antresola

Wysokie pomieszczenia, aż proszą się o wykorzystanie swojej przestrzeni. W jaki sposób skorzystać z potencjału takich mieszkań np. w kamienicach? Idealnym sposobem na uzyskanie dodatkowej przestrzeni będzie antresola. Nie ma znaczenia czy zbudowana nad kuchnią czy salonem – na pewno nada ona charakteru dla mieszkania, ale również doda sporo wygody.

Antresola to „dobudowane półpiętro” na przestrzeni parteru mieszkania. Najczęściej nie stanowi osobnej kondygnacji, a mieści się w górnej części pomieszczenia i nie jest oddzielone ściankami, a jedynie barierkami dla bezpieczeństwa użytkowników. Można umieścić w niej biuro, sypialnię czy pokój gościnny. Wszystko zależy od wysokości mieszkania i potrzeb mieszkańców.

Minimalna wysokość mieszkania na potrzeby antresoli.

W zależności od pomysłu i potrzeb, najwygodniejszą minimalną wysokością antresoli będzie około 2,1-2,2cm. W przypadku urządzenia miejsca do spania, można zmniejszyć ją do zaledwie 120cm, tak aby można było usiąść. Do tych wymiarów należy doliczyć około 20-30cm grubości konstrukcji i oczywiście pomieszczenie pod antresolą, np. pokój dzienny lub kuchnia, które również nie powinny być mniejsze niż 2,2m. W innym przypadku poruszanie się po pomieszczeniu będzie niewygodne i dotyczy to zarówno antresoli jak i pomieszczenia pod nią, dlatego warto dokładnie obliczyć wymiary, zaplanować i zastanowić się czy wysokość naszego mieszkania umożliwia nam zbudowanie antresoli.

Wejście na antresolę

Oprócz konstrukcji nie można zapomnieć o bezpiecznych i wygodnych schodach oraz poręczach do nich, zwłaszcza kiedy użytkować będą również dzieci. W przypadku decyzji o miejscu do spania na antresoli wystarczy tylko drabinka – na wzór łóżka piętrowego. Jeśli jednak mamy miejsce oraz wysokość i zdecydujemy się na klasyczne schody, możemy użyć ich jako schowków lub szuflad. W przypadku wysokich pomieszczeń, ale niewielkiego metrażu można zastosować schody zakręcone, aby zmniejszyć powierzchnię którą będą zajmować.

Więcej o wejściach na antresolę: https://wmieszkaniu.pl/antresola-jak-zbudowac-i-czy-warto-ja-miec-art929.html

Konstrukcja i budowa antresol.

Antresole są budowanie głównie z drewna lub elementów stalowych. Niewielkie łóżka mogą być dodatkowo przymocowane do ściany, jednak budowę większych powierzchni warto zostawić fachowcom, ze względu na ciężar jaki będzie na niej użytkowany. Pod spodem przecież też jest pomieszczenie, a nie chcemy doprowadzić do wypadku. Wiele aspektów, w tym także materiały, zależą głównie od wysokości mieszkania i tego co chcemy, aby znajdowało się na nowej powierzchni, dlatego sprawa budowy jest dosyć indywidualna.  

Antersolę urządzić możemy według własnych upodobań lub zaczerpnąć pomocy architektów i specjalistów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj