Agrowłóknina

Agrowłókniny przez wiele osób są traktowane jako doskonały sposób na pozbycie się chwastów miedzy roślinami ozdobnymi. Dzięki ułożeniu agrowłókniny nie cierpi estetyka ogrodu i można to wykorzystać w ciekawy sposób aranżacyjny. Nie każdy jednak wie, że lista korzyści wynikających z używania agrowłókniny jest dużo dłuższa. Zobaczmy najważniejsze z nich.

Ochrona przeciw chwastom

Napisaliśmy już, że agrowłóknina pomaga chronić rośliny przed chwastami, co znacząco wpływa na estetykę ogrodu. Ograniczenie wzrostu chwastów ma jednak jeszcze również inną zaletę, a jest nią brak konkurentów na rabatach, co ma pozytywny wpływ na wzrost i rozwój roślin ozdobnych. Chwasty należą bowiem do roślin, które wyjaławiają glebę z ważnych składników odżywczych i sprawiają, że rośliny, na których nam zależy nie mają odpowiednich warunków do wzrostu. Gdy chwastów nie ma, bo ułożona agrowłóknina zapobiega ich rozrostowi, rośliny ozdobne mogą czerpać z gleby wszystko, co najlepsze.

Zahamowanie parowania

Rozłożenie agrowłókniny na glebie pomaga chronić ją przed wysuszeniem i nadmiernym parowaniem. Osłonięta gleba nie jest bowiem narażona na bezpośrednie promienie słoneczne, a zatem zatrzymuje wodę i dzięki temu rośliny mogą być lepiej nawodnione. Co istotne, agrowłóknina ma strukturę siatki, gdyż składa się z pasm mocnego tworzywa, które są ze sobą przeplecione. Dzięki temu przepuszczają wodę i mimo agrowłókniny można nawadniać rabaty stosując regularne podlewanie.

Ocieplenie gruntu

Agrowłóknina pomiędzy roślinami ozdobnymi pomaga chronić glebę nie tylko przed parowaniem, ale również przed niskimi temperaturami. Dzięki temu korzenie są mniej narażone na przygruntowe przymrozki, których w Polsce nie brakuje wiosną, gdy rośliny budzą się do życia po zimowym okresie hibernacji. Cieplejszy grunt sprzyja również kiełkowaniu i rozwojowi korzeni, dlatego rośliny w glebie osłoniętej agrowłókniną mają lepsze warunki do rozwoju.

Ładniejszy ogród

We wstępie wspomnieliśmy już, że stosowanie agrowłókniny sprzyja estetyce w ogrodzie. Chcemy tutaj podkreślić, że nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o brak szpecących chwastów, ale o możliwości dodatkowe, jakie niesie stosowanie agrowłókniny. Chodzi przede wszystkim o możliwość posypania jej korą sosnową lub kamieniami. Dzięki możliwości wyboru koloru posypki można stworzyć ciekawą aranżację, jak najlepiej dopasowaną do stylu, w jakim urządzony jest ogród.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo przydatne porady. Stosuję w swoim ogrodzie agrowłókninę i jestem bardzo zadowolona z korzyści jakie daje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj