i grzybów.

Malowanie ścian w łazience – farba lateksowa czy ceramiczna?

Farby do łazienki i kuchni znacząco różnią się od tych używanych do malowania ścian w pokojach. Producenci zalecają, aby do malowania tych pomieszczeń stosować farby lateksowe i ceramiczne. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jako pierwszą na tapet weźmiemy farbę lateksową. Jest stosowana głównie do malowania pomieszczeń, gdzie występuje duża wilgotność powietrza, jak kuchnie czy łazienki. Farba ta jest paroprzepuszczalna – pozwala ścianom „oddychać” i odprowadzać parę wodną. Co więcej, może wykazywać właściwości hamujące rozwój grzybów i pleśni. Powierzchnia pomalowana farbą lateksową nie chłonie wilgoci. Farby lateksowe to emulsyjne farby akrylowe, charakteryzujące się wysoką zawartością żywic, dzięki czemu tworzą elastyczną powłokę. Są dość tanie, bezzapachowe i wytrzymałe.

czym pomalować łazienkę

Farby ceramiczne są droższe i trwalsze od lateksowych. Dzięki nim można uzyskać idealnie gładką, antystatyczną powierzchnię, która nie przyciąga kurzu i zanieczyszczeń. Dlatego świetnie nada się do pomieszczeń, gdzie często przebywają osoby cierpiące na alergie. Jest wyjątkowo odporna na ścieranie – wytrzyma usuwanie plam z kosmetyków czy tłustych substancji bez naruszenia pomalowanej powłoki. Niektóre farby ceramiczne są również biobójcze.

Jak widać, farby lateksowa i ceramiczna świetnie nadadzą się do pomalowania ścian w łazience. W zależności od oferty poszczególnych producentów zdecydujesz, która z nich będzie lepszym wyborem.

Polecane farby do malowania ścian łazienki

Czas poznać produkty topowych producentów farb wewnętrznych, którymi możesz pomalować ściany w łazience. Poniżej przedstawiamy dwie farby lateksowe i jedną ceramiczną.

Tikkurila Super White

To lateksowa emulsja przeznaczona do pokrywania ścian i sufitów, która z powodzeniem może być użyta w łazience. Produkt nie zawiera szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich, w tym chloru i ołowiu, dlatego też może być stosowana przez osoby cierpiące na alergie skórne i dolegliwości układu oddechowego. To bardzo wydajny produkt, ponieważ jeden litr emulsji wystarcza do pokrycia 12 m² powierzchni.

Dekoral Kuchnia & Łazienka

Lateksowa farba emulsyjna Dekoral Kuchnia & Łazienka jest przeznaczona do malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń, takich jak: łazienki, kuchnie, piwnice, pływalnie, browary, piekarnie, pralnie itp., szczególnie narażonych na rozwój pleśni i grzybów oraz działanie wilgoci. Farba jest hydrofobowa, trwała i odporna na szorowanie, a odpowiedni dobór wypełniaczy i środków pomocniczych umożliwia prawidłowe oddychanie ścian.

Sigma Ceramic Clean

Wodorozcieńczalna farba Sigma Ceramic Clean przeznaczona jest do malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń wykonanych z różnych materiałów. Pomalowane powierzchnie charakteryzują się najwyższą odpornością na zabrudzenia oraz na działanie różnego rodzaju środków czyszczących i dezynfekujących. Powierzchnia pomalowana tą farbą jest hydrofobowa i bezzapachowa.

Farby łazienkowe – jaki kolor wybrać?

Farba w łazience bez okna lub ze słabym oświetleniem po nałożeniu może wydawać się ciemniejsza niż się spodziewałeś, dlatego pamiętaj o tym, wybierając głębokie barwy. Zdecydowanie bezpieczniej będzie pomalować ścianę na jasny kolor, ponieważ czyszczenie lepiej znoszą farby o takich barwach – w ciemniejszych pigment może z czasem się wybarwiać.

farba do łazienki

Ściana pod prysznicem – czy tutaj również można zastosować farbę?

Na ścianie pod prysznicem czy nad wanną najlepiej zastosować płytki ceramiczne. Zdarza się jednak, że ich montaż z różnych względów nie jest możliwy. Czy można wtedy pomalować ścianę farbą ceramiczną lub lateksową? Niestety farba wodoodporna nie poradzi sobie w strefie mokrej. Częsty, bezpośredni kontakt z wodą i wysoka wilgotność powietrza szybko spowodują szkody w powłoce malarskiej. Optymalnym rozwiązaniem tej sytuacji są gotowe systemy malarskie złożone z hydrofobowej farby oraz bezbarwnego lakieru poliuretanowego. Kombinacja tych dwóch produktów pozwoli uzyskać szczelną powłokę odporną na działanie pary wodnej.

Jaka farba do łazienki – podsumowanie

Coraz częściej aranżacja łazienki nie polega już na wykładaniu ścian kafelkami od podłogi aż po sufit. Płytki pojawiają się tylko w strefie mokrej, a pozostałe powierzchnie są malowane specjalną farbą. Takie rozwiązanie jest szybsze, tańsze i daje większą swobodę w zmianie aranżacji. Najlepiej jest wybrać farby specjalnie skomponowane przez producenta jako produkty do malowania łazienki. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jaka farba do łazienki będzie najlepszym wyborem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj