Żużlowanie to, w dużym skrócie, powstawanie spieków w piecu na ekogroszek i inne paliwa stałe. Jest to zjawisko uciążliwe dla użytkowników takich urządzeń grzewczych, a ponadto negatywnie wpływające na ich stan techniczny. Można wyróżnić kilka przyczyn żużlowania. Jak je eliminować?

Żużlowanie ekogroszku – dlaczego zachodzi?

Spieki żużlowe powstają z popiołu w przypadku niepełnego wypalenia się ekogroszku. Paliwo skleja się i żużluje, tworząc stałe elementy, które można zaobserwować, czyszcząc kocioł. Zjawisko to jest wysoce niepożądane z kilku przyczyn. Przede wszystkim spieki spalają się znacznie wolniej, przez co powodują spore straty energii. Duże nagromadzenie takich elementów może wywołać także usterki pieca, doprowadzając nawet do jego całkowitego unieruchomienia. Jakie są przyczyny zachodzenia tego procesu? Wśród najbardziej powszechnych można wskazać trzy:

  • zbyt wysoką temperaturę w strefie żaru,
  • zbyt wysoką temperaturę spiekania popiołu,
  • niewłaściwa pozycja deflektora względem paleniska.

Na szczęście istnieją sposoby, aby uniknąć powstawania spieków żużlowych. Co należy robić?

Żużlowanie podczas spalania – jak go uniknąć?

Jeśli zaobserwowałeś spieki żużlowe w swoim piecu, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ustawienia urządzenia. Chodzi przede wszystkim o długość czasu podawania opału, a także długość przerw między dokładaniem kolejnych porcji. Znaczenie ma także moc nawiewu i ustawienie wspomnianego deflektora. O czym jeszcze warto pamiętać?

Istotną kwestią jest wybór właściwego paliwa. Warto wybierać ekogroszek o niskiej spiekalności, czyli współczynniku RI nieprzekraczającym wartości 10. Takie produkty znajdziesz na stronie https://sobianek.pl/kategoria-produktu/ekogroszek/, gdzie możesz wygodnie zamówić je z dostawą do domu. Należy także wybierać paliwo o wysokiej wartości opałowej, niskiej wilgotności oraz niskiej zawartości siarki. Dobrej jakości opał pomoże wyeliminować powstawanie zjawiska żużlowania, a ponadto ograniczy tworzenie się spieków koksowych, które także obniżają wydajność urządzenia grzewczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj