Noże kuchenne stanowią podstawowe narzędzie pracy używane przy przygotowywaniu różnego rodzaju potraw. Dobry nóż zapewni nam doskonałe rezultaty krojenia, a do tego znacznie ułatwi wykonanie różnych prac w kuchni. Obok garnków, czy też patelni, to właśnie noże kuchenne stanowią najważniejszy element wyposażenia kuchni i wpływają zarówno na jakość, jak również wygląd przygotowanych potraw. Czym się kierować wybierając odpowiednie noże?

Noże kuchenne – na co zwracać uwagę w czasie zakupów?

Warto wiedzieć, że dobre noże do kuchni, jesteśmy w stanie rozpoznać już podczas dokonywania zakupów. Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na twardość noża, ponieważ to właśnie na tej podstawie jesteśmy stwierdzić, jak długo dany nóż nam posłuży. Noże doskonałej jakości mają ostrza, które mają twardość powyżej 50 HRC. Jeżeli dany nóż jest mało elastyczny, a do tego się wygina, to korzystanie z niego może być kłopotliwe. Oczywiście nóż musi być również ostrzy. Cięcie nim nie powinno wymagać wkładania zbyt dużej siły. Jeżeli mamy możliwość, żeby przetestować dane noże kuchenne, to warto zrobić to na twardym warzywie, takim jak na przykład ziemniak.

Jak wybrać dobry nóż kuchenny dopasowany do własnych potrzeb?

Jeżeli zależy nam na tym, aby wybrać odpowiednio dla siebie nóż kuchenny, to przede wszystkim musimy się dobrze zastanowić, do czego właściwie ma on nam służyć i jak jesteśmy w stanie o ten nóż zadbać. Nie musimy decydować się na artykuł z najlepszej jakości stali, czy też nóż szefa kuchni za wygórowaną sumę. Wystarczy, żeby nóż był dobrej jakości, ale co najważniejsze musi nam dobrze leżeć w dłoni, żebyśmy wiedzieli, że możemy pokroić nim to, co chcemy. Niekiedy specjalistyczne noże kuchenne wymagają oliwienia, wycierania, czy też unikania zmywarka. Co prawda, takie noże mają doskonałe ostrze i łatwo nimi kroić, ale nie każdy jest w stanie odpowiednio o nie zadbać.

Z jakiego materiału powinny być wykonane noże kuchenne?

Jeżeli kupujemy noże kuchenne, to obowiązkowo powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego są one zrobione, ponieważ każdy materiał jest inny i ma swoje cechy charakterystyczne. Zdecydowanie najpopularniejsze są noże ze stali nierdzewnej, które mają zrobioną rękojeść z tworzywa sztucznego. Noże te są uznawane za produkty niezwykle odporne i wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Noże, które zrobione są ze stali nierdzewnej, na pewno bardzo długo nam posłużą. Nieco więcej problemów sprawią noże zrobione ze stali węglowej, ponieważ materiał ten szybko koroduje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here